• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dom - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Układ Warszawski (oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej ang. Warsaw Pact ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи) – sojusz polityczno-wojskowy państw tzw. bloku wschodniego z dominującą rolą ZSRR. Formalnie powstał na podstawie Deklaracji Bukaresztańskiej, jako odpowiedź na militaryzację tzw. Niemiec Zachodnich i włączenie ich w strukturę NATO, a sankcjonował istniejące od zakończenia II wojny światowej podporządkowanie poszczególnych państw i ich armii ZSRR.Henryk Bista (ur. 12 marca 1934 w Kochłowicach, obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej, zm. 8 października 1997 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.
  Budynek przy ul. Pańskiej 85 w Warszawie jako kamienica przy ul. Złotej 25 w odc. 1–12 (stan na 2008)
  Opis jak wyżej (stan na 2008)

  Dom – polski serial telewizyjny w reżyserii Jana Łomnickiego, emitowany na antenie TVP od 9 listopada 1980 do 17 grudnia 2000. Opowiada o losach mieszkańców kamienicy przy ulicy Złotej w Warszawie od 1945 do 1980 roku. W TVP Polonia emitowany z napisami angielskimi.

  Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.Jack Recknitz (właść. Hans-Joachim Recknitz, ur. 25 maja 1931 w Baden-Baden, zm. 13 stycznia 2013 tamże) – niemiecki aktor czynny również w Polsce. Ukończył Schauspielschule w Mannheim.

  Serial składa się z 25 odcinków, emitowanych w czterech seriach (w latach 1980, 1982, 1987, 1996–1997, 2000). Jest jednym z najdłuższych polskich seriali pod względem rozciągłości lat emisji premierowych odcinków (20 lat od premiery do zakończenia serialu).

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Złotej wracają z wojennej tułaczki do zniszczonej Warszawy i rozpoczynają życie w drastycznie zmienionej sytuacji politycznej Polski. Serial pokazuje życie mieszkańców w czasach komunistycznych, odbudowę stolicy, przodowników pracy, a także nastroje zwolenników i przeciwników systemu komunistycznego w latach 1945–1980. Serial „Dom” jest dokumentalno-obyczajową opowieścią z przeplataną fragmentami ówczesnych kronik filmowych, ukazującym nastroje społeczne w ówczesnej rzeczywistości.

  Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.

  Najważniejszym bohaterem całego serialu jest Andrzej Talar, chłopak pochodzący z mazowieckiej wsi Sierpuchowo, który po wyzwoleniu Warszawy w 1945 przyjeżdża tam na studia techniczne. Początkowo działa jako funkcjonariusz milicji protegowany przez uratowanego w czasie wojny pułkownika, co ułatwia mu również dostanie się na politechnikę. Następnie podejmuje pracę inżyniera w FSO. Ponadto próbuje podbić serce dziewczyny mieszkającej w kamienicy, a której to ukochany zaginął w czasie wojny doprowadzając ją do problemów psychicznych. Kontakty Andrzeja z komunistami i chęć opuszczenia rodzinnych stron prowadzą do konfliktu z ojcem.

  Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.Przodownik pracy (w ZSRR stachanowka) – tytuł przyznawany w państwach socjalistycznych pracownikom znacznie przekraczającym normy przewidziane do wykonania. Początkowo pojęcie to przede wszystkim dotyczyło pracowników fizycznych, później je znacznie rozszerzono i taki tytuł mógł otrzymać inżynier często zgłaszający wnioski racjonalizatorskie (przodownik racjonalizacji), rolnik wprowadzający jako pierwszy w okolicy mechanizację i stawiający na produkcję wielkotowarową (przodownik mechanizacji).

  Po pewnym czasie do Warszawy przyjeżdżają bracia Andrzeja – Bronek i Leszek. Bronek uczestniczy w odbudowie stolicy, pracuje jako ochotnik przy budowie Trasy W-Z, nie zdaje sobie sprawy, że władza wykorzystuje go, by porzucić gdy już nie będzie potrzebny. Ponadto zakochuje się w Ewie, artystce prowadzącej zajęcia dla młodych działaczy, jednak ta odrzuca jego zaloty. Którejś nocy Bronek upija się i wchodzi na rusztowanie remontowanego domu, aby odzyskać kwiaty dla ukochanej następnie spada z niego zabijając się na miejscu. Świadkiem zdarzenia jest Leszek, który później obwinia Andrzeja o śmierć brata, z kolei Ewa popada w alkoholizm i zostaje wyrzucona z zespołu „Mazowsze”. Tymczasem żona Andrzeja dowiaduje się, że jej były ukochany żyje i postanawia odejść od męża. Wizytując rodzinną wieś Andrzej napotyka na Ewę, w wyniku czego dwójka zakochuje się w sobie i bierze ślub. Po śmierci ojca bracia decydują się zabrać matkę do Warszawy i sprzedać rodzinny dom.

  Stanisław Niwiński (ur. 8 maja 1932 w Warszawie, zm. 4 maja 2002 tamże) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Syrena – rodzina polskich samochodów osobowych i dostawczych produkowanych w latach 1957-1972 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a od 1972 do 1983 przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Wyprodukowano 521 311 egzemplarzy modelu.

  Kamienicę przy Złotej zamieszkują osoby z różnych warstw społecznych. Naczelną postacią jest dozorca Ryszard Popiołek, stary warszawiak z zasadami umiejący zapanować nad mieszkańcami i wprowadzić ład. Oprócz niego kamienicę zamieszkują: rodzina Lermaszewskich do której należy cwaniaczek Henio; lekarz Sergiusz Kazanowicz – samotnik separujący się od społeczeństwa w wyniku traumy doznanej pobytem w obozie koncentracyjnym; zalotny kolega Andrzeja Mundek pracujący jako filmowiec oraz jego partnerka – milicjantka Halinka; rodzina piłkarza Bawolika, młody lekarz Karol Lang oraz rodzina komunisty Jasińskiego, którego córka zaszła w ciążę w wyniku zgwałcenia przez niemieckiego oficera.

  FSO Polonez - samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p, który był jednak produkowany równorzędnie aż do 1991 roku. Przez cały okres produkcji samochód przeszedł kilka większych modernizacji, wprowadzano także kolejne odmiany.Maciej Kozłowski właśc. Marian Kozłowski (ur. 8 września 1957 w Kargowej, zm. 11 maja 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Porozumienia sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980.
  Ewa Serwa, właśc. Ewa Serwa-Galia (ur. 14 października 1956 roku w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa.
  Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.
  Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.
  FSO Wars – prototyp kompaktowego samochodu osobowego, opracowany w latach 1981 - 1985 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w celu zastąpienia modelu FSO 125p.
  Igor Śmiałowski (Smirnow) (ur. 20 czerwca 1917 w Moskwie, zm. 16 czerwca 2006 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.