• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dominic Purcell  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Zła karma (ang. Bad Karma) – amerykańsko-australijski dreszczowiec z 2012 roku w reżyserii Suri Krishnammy, wyprodukowany przez wytwórnie Anchor Bay Films i IFM / Filmways.

  Dominic Purcell, właśc. Dominic Haakon Myrtvedt Purcell (ur. 17 lutego 1970 w Wallasey w hrabstwie Cheshire, w północno-zachodniej Anglii) – australijski aktor telewizyjny i filmowy urodzony w Wielkiej Brytanii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Jego ojciec Gerald pochodził z Norwegii, a matka Mary T. „Maureen” (z domu Hassett) z Irlandii. Kiedy miał dwa lata, jego rodzina przeprowadziła się z Anglii do Australii – najpierw do Bondi w Sydney, a potem na Zachodnie Przedmieścia. Miał zostać w przyszłości ogrodnikiem, lecz po obejrzeniu sensacyjnego dramatu wojennego Olivera Stone’a Pluton (Platoon, 1986) zapragnął zostać aktorem. Uczył się aktorstwa w Teatrze Australijskim dla Młodych Ludzi (The Australian Theatre for Young People – ATYP) oraz Western Australian Academy of Performing, gdzie spotkał swoją przyszłą żonę Rebeccą Williamson i studiował z Hugh Jackmanem.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze aktorskie szlify zdobył na srebrnym ekranie występując w australijskich serialach: Raw FM (1997-98) i Szkoła złamanych serc (Heartbreak High, 1999) u boku Simona Bakera i Pety Toppano.

  W 2000 roku przyjechał do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Los Angeles, w stanie Kalifornia i zadebiutował na dużym ekranie w sensacyjnym dreszczowcu przygodowym Mission: Impossible II (Mission: Impossible II, 2000) z Tomem Cruise.

  Następnie powrócił na srebrny ekran w australijskich serialach: Zagubiony świat (The Lost World, 2001) i Władca zwierząt (BeastMaster, 2001) z Danielem Goddardem w roli tytułowej. Sławę zawdzięcza roli Lincolna „Linca” Burrowsa w serialu Skazany na śmierć (2005-2007). Wystąpił w filmie akcji House of the Rising Sun (2011) u boku wrestlera Dave’a Batisty. W kolejnym projekcie Millera, dramacie kryminalnym Martwy policjant (Officer Down, 2013), zagrał jedną z głównych ról.

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Flash (ang. The Flash) – amerykański serial telewizyjny z gatunku science fiction, którego twórcami są Greg Berlanti, Andrew Kreisberg oraz Geoff Johns. Serial jest spin-offem serialu Arrow, którego twórcami również są Berlanti i Kreisberg. Serial jest emitowany od 7 października 2014 roku przez The CW.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Od sierpnia 1997, Purcell spotykał się z Rebeccą Williamson. Wzięli ślub 1 sierpnia 1998. Mają czworo dzieci: syna Josepha (ur. 12 sierpnia 1999), córkę Audrey (ur. 30 stycznia 2001) oraz bliźnięta: Lily i Gusa (ur. 7 lipca 2003). 21 października 2007 Dominic Purcell i Rebecca Williamson ogłosili separację i 22 października 2008 rozwiedli się

  Moby Dick albo Wieloryb (w oryg. Moby Dick or the Whale) – powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a, uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej i klasykę literatury amerykańskiej. Została wydana w roku 1851 w Londynie i Nowym Jorku, ale na początku spotkała się z negatywnym przyjęciem czytelników i krytyki. Dopiero gdy w połowie XX wieku zaczęto na nowo poznawać twórczość Melville’a, powieść Moby Dick zdobyła uznanie i wysoką pozycję w kanonie literatury światowej. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Od lipca 2011 do listopada 2014, Purcell był związany z amerykańską aktorką i modelką AnnaLynne McCord.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
  Skazany na śmierć (oryg. ang. Prison Break) – serial telewizyjny z premierą w telewizji Fox. Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszej serii, lecz w związku z sukcesem serialu zdecydowano się zwiększyć ich liczbę do 22. Cały serial liczy 79 odcinków. W Polsce rozpoczęto emisję 28 stycznia 2007 w telewizji Polsat. W okresie letnich wakacji stacja ta emitowała powtórki. Stworzony przez Paula Scheuringa serial produkowany jest przez Adelstein-Parouse Productions we współpracy z Original Television i 20th Century Fox Television. Aktualnymi producentami są Paul Scheuring, Matt Olmstead, Dawn Parouse, Marty Adelstein, Neal Moritz i Brett Ratner. Temat muzyczny, stworzony przez Ramina Djawadi, został nominowany do nagrody Primetime Emmy Award w 2006.
  AnnaLynne McCord (ur. 16 lipca 1987 w Atlancie), amerykańska aktorka i modelka. Największą popularność przyniosła jej rola Naomi Clark w serialu 90210.
  Północ (symbol N, ang. north; polski skrót płn.) – jedna z czterech stron świata, odnosi się do kierunku, w którym znajduje się północny biegun geograficzny Ziemi.
  Batwoman – amerykański serial science fiction wyprodukowany przez Warner Bros. Television, Berlanti Productions oraz DC Entertainment. Serial został stworzony przez Caroline Dries na podstawie komiksów o tym samym tytule wydawanych przez DC Comics autorstwa Geoffa Johnsa, Granta Morrisona, Grega Rucka, Marka Waida oraz Keith Giffen. Serial jest emitowany od 6 października 2019 roku przez The CW.
  William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.