• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dome Fuji

  Przeczytaj także...
  Ziemia Królowej Maud (norw. Dronning Maud Land) – pokryta lądolodem część Antarktydy Wschodniej, pomiędzy Ziemią Enderby i Ziemią Coatsów.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Dome Fuji (jap. ドームふじ Dōmu Fuji)japońska letnia stacja badawcza na Antarktydzie położona na Ziemi Królowej Maud. Znajduje się na kopule lodowej Dome F, na wysokości 3810 m n.p.m. Powstała w grudniu 1995 roku.

  Dome F, Dome Fuji, Valkyrie Dome – kopuła lodowa w lądolodzie antarktycznym. Znajduje się na Antarktydzie Wschodniej, we wschodniej części Ziemi Królowej Maud. Jest to jedno z najzimniejszych miejsc na Ziemi; na grzbiecie łączącym Dome F z kopułą Dome A odnotowane zostały temperatury poniżej -90 °C.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Stacja jest wyposażona w osiem budynków o łącznej powierzchni zabudowy 407 m². Główne zadania stacji to wykonywanie głębokich wierceń w lodzie (2500 m), w celu uzyskania rdzeni lodowych z zapisem zmian klimatu, oraz obserwacje atmosferyczne.

  Rdzeń lodowy – próbka rdzeniowa z wieloletniej akumulacji śniegu i lodu, które zrekrystalizowały i uwięziły pęcherzyki powietrza oraz inne osady (np. pył wulkaniczny) pochodzące z różnych okresów. Ze składników rdzenia lodowego, szczególnie obecności izotopów wodoru i tlenu, możliwe jest odczytanie danych o klimacie w przeszłości, m.in. temperatury, opadów, zawartości gazów i pyłów atmosferycznych.Antarktyda – kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.

  Bibliografia[]

 • Japońskie badania polarne na Antarktydzie (pol.). japonia.org.pl, 2004-10-22. [dostęp 2012-03-01].
 • Deep Ice Coring Project at Dome Fuji, Antarctica-II (jap. • ang.). polaris.nipr.ac.jp. [dostęp 2012-03-03].
 • NOAA Satellite and Information Services: Dome Fuji Ice Core (ang.). www.ncdc.noaa.gov. [dostęp 2012-03-03].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Narodowy Instytut Badań Polarnych w Tokio (jap. • ang.). www.nipr.ac.jp. [dostęp 2012-03-03].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.