• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dom Studencki Riviera

  Przeczytaj także...
  Galeria Remont - galeria sztuki współczesnej działająca w Warszawie w okresie od 1 kwietnia 1972 r. do 6 listopada 1979 r. Mieściła się przy ul. Waryńskiego 12/14 w Warszawie, w Domu Studenckim Riviera Politechniki Warszawskiej, była częścią klubu studenckiego Remont. Gościła wielu twórców, artystów polskich i zagranicznych, wydawała publikacje, organizowała międzynarodowe konferencje, wystawy i działania wychodzące poza oficjalne ramy sztuki.Radio Aktywne (zazwyczaj zapisywane graficznie RA) – studenckie radio internetowe Politechniki Warszawskiej, działające od października 2004 roku. Najstarsza stacja studencka w Warszawie.
  Top Canal – prywatna polska stacja telewizyjna (pierwszą była wrocławska Prywatna Telewizja "Echo"), nadawała w Warszawie i okolicy w latach 1991-1994. Top Canal był pierwszą stacją prywatną, ubiegającą się o koncesję, której nie otrzymał. Top Canal ruszył natychmiast chcąc uprzedzić inną stację NTW. Właścicielem kanału telewizyjnego był Jacek Żelezik. Stacja należała do spółki Top Canal Media, którą założyli Jerzy P., Per Tornberg i Jacek Żelezik.

  Dom Studencki Riviera – dom studencki Politechniki Warszawskiej znajdujący się przy rondzie Jazdy Polskiej w Warszawie.

  Historia[]

  Wieżowiec został wzniesiony w latach 1962–1964 według projektu architektów Kazimierza Thora, Józefa Bubicza i Czesława Molendę. Był pierwszym w Polsce „wysokościowcem” pełniącym funkcje akademika. Miał licowane klinkierem elewacje szczytowe i przeszklone frontowe.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  W 1999 ukończono modernizację budynku. Podwyższono standard pokoi, a budynek obłożono okładziną ze szkła refleksyjnego w kolorach granatowym i błękitnym. Ta zmiana formy zewnętrznej „Riviery” wzbudziła kontrowersje.

  Jego z daleka widoczna od strony zachodniej elewacja wypełniona jednakowej wielkości oknami była wiele razy wykorzystywana do tworzenia różnych napisów lub symboli poprzez zapalenie świateł w wybranych pokojach, m.in. uczczono w ten sposób śmierć papieża Jana Pawła II symbolem krzyża, aczkolwiek wcześniej były też inne przypadki przedstawiania bardziej skomplikowanych symboli.

  Studencka Telewizja Internetowa TVPW (oficjalny skrót TVPW) – internetowa telewizja studencka założona w maju 2007 roku przez studentów Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Elektroniki i Technik Informacyjnych. Jest jednostką organizacyjną Mediów Politechniki Warszawskiej. Obok portalu internetowego Polibuda.info, internetowej rozgłośni Radio Aktywne oraz czasopisma i.pewu, TVPW należy do czterech głównych mediów tej uczelni.Galeria RR – polska galeria sztuki istniejąca od 1983 do 1989 roku. Zlokalizowana była na parterze Domu Studenckiego Riviera w Warszawie, niedaleko klubu muzycznego Remont, jako część Centrum Klubowego Politechniki Warszawskiej.

  Dzięki dobrej widoczności budynek Riviery służy również jako węzeł radiowy; w latach 1992-94 mieścił się w nim nadajnik prywatnej telewizji Top Canal. Na dachu znajduje się maszt telekomunikacyjny.

  W latach 70. na parterze budynku mieściła się galeria sztuki Remont, a w latach 1983-1989 Galeria RR. Od 1973 roku zlokalizowany jest tam klub muzyczny Remont. W podziemiach na początku lat 90. mieścił się klub Hades, a następnie studio nagraniowe Złota Skała. W budynku mieści się także Centrum Ruchu Studenckiego, w którym siedzibę ma m.in. Studencka Telewizja Internetowa TVPW i Radio Aktywne.

  Złota Skała (Gold Rock, Gold Rock Studio) – studio nagrań oraz wytwórnia płytowa założona w 1986 przez Roberta Brylewskiego w warszawskim klubie "Hybrydy". Przez pierwsze lata nagrań dokonywano przy pomocy analogowego sprzętu, a zdobyte w ten sposób materiały wydawano w trzecim obiegu w postaci kaset magnetofonowych.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Zobacz też[]

 • Dom Studencki Akademik
 • Przypisy

  1. Anna Agata Wagner: Architektura Politechniki Warszawskiej. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2001, s. 243. ISBN 83-7207-220-5.
  2. Anna Agata Wagner: Architektura Politechniki Warszawskiej. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2001, s. 283. ISBN 83-7207-220-5.
  3. Galeria RR. Galeria AT, 2009. [dostęp 2012-02-27].
  4. Robert Brylewski, Rafał Księżyk: Kryzys w Babilonie. Autobiografia. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2012, s. 347. ISBN 9788308049075.
  Pomieszczenie lub zbiór pomieszczeń przeznaczony do prezentacji dzieł sztuki. W bardziej potocznym znaczeniu galeria sztuki może oznaczać:Robert Maksymilian Brylewski, ps. Afa, Robin Goldroker (ur. 25 maja 1961) – polski muzyk rockowy i reggaeowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, lider i współzałożyciel zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela. Współzałożyciel grupy Armia, w której w latach 1985 - 1993 był gitarzystą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dom Studencki Politechniki Warszawskiej „Akademik” – centralny budynek najstarszego kompleksu domów studenckich w Polsce, wzniesionego w latach dwudziestych XX w. Usytuowany w Warszawie, przy ul. Akademickiej 5, na południowej pierzei pl. Narutowicza. Początkowo znany jako Dom Techników im. Gabriela Narutowicza. Napis ten widnieje jeszcze na budynku od strony ul. Mochnackiego. Od jego nazwy powszechnie stosuje się nazwę akademik, określającą miejsce zbiorowego zamieszkania studentów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.