• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Domenico Mariani

  Przeczytaj także...
  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

  Domenico Mariani (ur. 3 kwietnia 1863 w Posta, zm. 23 kwietnia 1939 w Rzymie) – włoski kardynał.

  Konklawe 1-2 marca 1939 było najkrótszym konklawe w XX wieku i jednym z najkrótszych w historii. Już w trzecim głosowaniu zakończyło się wyborem kardynała Eugenio Pacellego na następcę Piusa XI.Prałat (łac. praelatus – przełożony) – w Kościele rzymskokatolickim kapłan lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.

  Do kapłaństwa przygotowywał się w Pontyfikalnym Seminarium Watykańskim, ukończył również Pontyfikalne Seminarium Rzymskie. Ordynowany 18 grudnia 1886. Udzielał się duszpastersko w diecezji rzymskiej. Od 1900 pracował w Kurii Rzymskiej. Uzyskał tytuły prywatnego szambelana Jego Świątobliwości i prałata domowego. Był specjalistą od ekonomicznej strony zarządzania Stolicą Apostolską. W roku 1935 został kardynałem diakonem. Od 21 grudnia tego samego roku do śmierci był przewodniczącym Rady ds. Patrymonium Stolicy Apostolskiej. Nigdy nie przyjął święceń biskupich. Zmarł na atak serca niedługo po zakończeniu konklawe 1939, w którym brał udział. Pochowany na Campo Verano.

  Campo Verano (Cimitero del Verano) – zabytkowy cmentarz w Rzymie założony na początku XIX wieku. Podzielony jest na część żydowską i katolicką.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Bibliografia[]

 • Sylwetka w słowniku biograficznym kardynałów Salvadora Mirandy
 • Catholic-Hierarchy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.129 sek.