• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominique Lapierre

  Przeczytaj także...
  Katastrofa w Bhopalu miała miejsce we wczesnych godzinach rannych 3 grudnia 1984, w sercu miasta Bhopal, Indie, w stanie Madhya Pradesh. W wyniku wypadku doszło do uwolnienia 40 ton izocyjanianu metylu w postaci gazu z fabryki pestycydów firmy Union Carbide.René Clément (ur. 18 marca 1913 w Bordeaux, zm. 17 marca 1996 w Monte Carlo) - francuski reżyser i scenarzysta filmowy. Dwukrotny laureat Złotej Palmy dla najlepszego reżysera za filmy Bitwa o szyny (1946) i Mury Malapagi (1949).
  Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

  Dominique Lapierre (ur. 30 lipca 1931 w Châtelaillon-Plage, w departamencie Charente-Maritime we Francji) − francuski pisarz i działacz społeczny. W swoich książkach zajmuje się tematyką broniąca idei humanizmu.

  Kilka książek napisał z przyjacielem Larry Collinsem (znajomość z amerykańskim żołnierzem od czasu służby w wojsku w Paryżu przemieniła się w przyjaźń trwającą do śmierci Amerykanina w 2005). Razem napisali popularnonaukową książkę o wyzwalaniu Paryża (sfilmowany przez Rene Clementa Czy Paryż płonie?) i cieszącą się światową sławą Noc wolności, opisującą w oparciu o fakty rok przygotowujący Indie do wyzwolenia się spod okupacji brytyjskiej w 1947 roku i towarzyszącą temu tragedię podziału subkontynentu na Indie i Pakistan. Podobnie inne książki napisane w duecie dotyczą najnowszej historii, np. ...Ou tu porteras mon deuil, ich debiut z 1968 roku przedstawia życie sieroty wojny domowej w Hiszpanii lat 30., który wzbogaca się na walkach byków, a O Jérusalem z 1972 opisuje pierwszą wojnę izraelsko-arabską. Thriller z 2004 Czy Nowy Jork płonie? zajmuje się tematyką międzynarodowego terroryzmu po ataku na World Trade Center w 2001 roku.

  Korrida (hiszp. corrida de toros od hiszpańskiego correr – "biegać") – rytualna walka z bykiem, widowisko popularne w Hiszpanii, według niektórych zwyczaj sprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Arabów; inne wersje mówią o Kartagińczykach lub Rzymianach. Kiedyś zwyczaj popularny wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie (np. Filip IV). Według źródeł pierwsza korrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku.Roland Joffé (ur. 17 listopada 1945 w Londynie) – angielsko-francuski reżyser filmowy i telewizyjny, producent. Był dwukrotnie nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię, za obrazy Pola śmierci oraz Misja.

  We współpracy z Javier Moro w książce z 2001 roku Il était minuit cinq à Bhopal (tj. Pięć minut przed północą w Bhopal) podejmuje temat katastrofy w Bhopalu. Indiom poświęca też książkę opisującą pomoc udzielaną w kalkuckich slumsach (sfilmowane Miasto radości). Pomoc Indiom jest nie tylko przedmiotem jego literackiej działalności. Z funduszy uzyskanych za publikację książek D. Lapierre w 1981 roku założył fundację na rzecz chorych na trąd dzieci z Kalkuty. Współpracował z Matką Teresą. Pozwoliła mu ona na tworzenie filmu o niej i założonym przez nią zakonie Misjonarek Miłości In The Name of God’s Poor, z Geraldine Chaplin w głównej roli. Nadal zajmuje się on pomocą ludziom w Indiach, walcząc z gruźlicą w wioskach. Współpracuje z poślubioną w 1980 roku Dominique Conchon-Lapierre.

  Trąd, z łac. również lepra – jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi zakaźnych chorób skóry i nerwów. Wywoływana jest przez prątki Mycobacterium leprae, bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena. Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatosa tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki.Slumsy (czyt.[slamsy] od angielskiego slum) – region miasta zamieszkany przez biedną ludność (najczęściej imigrantów lub przybyszy z terenów wiejskich). Obszary takie są najbardziej powszechne w wielkich aglomeracjach Trzeciego Świata (np. w Afryce, Indiach, czy Ameryce Południowej).

  Twórczość[]

 • La Cité de la Joie, 1985 (Miasto radości 1990, sfilmowane w 1992 przez Rolanda Joffé Miasto radości z Patrickiem Swayze)
 • Plus grands que l'amour, 1990
 • Mille soleils (1997)
 • We współpracy z Larrym Collins[]

 • ...Ou tu porteras mon deuil, 1968
 • Cette nuit la liberté, 1975 (Noc wolności 1992)
 • Paris brûle-t-il?, 1965 (Czy Paryż płonie?, sfilmowane)
 • O Jérusalem, 1972
 • Le cinquième cavalier, 1980 (Piąty jeździec Apokalipsy)
 • New-York brûle-t-il?, 2004 (Czy Nowy Jork płonie?)
 • We współpracy z Javierem Moro[]

 • Il était minuit cinq à Bhopal, 2001
 • Odznaczenia[]

  W 2008 roku podczas święta Republiki nagrodzony wysokim indyjskim odznaczeniem Padma Bhushan.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Patrick Wayne Swayze (ur. 18 sierpnia 1952 w Houston, zm. 14 września 2009 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, tancerz, piosenkarz i choreograf.

  Zobacz też[]

 • The Hindu
 • Thaindian
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Miasto radości (ang. City of Joy) − dramat filmowy w koprodukcji brytyjsko-francusko-amerykańskiej z 1992, na podstawie powieści Dominique Lapierre La Cité de la Joie, w reżyserii Rolanda Joffé, z Patrickiem Swayze w roli głównej.
  Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, Misjonarki Miłości (Missionaries of Charity) – zgromadzenie zakonne założone przez błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.
  Humanizm – w wąskim sensie: prąd filozoficzny, etyczny i kulturowy epoki odrodzenia (humanizm renesansowy). W szerokim sensie: antropocentryczna postawa intelektualna i moralna, wyrażającej się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka, a także przykładająca wagę do racjonalnego myślenia. W szerokim sensie, można mówić o humanizmie starożytnym, czy współczesnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.