• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem

  Przeczytaj także...
  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Władysław Hasior (ur. 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zm. 14 lipca 1999 w Krakowie) – polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pośmiertnie), artysta związany z Podhalem.
  Dom Turysty w Zakopanem
  schronisko- widok z atrium

  Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem – dom turysty w Zakopanem, wzniesiony w latach 1949–1952 w stylu nowozakopiańskim według projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca; przebudowany w latach 2012–2014 zatracił cechy stylowe.

  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Antoni Kenar (ur. 23 października 1906 w Iwoniczu, zm. 19 lutego 1959 w Zakopanem) – polski rzeźbiarz, pedagog, dyrektor Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem.

  Dom Turysty w Zakopanem był do 2012 budynkiem o największym dachu krytym gontem w Europie. Oprócz bazy turystycznej, przez wiele lat pełnił również rolę placówki kulturalnej.

  Utrzymany w stylu nowozakopiańskim ma bryłę czworościanu z dziedzińcem wewnątrz. Powierzchnia gontowego dachu wynosiła 6000 m².

  Dom Turysty w Zakopanem został zaprojektowany w 1951 roku przez ówczesnych Profesorów Politechniki Wrocławskiej architektów Zbigniewa Kupca i Tadeusza Brzozę. Projekt ten uzyskał I nagrodę w konkursie architektonicznym SARP. W oparciu o projekt konkursowy przygotowano projekt realizacyjny, projekt wnętrz i sprawowano nadzór nad całością.

  Inwestor – osoba fizyczna lub prawna, która dokonuje inwestycji, czyli podejmuje takie działania gospodarcze, w których efekty pojawiają się raczej w przyszłości niż natychmiast. - osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, która posiada środki finansowe na realizację określonej inwestycji budowlanej, organizuje proces jej powstawania, ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz jako jedyna jest upoważniona do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.Tadeusz Brzoza (ur. 16 maja 1911 w Zakopanem, zm. tragicznie 14 marca 1985) – polski architekt, z zamiłowania taternik.

  Jako placówka kulturalna Zakopanego mieścił galerię sztuki Pegaz, kabaret Zaskroniec. Tu odbywały się Konfrontacje Kabaretowe o Złoty Róg Kozicy. Wystrój wnętrza zawdzięcza artystom związanym z Zakopanem, m.in. Antoniemu Kenarowi i Władysławowi Hasiorowi.

  W 2008 pojawiły się plany przebudowy Domu Turysty na hotel o wyższym standardzie. PTTK, właściciel obiektu porozumiał się w tej sprawie z angielskim inwestorem. Przebudowa obiektu na czterogwiazdkowy hotel rozpoczęła się w marcu 2012. Obiekt nie był wpisany na listę zabytków, a inwestor zdecydował się na przebudowę dachu i zastąpienie gontu innym materiałem.

  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.Galeria Pegaz – galeria istniejąca w l. 1963-1977 przy Międzynarodowym Klubie Prasy i Książki w Domu Turysty w Zakopanem. Twórcami placówki byli zakopiańscy artyści i pedagodzy liceum plastycznego m.in: Władysław Hasior, Antoni Rząsa, Arkadiusz Waloch, Urszula Kenar-Kerneder. W 1977 r. galeria została pozbawiona lokalu i zamknięta . Przez lata działalności placówka zgromadziła własny, duży zbiór współczesnego malarstwa, grafiki i rzeźby m.in. takich artystów jak: Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Panka, Andrzeja Pietscha, Rajmunda Ziemskiego, Adolfa Ryszki, Barbary Gawdzik-Brzozowskiej, Józefa Gielniaka. Kolekcja galerii Pegaz znaduje się w urzędzie miasta, Muzeum Tatrzańskim oraz Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. W 1993 r. część grafik i rysunków znajdujące się w zbiorach zakopiańskiego liceum zostało zniszczone poczas niefrasoblicych pracach porządkowych.

  Przypisy

  Zobacz też[]

 • Tatry • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mariusz Zaruski (ur. 31 stycznia 1867 w Dumanowie, zm. 8 kwietnia 1941 w Chersoniu) – pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał brygady Wojska Polskiego, taternik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.