• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominic Raab  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Boris Johnson (ur. 19 czerwca 1964 w Nowym Jorku) – brytyjski historyk i polityk, od 2008 do 2016 burmistrz Londynu, od 2016 minister spraw zagranicznych w rządzie Theresy May.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Dominic Rennie Raab (ur. 25 lutego 1974 w Buckinghamshire) – brytyjski prawnik i polityk Partii Konserwatywnej, deputowany do Izby Gmin. Minister spraw zagranicznych od 24 lipca 2019.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ojciec Dominica Raaba, Peter Raab, był czechosłowackim Żydem. W 1938, gdy Czechosłowacja została zaatakowana przez III Rzeszę, sześcioletni wówczas Peter wraz z rodzicami uciekł do Wielkiej Brytanii. Podjął pracę w sieci handlowej Marks & Spencer. Zmarł na raka, gdy Dominic miał 12 lat. Za sprawą matki Jean, pochodzącej z Bromley, Dominic dorastał w wierze Kościoła Anglii. Przyszły minister wychowywał się w Gerrards Cross w Buckinghamshire, uczęszczał do Dr Challoner's Grammar SchoolInformacje powiązane z artykułem „Dr Challoner's Grammar School” w Wikidanych.

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Charles Ghankay Taylor (ur. 28 stycznia 1948 w Arthington koło Monrovii) – polityk liberyjski, były prezydent Liberii, pierwszy przywódca państwa afrykańskiego skazany przez międzynarodowy trybunał za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Urząd sprawował w okresie od 2 sierpnia 1997 do 11 sierpnia 2003.

  Raab studiował prawo na Lady Margaret HallInformacje powiązane z artykułem „Lady Margaret Hall w Oksfordzie” w Wikidanych na Uniwersytecie Oksfordzkim, uzyskał stopień magistra na Uniwersytecie w Cambridge. Pracował w firmie prawniczej LinklatersInformacje powiązane z artykułem „Linklaters” w Wikidanych. W 2000 wstąpił do Foreign Office. Występował w obronie premiera Tony’ego Blaira podczas procesu byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloševicia. Uczestniczył także w procesach Radovana Karadžicia i Charlesa Taylora. Doradzał też w sprawach konfliktu izraelsko-arabskiego, polityki w ramach Unii Europejskiej i przyszłości Gibraltaru.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku odbyły się 7 maja. Zwyciężyła Partia Konserwatywna, która uzyskała 331 z 650 mandatów do Izby Gmin.

  W 2005 Raab wstąpił do Partii Konserwatywnej. Pracował w biurach parlamentarnych Davida Davisa i Dominica Grieve’aInformacje powiązane z artykułem „Dominic Grieve” w Wikidanych. W 2010 został wybrany do Izby Gmin z okręgu Esher and WaltonInformacje powiązane z artykułem „Okręg wyborczy Esher and Walton” w Wikidanych, będącego bastionem torysów. Uzyskiwał reelekcje z tego okręgu w 2015, 2017 i 2019.

  W latach 2015–2016 Raab był podsekretarzem stanu, a od 12 czerwca 2017 do 9 stycznia 2018 ministrem stanu w ministerstwie sprawiedliwościInformacje powiązane z artykułem „Ministerstwo Sprawiedliwości (Wielka Brytania)” w Wikidanych. Po rezygnacji Davida Davisa z funkcji ministra ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na tle sporów z premier Theresą May o kształt negocjacji z Unią, 9 lipca 2018 Raab został mianowany jego następcą. 15 listopada 2018 zrzekł się tej funkcji, zastąpił go Stephen Barclay.

  Konflikt izraelsko-arabski (arab. الصراع العربي الإسرائيلي, hebr. הסכסוך הישראלי ערבי) – obejmuje okres ponad pół wieku politycznych napięć i jawnych niechęci pomiędzy Arabami a Żydami na Bliskim Wschodzie. Swoimi przyczynami wybiega on na dużo wcześniej przed powstaniem państwa Izrael (14 maja 1948) do czasu utworzenia ruchu syjonistycznego, którego celem działania było stworzenie państwa żydowskiego w tak zwanej Ziemi Izraela.Kościół Anglii (ang. Church of England, łac. Ecclesia Anglicana) - najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich. Członek i wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich.

  24 lipca 2019 Raab objął funkcje ministra spraw zagranicznych oraz pierwszego sekretarza stanu w rządzie Borisa Johnsona. W kwietniu 2020 Raab tymczasowo zastępował premiera Johnsona, który został przyjęty na oddział intensywnej terapii szpitala św. Tomasza w Londynie w związku z zakażeniem COVID-19.

  Gerrards Cross – wieś w Anglii, w hrabstwie Buckinghamshire, w dystrykcie South Bucks. Leży 31 km na zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 7342 mieszkańców.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stephen Barclay (ur. 3 maja 1972 w Lytham St Annes) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej.W latach 2018–2020 minister ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od 2020 naczelny sekretarz skarbu.
  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Na mapach: 36°08′N 5°21′W/36,133333 -5,350000 Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, "góra Tarika") – skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; od 1713 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.
  Magister (z łac. mistrz, nauczyciel), mgr – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia (dawniej: studiów jednolitych magisterskich lub magisterskich studiów uzupełniających), a w przypadku niektórych kierunków (farmacja, prawo, psychologia, często także teologia) – studiów jednolitych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.