• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dom Mintoff

  Przeczytaj także...
  Państwo opiekuńcze (ang. welfare state), także: państwo dobrobytu, państwo bezpieczeństwa socjalnego – koncepcja państwa oraz społeczeństwa powstała pod wpływem tzw. ekonomii dobrobytu, ukształtowana po II wojnie światowej. Była głoszona w szczególności w latach 50.-80. XX wieku. Państwo opiekuńcze to państwo kapitalistyczne z silnym interwencjonizmem państwowym, będącym przeciwieństwem liberalizmu ekonomicznego, ma kłaść szczególny nacisk na rozwiązywanie problemów społecznych.Partia Pracy (PtH) – powstała w 1920 maltańska partia polityczna o charakterze socjaldemokratycznym. Opowiadała się przeciw członkostwu Malty w Unii Europejskiej.
  Bormla (ang. Cospicua, hist. Città Cospicua) - miasto na Malcie, w północno-wschodniej części wyspy Malta, liczy około 5,6 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego i turystyki.

  Dominic Mintoff (Dom Mintoff) (ur. 6 sierpnia 1916 w Cospicua, zm. 20 sierpnia 2012 w Tarxien) - polityk maltański, przywódca Partii Pracy, premier Malty podczas rządów brytyjskich w latach 1955-58, oraz po uzyskaniu przez Maltę niepodległości, w latach 1971-84.

  Urodził się w miejscowości Bormla (Cospicua) w rodzinie katolickiej. Ukończył szkołę podstawową, później kontynuował naukę w seminarium, w liceum i na uniwersytecie (University of Malta). W 1937 otrzymał tytuł B.Sc (Bachelor of Science), a w dwa lata później B.E. (Bachelor of Engineering). W 1939 uzyskał stypendium naukowe i rozpoczął studia w Oxfordzie, gdzie uzyskał stopień magistra nauk technicznych.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Nacjonalizacja – akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy.

  Jego długoletnie rządy jako premiera były godne uwagi ze względu na wzrost poziomu życia oraz ustanowienie państwa opiekuńczego. Za jego rządów na początku lat 80. odbyła się nacjonalizacja banków, telekomunikacji i transportu a w 1983 roku doszło do uwłaszczenia własności Kościelnej.

  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.

  Polityka Mintoffa była niekiedy kontrowersyjna, zwłaszcza gdy nawiązał bliską przyjaźń z dyktatorem Libii Muammarem Kadafim, który finansował w pierwszych miesiącach 1971 rząd maltański, gdy Wielka Brytania zaprzestała płacenia za utrzymanie baz Royal Navy na Malcie a następnie wspierał Maltę w procesie nacjonalizacji.

  Tarxien, Ħal Tarxien - miejscowość i stanowisko archeologiczne na Malcie, w pobliżu Valletty, w 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Siedziba gminy o tej samej nazwie.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy

  1. Dom Mintoff awarded Al-Qathafi Peace Prize, MaltaMedia News, 2008 (ang.) dostęp 2013-04-17
  2. Dom Mintoff, Malta's political giant, passes away, August 20, 2012, (ang.) dostęp 2013-04-17
  3. Malta. Historia (pol.). encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2015-09-01].

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Krótki życiorys z fotografią (rulers.org, dostęp: 21 sierpnia 2012)
 • Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Oksford (ang. Oxford) – miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież" (ang. city of dreaming spires).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.173 sek.