• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominik Drdatzki

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Sławomir Górzyński (ur. 21 sierpnia 1962 r. w Belgradzie) – polski historyk, heraldyk, wydawca, współautor i współredaktor serii Ziemianie polscy XX wieku, od 1989 roku redaktor Biuletynu Polskiego Towarzystwa Heraldycznego od 2010 Rocznika Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.
  Sąd szlachecki, łac. Forum Nobilium – od 1785 sąd dla szlachty, gdzie sądzili wyłącznie deputaci szlacheccy, jako sądy apelacyjne od wyroków sądów ziemskich, grodzkich i podkomorskich. Dla Galicji Zachodniej siedziba w Tarnowie, dla Galicji Wschodniej siedziba we Lwowie.

  Dominik Drdatzki (Drdacki) – prawnik, urzędnik austriacki, prezydent Krakowa.

  Pracował w sądzie w Tarnowie, 1 września 1802 został mianowany prezydentem Krakowa przez władze austriackie. Nowo mianowany magistrat miejski miał ograniczone kompetencje, miał jedynie dokładnie wykonywać polecenia władz państwowych. Językiem urzędowym był niemiecki. Drdatzki wytrwał na stanowisku do 1805, ustępując na własną prośbę.

  Wydawnictwo DiG zostało założone w Warszawie w 1991 r. przez Sławomira Górzyńskiego i Krzysztofa J. Dąbrowskiego. Obecnie właścicielami są dr S. Górzyński i dr Iwona M. Dacka-Górzyńska. Do chwili obecnej zostało opublikowanych przez Wydawnictwo DiG ok. 800 tytułów książkowych oraz przeszło sto numerów różnych czasopism naukowych. Książki i czasopisma obejmują szeroko rozumiane nauki społeczne, głównie jednak historię, historię sztuki, historię literatury, przez kilka lat publikowane były także książki z zakresu nauk ekonomicznych. Wydawnictwo DiG oznaczało swoje publikacje książkowe numerami ISBN 83-85490- (pula wykorzystana), a obecnie jest to numer 973-83-7181-.

  Jako prezes Sądu Szlacheckiego w Stanisławowie uzyskał w 1811 szlachectwo I stopnia, a w 1835 – II stopnia (tytuł "Ritter") z predykatem "von Ostrów".

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sławomir Górzyński: Nobilitacje w Galicji w latach 1772-1918. DiG 1997. ​ISBN 83-85490-88-4
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.697 sek.