• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominik Landertinger  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Biathlon na igrzyskach olimpijskich – zadebiutował w 1960 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley biegiem indywidualnym mężczyzn na 20 km. Osiem lat później na zimowych igrzyskach olimpijskich w Grenoble, pierwszy raz odbyły się zawody w męskiej sztafecie 4 x 7,5 km, a na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Lake Placid zadebiutował sprint na 10 km. Początek kobiecych startów w biathlonie na olimpiadzie nastąpił w 1992 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville, gdzie rozegrane zostały zawody w biegu indywidualnym na 15 km, sztafecie 3 x 7,5 km (w późniejszych latach, do 2002 roku sztafeta odbywała się na dystansie 4 x 7,5 km, zaś od igrzysk w Turynie na dystansie 4 x 6 km) oraz w sprincie (7,5 km). Na igrzyskach w 2002 w Salt Lake City do medalowych konkurencji dołączył bieg na dochodzenie rozgrywany na dystansie 12,5 km dla mężczyzn oraz 10 km dla kobiet. Na kolejnych igrzyskach w Turynie, zaczęto rozgrywać zawody w biegu masowym (15 km mężczyzn oraz 12,5 km kobiet), gdzie startuje 30 najlepszych zawodników aktualnie odbywających się igrzysk.Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).

  Dominik Landertinger (ur. 13 marca 1988 w Braunau am Inn) – austriacki biathlonista, czterokrotny medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Landertinger trenuje biathlon od 1999 roku. W 2004 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Haute Maurienne, zajmując dziewiąte miejsce w biegu indywidualnym i jedenaste w sztafecie. Podczas rozgrywanych dwa lata później mistrzostw świata juniorów w Presque Isle zdobył w tych konkurencjach odpowiednio brązowy i srebrny medal. Ponadto na mistrzostwach świata juniorów w Martell w 2007 roku zwyciężył w sztafecie, a w sprincie był drugi.

  Jaroslav Soukup (ur. 12 lipca 1982 w Jicínie) – czeski biathlonista, reprezentant kraju na mistrzostwach świata juniorów, mistrzostwach świata oraz w zawodach Pucharu Świata. Brązowy medalista mistrzostw świata w biegu indywidualnym, srebrny medalista mistrzostw świata juniorów w Ridnaun w sztafecie.47. Mistrzostwa świata w biathlonie odbędą się w fińskim Kontiolahti w marcu 2015. Fińska kandydatura pokonała norweską kandydaturę Oslo, będą to trzecie Mistrzostwa świata w biathlonie rozegrane w Kontiolahti.

  W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 13 grudnia 2007 roku w Pokljuce, zajmując 18. miejsce w biegu indywidualnym. Tym samym już w debiucie zdobył pierwsze punkty. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 17 stycznia 2009 roku w Ruhpolding, kończąc rywalizację w sprincie na drugiej pozycji. W zawodach tych rozdzielił dwóch Norwegów: Ole Einara Bjørndalena i Emila Hegle Svendsena. W kolejnych startach jeszcze wielokrotnie stawał na podium, odnosząc przy tym dwa zwycięstwa: 21 lutego 2009 roku Pjongczangu i 27 marca 2010 roku w Chanty-Mansyjsku był najlepszy w biegu masowym. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2012/2013, kiedy zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, za Francuzem Martinem Fourcade'em i Emilem Hegle Svendsenem. Ponadto w sezonie 2008/2009 zdobył Małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji biegu masowego, a w sezonie 2015/2016 był trzeci w klasyfikacji biegu indywidualnego.

  Biathlonista (biatlonista) – sportowiec, osoba uprawiająca biathlon – dyscyplinę sportów zimowych. Narciarz ten wyposażony jest w specjalne narty węższe od popularnych "zjazdówek" i krótsze od "biegówek", które ułatwiają mu bieg (głównie bieg płaski) i zmiany pozycji ciała. Dodatkowym wyposażeniem obok kijków narciarskich jest karabinek strzelecki używany przy strzelaniu do celu.43. Mistrzostwa świata w Biathlonie 2009 odbyły się w południowokoreańskiej miejscowości Pyeongchang. Były to pierwsze mistrzostwa świata na kontynencie azjatyckim. Tak jak podczas mistrzostw w Östersund rozegranych zostało 11 konkurencji: 5 mężczyzn, 5 kobiet oraz 1 mieszana.

  Pierwsze medale wśród seniorów wywalczył na mistrzostwach świata w Pjongczangu w 2009 r. Najpierw zwyciężył w biegu masowym, zostając pierwszym w historii austriackim mistrzem świata w tej konkurencji. W zawodach tych wyprzedził swego rodaka, Christopha Sumanna i Rosjanina Iwana Czeriezowa. Dzień później, wspólnie z Danielem Mesotitschem, Simonem Ederem oraz Christophem Sumanem zdobył srebrny medal w sztafecie. Osiągnięcie ze sztafety Austriacy w tym samym składzie powtórzyli rok później, na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Indywidualnie najlepszy wynik osiągnął w starcie masowym, w którym był siódmy.

  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.Iwan Jurjewicz Czeriezow (ros. Иван Юрьевич Черезов; ur. 18 listopada 1980 r. w Iżewsku) – rosyjski biathlonista. Dwukrotny medalista olimpijski w sztafecie. Trzykrotny mistrz świata w sztafecie. Brązowy medalista w biegu masowym. W sezonie 2009/2010 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

  Kolejne medale wywalczył na igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Zdobył swój pierwszy indywidualny medal olimpijski, zajmując drugą lokatę w sprincie, w którym rozdzielił Ole Einara Bjørndalena i Czecha Jaroslava Soukupa. Był tam również piąty w biegu indywidualnym, dziesiąty w biegu pościgowym, siódmy w masowym, a razem z kolegami zdobył brązowy medal w sztafecie.

  48. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 3–13 marca 2016 roku w stolicy Norwegii, Oslo. Norweska kandydatura była jedyną w ubieganiu się o organizację mistrzostw. Były to szóste mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Oslo – poprzednie odbyły się w latach 1986, 1990, 1999, 2000 oraz 2002.49. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 9–19 lutego 2017 roku w austriackim Hochfilzen. Były to czwarte mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Hochfilzen – poprzednie odbyły się w latach 1978, 1998 oraz 2005.

  Z mistrzostw świata w Kontiolahti w 2015 roku wrócił bez medalu, jednak na podium stanął podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata w Oslo. Zajął wtedy drugie miejsce w biegu indywidualnym, plasując się między Martinem Fourcade'em i Simonem Ederem. Blisko medalu był też w sztafecie, jednak drużyna Austrii tym razem zajęła czwarte miejsce. Na podium w sztafecie Austriacy powrócili w 2017 roku, zajmując trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hochfilzen.

  Chanty-Mansyjsk (ros. Ха́нты-Манси́йск) – miasto w Rosji, stolica Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego, często nazywane "Bramą Syberii".Braunau am Inn – miasto nad rzeką Inn, w północno-zachodniej części Austrii, w kraju związkowym Górna Austria (Oberösterreich), siedziba powiatu Braunau am Inn. Leży około 90 km na zachód od Linzu, w pobliżu granicy z niemieckim landem Bawaria. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 17 330 osób.

  Medal zdobył również na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku, gdzie był trzeci w biegu indywidualnym. Lepsi okazali się tylko Norweg Johannes Thingnes Bø oraz reprezentujący Słowenię Jakov Fak. W pozostałych biegach plasował się poza czołową dziesiątką, a w sztafecie reprezentacja Austrii ponownie zajęła czwarte miejsce, przegrywając walkę o podium z Niemcami. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata w Östersund w żadnym ze startów indywidualnych nie znalazł się w pierwszej dwudziestce, a w sztafecie tym razem był ósmy.

  Emil Hegle Svendsen (ur. 12 lipca 1985 w Trondheim) – norweski biathlonista, mistrz olimpijski w biegu indywidualnym i wicemistrz olimpijski w sprincie, wielokrotny medalista mistrzostw świata, mistrz świata juniorów, zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2009/2010.XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchang w dniach 9 - 25 lutego 2018 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski 6 lipca 2011 roku w Durbanie. Pyeongchang wygrało już w pierwszej rundzie głosowania uzyskując 63 głosy, pokonując drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Południowokoreańskie miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 roku, lecz bezskutecznie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Daniel Mesotitsch (ur. 22 maja 1976 w Villach) – austriacki biathlonista. Wicemistrz olimpijski w sztafecie, dwukrotny medalista mistrzostw świata. Zwycięzca zawodów Pucharu Świata w biathlonie w Anterselvie w sezonie 2001/2002.
  Puchar Świata w narciarstwie klasycznym – cykl imprez narciarskich, rozgrywany – w odróżnieniu od mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich – w każdym sezonie.
  Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2004 odbyły się w francuskiej miejscowości Haute-Maurienne, w dniach 25 stycznia - 31 stycznia 2004 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet juniorów oraz juniorów młodszych. W sumie odbyło się 16 biegów.
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2006 odbyły się w amerykańskiej miejscowości Presque Isle, w dniach 28 stycznia - 3 lutego 2006 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet juniorów oraz juniorów młodszych. W sumie odbyło się 16 biegów.
  Pjongczang (kor. 평창군, Pyeongchang-gun) – powiat w północno-wschodniej części Korei Południowej, w prowincji Gangwon, w górach Taebaek. Gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.104 sek.