• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominik Windisch

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2008 odbyły się w dniach 25 stycznia - 2 lutego 2008 w niemieckiej miejscowości Ruhpolding.Annecy – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia. W 2013 roku populacja gminy wynosiła 54 087 mieszkańców.
  Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w dniach 10–23 lutego 2018 w Daegwallyeong-myeon, w Korei Południowej. Podczas igrzysk zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w 11 konkurencjach: biegu indywidualnym, sprinterskim, pościgowym, masowym i sztafetowym kobiet i mężczyzn oraz biegu sztafet mieszanych.

  Dominik Windisch (ur. 6 listopada 1989 w Bruneck) – włoski biathlonista, trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się 16 marca 2007 roku, startując w zawodach Pucharu IBU w Ridnaun, gdzie zajął 38. miejsce w sprincie. Rok później wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Ruhpolding, zdobywając brązowy medal w sztafecie. Jeszcze dwukrotnie startował na imprezach tego cyklu, najlepszy wynik osiągając na mistrzostwach świata juniorów w Torsby w 2010 roku, gdzie był szósty w biegu indywidualnym.

  Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).Arnd Peiffer (ur. 18 marca 1987 r. w Wolfenbüttel) – niemiecki biathlonista. Zadebiutował w biathlonie w rozgrywkach juniorskich w roku 2007.

  W Pucharze Świata zadebiutował 8 marca 2011 roku w Chanty-Mansyjsku, zajmując 56. miejsce w biegu indywidualnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 2 grudnia 2011 roku w Östersund, gdzie zajął 23. miejsce w sprincie. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 6 lutego 2016 roku w Canmore, wygrywając rywalizację w biegu masowym. W zawodach tych wyprzedził na podium Niemca Benedikta Dolla i Quentina Fillona Mailleta z Francji. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2016/2017, kiedy z dorobkiem 525 punktów zajął 14. miejsce w klasyfikacji generalnej.

  Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2010 odbyły się w dniach 27 stycznia - 2 lutego 2010 w szwedzkim Torsby. Podczas mistrzostw rozegranych zostało osiem konkurencji wśród juniorów oraz osiem wśród juniorów młodszych. W klasyfikacji generalnej najlepsza była ekipa Rosji.Karin Oberhofer (ur. 3 listopada 1985 w Feldhuns) – włoska biathlonistka. Reprezentantka kraju w zawodach Pucharu Świata, na mistrzostwach świata oraz na zimowych igrzyskach olimpijskich. Jej najlepszą pozycję jest trzecie miejsce w sztafecie mieszanej w Kontiolahti 12 marca 2010 r.

  W 2013 na Zimowych igrzysk wojskowych w Annecy zdobył srebrny medal w biatlonie (sprint drużynowo 10 km) oraz brązowy medal w patrolu wojskowym (drużynowo).

  W 2014 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie wspólnie z Dorotheą Wierer, Karin Oberhofer i Lukasem Hoferem zdobył brązowy medal w sztafecie mieszanej. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu reprezentacja Włoch w składzie Wierer, Lisa Vittozzi, Hofer i Windisch ponownie zajęła trzecie miejsce w sztafecie mieszanej. Na tej samej imprezie Windisch zdobył też brązowy medal w sprincie, przegrywając tylko z Niemcem Arndem Peifferem i Czechem Michalem Krčmářem. Był też między innymi czwarty w starcie masowym na mistrzostwach świata w Oslo w 2016 roku i sztafecie mieszanej podczas mistrzostw świata w Hochfilzen rok później.

  48. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 3–13 marca 2016 roku w stolicy Norwegii, Oslo. Norweska kandydatura była jedyną w ubieganiu się o organizację mistrzostw. Były to szóste mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Oslo – poprzednie odbyły się w latach 1986, 1990, 1999, 2000 oraz 2002.49. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 9–19 lutego 2017 roku w austriackim Hochfilzen. Były to czwarte mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Hochfilzen – poprzednie odbyły się w latach 1978, 1998 oraz 2005.

  Jego starszy brat Markus również był biathlonistą.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium chronologicznie[ | edytuj kod]

  Miejsca w poszczególnych konkursach | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie IBU (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2012-03-29].
 • Chanty-Mansyjsk (ros. Ха́нты-Манси́йск) – miasto w Rosji, stolica Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego, często nazywane "Bramą Syberii".Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.
  Benedikt Doll (ur. 24 marca 1990 w Titisee-Neustadt) - niemiecki biathlonista, czterokrotny mistrz świata juniorów w biathlonie, mistrz Europy, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu IBU.
  Lisa Vitozzi (ur. 4 lutego 1995 w Pieve di Cadore) – włoska biathlonistka, brązowa medalistka mistrzostw świata, dwukrotna mistrzyni świata juniorów młodszych.
  Zawody w biathlonie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku zostaną przeprowadzone w dniach 8–22 lutego 2014 w Krasnej Polanie, oddalonej o 40 km od głównego miasta igrzysk – Soczi. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyć będą w sześciu konkurencjach: czterech indywidualnych (biegu sprinterskim, biegu pościgowym, biegu masowym i biegu indywidualnym) oraz dwóch drużynowych (sztafecie i sztafecie mieszanej) – łącznie rozdanych będzie zatem jedenaście kompletów medali.
  Quentin Fillon Maillet (ur. 16 sierpnia 1992 w Champagnole) – francuski biathlonista, mistrz świata w sztafecie mieszanej oraz brązowy medalista w sztafecie.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.319 sek.