• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dom towarowy

  Przeczytaj także...
  Harrods – luksusowy dom towarowy na Brompton Road, w dzielnicy Knightsbridge, w Londynie. Oprócz domu towarowego w skład Harrods Group wchodzą Harrods Bank, Harrods Estates, Harrods Casino, Harrods Aviation i Air Harrods.Państwowe Domy Towarowe, znane pod skrótem PDT (PeDeTe) – przedsiębiorstwo państwowe działające w okresie PRL powstałe z przekształcenia przedsiębiorstwa Powszechne Domy Towarowe.
  Handel detaliczny – polegający na realizacji sprzedaży detalicznej w niewielkich ilościach, odbywającej się w punktach sprzedaży detalicznej, w sklepach, kioskach, na straganach i kramach, przez dostawę do mieszkań jest ostatnim najważniejszym ogniwem obrotu towarowego.
  Centralny Dom Towarowy (CDT) w Warszawie (1966)
  Dom towarowy „Harrods” w Londynie (2007)

  Dom towarowy – duży sklep służący do wielobranżowego handlu detalicznego, mieszczący działy lub stoiska grupujące poszczególne typy towarów.

  Wielokondygnacyjne domy towarowe zaczęły powstawać w środkowej Europie w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku, zajmując często całe kwartały miast i przyczyniając się do stworzenia wielkomiejskiego charakteru centrów. Najczęściej zorganizowane były wokół nakrytego świetlikiem dziedzińca. W czasach rozkwitu domów handlowych przed wojną, stawiano je najczęściej w następujących stylach: eklektyzm, modernizm i secesja. W domach towarowych najczęściej była jedna powierzchnia sprzedaży, bez wyraźnego podziału na sklepy, czy lokale. Współczesne domy handlowe wyposażone są w schody ruchome lub windy, posiadają także podziemny lub ulokowany na dachu parking.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek” (SDH „Skarbek”) − budynek w katowickiej dzielnicy Śródmieście, zlokalizowany przy Rynku, na zbiegu ul. 3 Maja i ul. Adama Mickiewicza.

  W Europie do największych należą KaDeWe w Berlinie i Harrods w Londynie; największym w krajach skandynawskich jest Stockmann w Helsinkach.

  Domy towarowe są popularne także w Polsce, np. w Warszawie domy towarowe Wars, Sawa i Junior, czy też Smyk. Sieć tworzyły Powszechne Domy Towarowe, następnie Galeria Centrum.

  W Polsce, w dobie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wzniesiono szereg wielkich modernistycznych domów towarowych, m.in. Centralny Dom Towarowy (CDT) w Warszawie (1951), Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit” w Katowicach (1962), Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” w Łodzi (1972), Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek” w Katowicach (1975).

  Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit” (SDH „Zenit”) − modernistyczny budynek przy katowickim Rynku 12 (róg z ul. Warszawską).Stockmann – dom towarowy znajdujący się w centrum Helsinek między ulicami Aleksanterinkatu i Mannerheimintie. Jest jednym z wielu sklepów sieci Stockmanna. Z roczną liczbą klientów wynoszącą 17 mln jest największym domem handlowym w Finlandii oraz największym w krajach nordyckich pod względem obrotu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dom handlowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stockmann Kauppakeskuksia ja tavarataloja/. [dostęp 2011-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011–08–13)].
  2. Andrzej K. Olszewski: Dzieje sztuki polskiej 1890–1980 w zarysie. Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1988, s. 78. ISBN 83-223-2124-4.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dom towarowy. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014–02–02)].
 • Schody ruchome, eskalator – urządzenie transportowe, zaliczane do grupy przenośników i służące do przewozu osób pomiędzy kondygnacjami budynku.Kaufhaus des Westens, KaDeWe (Dom Handlowy Zachodu) – dom towarowy w Berlinie w dzielnicy Schöneberg. Zajmuje powierzchnię 60 000 m i oferuje 380 000 artykułów, co daje mu pozycję największego domu towarowego w kontynentalnej Europie. Zatrudnia 2000 pracowników. Jest drugim na świecie sprzedawcą żywności w jednym miejscu po tokijskim domu handlowym Takashimaya, a powierzchnia sprzedaży żywności jest większa o 600 m od Harrodsa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dom handlowy - położony w kontekscie miejskim wyspecjalizowany budynek, służący jako miejsce handlu detalicznego produktów jednego producenta lub należących do jednej branży.
  Galeria Centrum - sieć domów handlowych w dużych miastach Polski, która wywodzi się z funkcjonujących w okresie PRL Powszechnych Domów Towarowych (zwanych popularnie pedetami).
  Towar – produkt pracy ludzkiej, który jest przeznaczony do sprzedaży. Pojęcie to obejmuje dobra konsumpcyjne i produkcyjne oraz usługi.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Centralny Dom Towarowy (CDT), Centralny Dom Dziecka, Dom Towarowy Smyk, od 2018 budynek biurowy Cedet – budynek domu towarowego znajdujący się w Warszawie, pierwotnie pod adresem ul. Bracka 15/19, obecnie przy ul. Kruczej 50.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.839 sek.