• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominik W. Rettinger  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – najstarszy i największy w Polsce festiwal młodego kina. Prezentuje pełnometrażowe i krótkometrażowe profesjonalne debiuty filmowe, przede wszystkim polskie. Tradycją Festiwalu są spotkania młodych twórców z publicznością i krytykami, mające charakter szczerej wymiany opinii na temat filmów – stąd ich nazwa: „Szczerość za szczerość”. Głównymi nagrodami Festiwalu są Wielkie i Małe Jantary.Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.

  Dominik W. Rettinger, Dominik Wieczorkowski-Rettinger, Dominik Rettinger-Wieczorkowski (ur. 11 listopada 1953 w Szczecinie) – polski scenarzysta, reżyser filmowy i pisarz.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Film[ | edytuj kod]

  W 1976 r. Rettinger ukończył studia kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1977 r. pracował po raz pierwszy jako asystent reżysera – przy filmie „Akcja pod Arsenałem”. W 1981 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Od 1988 do 1990 prowadził w Berlinie seminaria z aktorstwa filmowego.

  Wojciech Sławnikowic (czes. Vojtěch Slavníkovec, niem. Adalbert; ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka lub Tękit, Tenkitten, obecnie Letnoje; inne źródła podają pruski Chollin) – czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Karierę zaczął w 1985 r. jako współautor i reżyser filmu fabularnego „Gra w Ślepca”. Film wygrał festiwal filmów fabularnych w Koszalinie w 1986 r., potem został zatrzymany przez cenzurę. Od 1990 Rettinger pracował jako kreator i reżyser filmów reklamowych. Napisał scenariusze do wielu seriali telewizyjnych, między innymi do większości odcinków wyreżyserowanej przez Agnieszkę Holland „Ekipy”, której akcja toczy się w warszawskich kręgach rządowych. W serialu tym zagrał też niewielką rolę.

  Ekipa – polski serial telewizyjny polityczny, emitowany od 13 września 2007 r. do 6 grudnia 2007 r. w telewizji Polsat. Jest on pierwszą produkcją tego typu w Polsce i jednocześnie pierwszą od 25 lat całkowicie polską produkcją Agnieszki Holland, która jest głównym reżyserem serialu. Serial liczy 14 odcinków. Serial był kręcony od 29 listopada 2006 do 23 kwietnia 2007.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jest autorem emitowanej w 2014 r. sztuki telewizyjnej o słynnym kurierze podziemia Janie Karskim. W tym samym roku napisał scenariusz do filmu fabularnego „Kamienie na szaniec” w reż. Roberta Glińskiego.

  W 2017 roku została wyemitowana w TVP sztuka Rettingera o agentce polsko-brytyjskiej w czasie II wojny, Krystynie Skarbek, „Wojna moja miłość”, w reż. Wojciecha Nowaka.

  Teatr[ | edytuj kod]

  W 2008 r. Łódzki Teatr Powszechny wystawił jego satyrę z życia polityków „Psycho-tera-polityka”, za którą otrzymał pierwszą nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Komedii w Łodzi. Krakowski teatr STU wystawił tę sztukę w 2016 r. „Psycho-tera-polityka” była też wystawiona w Czechach, Słowacji i Rumunii.

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Akcja pod Arsenałem – film polski z gatunku dramat wojenny, w reżyserii Jana Łomnickiego z 1977. Powstał na motywach powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec, opowiada o wydarzeniu zwanym Akcją pod Arsenałem.

  Literatura[ | edytuj kod]

  W 2012 r. Rettinger opublikował swoją pierwszą książkę, powieść fantasy „Jonatan – Czas Przepowiedni”. W 2013 r. następną powieść, z pogranicza fantasy i science fiction, „Brainman”. W 2014 r. natomiast ukazał się jego żartobliwy kryminał „Elita”, w którym sportretował nowobogackie środowisko Konstancina. Był to też rok publikacji utworu, który cieszył się dużym zainteresowaniem czytelników: kryminału „Klasa”, którego tłem jest konflikt polityczny toczący się wokół złóż tytanu na będącym pod ochroną obszarze Pojezierza Suwalskiego. Akcja jego drugiej części, „Sokół”, której bohaterem jest ten sam oficer kontrwywiadu, toczy się m.in. w Afganistanie.

  Głęboka woda – polski serial obyczajowy w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, emitowany w TVP2 od 4 grudnia 2011 r. do 16 czerwca 2013 r. Pilotażowy odcinek serialu został wyemitowany 14 czerwca 2011 r. Powstały dwie serie: pierwsza liczy 13, a druga 12 odcinków.Apetyt na miłość – polski serial obyczajowy z roku 2006 w reżyserii Anny Kazejak. Autorami scenariusza są Dominik W. Rettinger i Julita Grodek. Premierowy odcinek wyemitowano 29 czerwca 2008 roku.

  Opublikowana w 2016 r. powieść „Wiara i tron” dzieje się w X wieku, a jej główna postacią jest Święty Wojciech. „Talizmany” opublikowane w 2017 r. są historią poszukiwania renesansowego skarbu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Ignacy Gliński (ur. 17 kwietnia 1952 w Warszawie) – polski reżyser. Były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Pora mroku – polski filmowy horror z 2008 roku, wyreżyserowany przez Grzegorza Kuczeriszkę. Premiera filmu miała miejsce 28 marca 2008 roku. Zdjęcia do filmu powstawały m. in. w Kotlinie Kłodzkiej, na warszawskiej Pradze, w Ostrowcu Świętokrzyskim (Stary Szpital przy ul. Focha) i w Buenos Aires.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.