• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dom Kraszewskiego

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Franciszek Maria Lanci (ur. 1799 w Fano, zm. 12 listopada 1875 w Warszawie) – polski architekt pochodzenia włoskiego; ojciec Witolda.
  Ulica Mokotowska – ulica w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Ulica jest jako całość założenia urbanistycznego wpisana do rejestru zabytków pod nr 312.

  Dom Kraszewskiego – zabytkowy budynek w warszawskiej dzielnicy Śródmieście przy ul. Mokotowskiej 48.

  Opis[ | edytuj kod]

  Budynek składający się dwukondygnacyjnego korpusu głównego i dwóch jednotraktowych oficyn utrzymany w stylu neorenesansu włoskiego powstał w 1860 w wyniku przebudowy przyulicznego skrzydła istniejącego tutaj wcześniej budynku dla Józefa Ignacego Kraszewskiego według projektu Franciszka Marii Lanciego. Pisarz mieszkał tutaj w latach 1860–1863.

  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 1863 właścicielem nieruchomości został Leopold Kronenberg, a później m.in. Tytus Chałubiński.

  Dom Kraszewskiego przetrwał II wojnę światową bez poważniejszych zniszczeń. Od 1957 był siedzibą studenckiego Klubu „Hybrydy“. Jest najstarszym zachowanym zabytkiem przy ulicy Mokotowskiej.

  Na frontowej ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Tablica poświęcona Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu została odsłonięta 19 marca 1961. Druga tablica poświęcona jest Tytusowi Chałubińskiemu, który tu mieszkał w latach 1877–1887.

  Tytus Chałubiński (ur. 29 grudnia 1820 w Radomiu, zm. 4 listopada 1889 w Zakopanem, syn Szymona i Teodozji z Wnorowskich) – polski lekarz, profesor patologii, miłośnik przyrody. Był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Na jego cześć nazwano Wrotami Chałubińskiego jedną z przełęczy w głównej grani Tatr. Popularyzator Zakopanego, w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tej miejscowości. Jeden z prekursorów polskiego klimatolecznictwa; jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych.Klub Hybrydy – jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce. "Hybrydy" działają z przerwami od końca lat 50. XX w. Przez wiele lat klub pełnił rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wielu literatów, muzyków, twórców teatralnych i filmowych.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Rysunek budynku z 1879 roku.

 • Budynek od strony dziedzińca

 • Tablica na frontowej ścianie budynku

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stanisław Ciepłowski: Napisy pamiątkowe w Warszawie XVII-XX w.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987, s. 141. ISBN 83-01-06109-X.
  2. Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w.. Warszawa: Argraf, 2004, s. 182. ISBN 83-912463-4-5.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom XI: Miechowska – Myśliwiecka. Warszawa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 2005, s. 390-393. ISBN 83-88372-30-0.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Warszawa 1871. Dom dr. Chałubińskiego przy ul. Mokotowskiej. Muzeum Narodowe w Warszawie.
 • Leopold Stanisław Kronenberg herbu Strugi (ur. 24 marca 1812 w Warszawie, zm.5 kwietnia 1878 w Nicei) – polski bankier, inwestor i finansista żydowskiego pochodzenia, jeden z przywódców "białych" przed powstaniem styczniowym.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Ignacy Kraszewski (ur. 28 lipca 1812 w Warszawie, zm. 19 marca 1887 w Genewie) – polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny, autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej. Pseudonimy literackie: Bogdan Bolesławita, Kaniowa, Dr Omega, Kleofas Fakund Pasternak, JIK, B.B. i inne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.