• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominik Jędrzejewski

  Przeczytaj także...
  Oznakowanie więźniów nazistowskich obozów – w niemieckich obozach koncentracyjnych stosowano system oznaczania zarejestrowanych więźniów. Otrzymywali oni numery, które w pewnych obozach były zindywidualizowane (niepowtarzalne), a w innych przypisywane po śmierci jednego więźnia następnemu. Ponadto stosowano rozmaite sposoby oznakowania na ubiorach (głównie obozowych pasiakach, najczęściej tzw. winklami - wprowadzonymi w KL Dachau).Franciszek Salezy Korszyński (ur. 19 stycznia 1893, zm. 3 listopada 1962) – polski biskup rzymskokatolicki, profesor i rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, biskup pomocniczy włocławski w latach 1946–1962.
  Zadzim – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Zadzim, ok. 15 km na północny zachód od Szadku, przy starym szlaku handlowym, łączącym Sieradz z Łęczycą.

  Dominik Jędrzejewski (ur. 4 sierpnia 1886 w Kowalu, zm. 29 sierpnia 1942 w Dachau) – polski duchowny katolicki, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

  Życiorys[]

  Był najmłodszym spośród sześciorga dzieci Andrzeja i Katarzyny z Zakrzewskich. Po studiach pedagogicznych w 1906 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 18 czerwca 1911 przyjął święcenia kapłańskie. Został skierowany jako wikariusz do Zadzimia koło Sieradza. Od lipca 1912 roku był wikariuszem w parafii w Poczesnej w dekanacie częstochowskim, a od 1917 roku wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Następnie był wikariuszem, kapelanem więziennym (od 1920 roku) i prefektem w gimnazjum w Turku (od 1919). Prowadził tam działalność charytatywną, najwięcej jednak uwagi poświęcał pracy z młodzieżą. Po przebyciu ciężkiej operacji został przeniesiony do Gosławic (obecnie dzielnica Konina), gdzie objął funkcję proboszcza tamtejszej parafii.

  Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.Gosławice – osiedle Konina położone w północnej części miasta, około 10 km. na północ od centrum Konina. Położona nad brzegiem Jeziora Gosławskiego.

  Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany (26 sierpnia 1940) i trafił do obozu przejściowego w Szczeglinie (powiat mogileński), a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (KL) i zarejestrowany jako numer 29935. Ostatnim etapem jego życia okazał się obóz Dachau gdzie trafił 14 grudnia tegoż roku jako więzień numer 22813. Odmówił zrzeczenia się kapłaństwa dla odzyskania wolności i zmarł zamęczony wycieńczająca pracą.

  Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Kalisz I. Erygowana w 1303. Mieści się przy placu św. Józefa. Duszpasterstwo prowadzą w niej księża diecezjalni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Według relacji świadków jego ostatnim przesłaniem były wypowiedziane do biskupa Franciszka Korszyńskiego słowa:

  Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

  Upamiętnienie[]

  Od 2006 roku Dominik Jędrzejewski jest duchowym patronem miasta Kowal.

  Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest na świecie w dzienną pamiątkę śmierci. Kościół katolicki w Polsce wspomina bł. Dominika w grupie 108 męczenników 12 czerwca.

  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Zobacz też[]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • polscy święci i błogosławieni
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Beatyfikacja 108 polskich męczenników-biografia na opoka.org.pl
 • Beato Domenico Jedrzejewski – Santi Beati (wł.)
 • Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej
  Kapelan – duchowny w Kościele rzymskokatolickim, prawosławnym, greckokatolickim, anglikańskim i ewangelickim, spełniający funkcje liturgiczne przy kaplicy zakonnej, szpitalnej lub przydzielony przez władzę kościelną do obsługi duszpasterskiej pewnej grupy osób lub środowisk (np. kapelan wojskowy, więzienny, szpitalny, uczelniany). Kapelanem nazywany bywa także duchowny diecezjalny bądź zakonny pomagający biskupowi przy czynnościach biskupich i będący jego sekretarzem.
  Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Włocławskiej we Włocławku – rzymskokatolickie seminarium duchowne działające w ramach struktur Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zostało erygowane 16 sierpnia 1569 r. przez ordynariusza kujawsko-pomorskiego bpa Stanisława Karnkowskiego. W momencie założenia było pierwszym seminarium duchownym w Królestwie Polskim.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.