• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominik Paris  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Val Gardena (niem. – Gröden; lad. – Gherdëina) to dolina w Dolomitach w północnych Włoszech. Znany i ceniony ośrodek narciarski, bardzo często gości Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, przeważnie w zjeździe i supergigancie na trasie Saslong.Aksel Lund Svindal (ur. 26 grudnia 1982 w Kjeller) – norweski narciarz alpejski, mistrz olimpijski w supergigancie, wicemistrz w zjeździe i brązowy medalista w slalomie gigancie z igrzysk w Vancouver, czterokrotnie złoty oraz srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Norwegii w slalomie, gigancie i supergigancie. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Turynie, gdzie był 5. w supergigancie i 6. w gigancie. Mistrz świata juniorów w kombinacji (2002). Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (2007, 2009) oraz trzykrotnie Małej Kryształowej Kuli: w superkombinacji i gigancie (2007) oraz supergigancie (2006),(2009), (2012).

  Dominik Paris (ur. 14 kwietnia 1989 w Merano) – włoski narciarz alpejski, mistrz oraz wicemistrz świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze sukcesy w karierze Dominik Paris osiągnął w 2009 roku, kiedy podczas mistrzostw świata juniorów w Garmisch-Partenkirchen zdobył trzy medale. W zjeździe i kombinacji był drugi, a w supergigancie zajął trzecia pozycję. W 2010 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie zajął 13. miejsce w superkombinacji. Największy sukces w karierze osiągnął w 2013 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Schladming w 2013 roku zdobył srebrny medal w zjeździe, ulegając jedyne Akselowi Lundowi Svindalowi z Norwegii. W Pucharze Świata zadebiutował 11 stycznia 2008 roku w Val Gardena, gdzie zajął 54. miejsce w supergigancie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył blisko dwa lata później - 4 grudnia 2009 roku w Beaver Creek, zajmując 26. miejsce w superkombinacji. Na podium zawodów PŚ po raz pierwszy Paris stanął 29 stycznia 2011 roku w Chamonix, gdzie był drugi w zjeździe. Swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach tego cyklu odniósł 29 grudnia 2012 roku w Bormio, gdzie był najlepszy w zjeździe, ex aequo z Austriakiem Hannesem Reicheltemem. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2014/2015.

  Meran (wł. Merano) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bozen/Bolzano. Kiedyś było to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Alpach.Santa Caterina di Valfurva – miejscowość w gminie Valfurva w Lombardii we Włoszech, ośrodek turystyki górskiej i narciarstwa alpejskiego, położona na wysokości 1.738 m n.p.m. (współrzędne geograficzne 46°25′N, 10°30′E). Około 200 stałych mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kitzbühel – miasto w zachodniej Austrii, w regionie Tyrolu, leżące na wysokości 800 m n.p.m. Leży w Alpach Kitzbühelskich wzdłuż rzeki Ache. Najbardziej znany austriacki ośrodek narciarski w świecie. Miasto jest centrum administracyjnym powiatu Kitzbühel.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Beaver Creek Resort – główny amerykański ośrodek narciarski w pobliżu Avon, Kolorado, zarządzany przez Vail Resorts. Ośrodek składa się z trzech wiosek, główne z Beaver Creek, Bachelor Gulch i na zachód Arrowhead. Beaver Creek Resort sąsiaduje o 13km na wschód z równie dużym ośrodkiem narciarskim w Vail. Beaver Creek jest stałym organizatorem Pucharu świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn na słynnej trasie Birds Of Prey. Organizowało także dwukrotnie z Vail Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w roku 1989 i 1999. Ponownie Beaver Creek wraz z Vail zorganizują Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2015.
  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni.
  Chamonix-Mont-Blanc – miejscowość turystyczna i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia.
  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.229 sek.