• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolna Saksonia

  Przeczytaj także...
  Powiat Emsland (niem. Landkreis Emsland) – powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Meppen.Turystyka rowerowa – metoda spędzania wolnego czasu, która zakłada podróżowanie rowerem dla samej przyjemności jeżdżenia a nie w celach ścigania się lub w wyniku potrzeby. Zakres znaczenia tego słowa jest różny w zależności od kraju. W niektórych regionach przyjmuje się, że turystyka rowerowa zakłada podróż najwyżej kilkudniową, w innych natomiast dopuszcza się podróże długodystansowe.
  Powiat Friesland (niem. Landkreis Friesland, dosł. powiat Fryzja) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Jever.

  Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.

  Ważniejsze miasta Dolnej Saksonii to: Hanower (Hannover), Brunszwik (Braunschweig), Osnabrück, Oldenburg, Getynga (Göttingen), Wolfsburg.

  Powiat Lüneburg (niem. Landkreis Lüneburg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedzibą powiatu jest miasto Lüneburg.Powiat Schaumburg (niem. Landkreis Schaumburg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu Schaumburg znajduje się w mieście Stadthagen.

  Podział administracyjny[]

  Do 1 stycznia 2005 Dolna Saksonia dzieliła się na rejencje, następnie zniesiono je i kraj związkowy składa się bezpośrednio z powiatów.

  W nawiasach kody rejestracyjne pojazdów.

  Powiat Rotenburg (Wümme) (niem. Landkreis Rotenburg (Wümme)) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Rotenburg (Wümme).Powiat Holzminden (niem. Landkreis Holzminden) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Holzminden.

  Miasta na prawach powiatu[]

  1. Brunszwik (Braunschweig) (BS)
  2. Delmenhorst (DEL)
  3. Emden (EMD)
  4. Oldenburg (OL)
  5. Osnabrück (OS)
  6. Salzgitter (SZ)
  7. Wilhelmshaven (WHV)
  8. Wolfsburg (WOB)

  Związki komunalne[]

 • Region Hanower (Region Hannover) (H)
 • Powiaty ziemskie[]

  1. Wappen Landkreis Ammerland.svg powiat Ammerland (WST)
  2. DEU Landkreis Aurich COA.svg powiat Aurich (AUR)
  3. Wappen Grafschaft Bentheim.svg powiat Grafschaft Bentheim (NOH)
  4. Wappen Landkreis Celle.svg powiat Celle (CE)
  5. DEU Landkreis Cloppenburg COA.svg powiat Cloppenburg (CLP)
  6. Wappen Landkreis Cuxhaven.svg powiat Cuxhaven (CUX)
  7. DEU Landkreis Diepholz COA.svg powiat Diepholz (DH)
  8. Wappen Landkreis Emsland.svg powiat Emsland (EL)
  9. Wappen Landkreis Friesland.svg powiat Friesland (FRI)
  10. Wappen Landkreis Gifhorn.svg powiat Gifhorn (GF)
  11. Wappen Landkreis Goslar.svg powiat Goslar (GS)
  12. DEU Landkreis Goettingen COA.svg powiat Getynga (Göttingen) (GÖ)
  13. Wappen Landkreis Hameln-Pyrmont.svg powiat Hameln-Pyrmont (HM)
  14. Wappen der Region Hannover.svg Region Hanower (Hannover) (H)
  15. DEU Landkreis Harburg COA.svg powiat Harburg (WL)
  16. Wappen des Heidekreises.svg powiat Heidekreis (HK)
  17. DEU Landkreis Helmstedt COA.svg powiat Helmstedt (HE)
  18. Wappen Landkreis Hildesheim.svg powiat Hildesheim (HI)
  19. DE Landkreis Holzminden COA.svg powiat Holzminden (HOL)
  20. Wappen Landkreis Leer.png powiat Leer (LER)
  21. Wappen Landkreis Lüchow-Dannenberg.svg powiat Lüchow-Dannenberg (DAN)
  22. DEU Landkreis Lueneburg COA.svg powiat Lüneburg (LG)
  23. Wappen Landkreis Nienburg Weser.svg powiat Nienburg (Weser) (NI)
  24. Wappen Landkreis Northeim.svg powiat Northeim (NOM)
  25. Wappen landkreis oldenburg.svg powiat Oldenburg (OL)
  26. DEU Landkreis Osnabrück COA.svg powiat Osnabrück (OS)
  27. Wappen Landkreis Osterholz.svg powiat Osterholz (OHZ)
  28. Wappen Landkreis Osterode am Harz.png powiat Osterode am Harz (OHA)
  29. Wappen Landkreis Peine.svg powiat Peine (PE)
  30. DEU Landkreis Rotenburg Wuemme COA.svg powiat Rotenburg (Wümme) (ROW)
  31. Wappen Landkreis Schaumburg.svg powiat Schaumburg (SHG)
  32. Wappen Landkreis Stade.svg powiat Stade (STD)
  33. Wappen Landkreis Uelzen.svg powiat Uelzen (UE)
  34. DE Landkreis Vechta COA.svg powiat Vechta (VEC)
  35. Wappen Landkreis Verden.png powiat Verden (VER)
  36. DEU Landkreis Wesermarsch COA.svg powiat Wesermarsch (BRA)
  37. DEU Landkreis Wittmund COA.svg powiat Wittmund (WTM)
  38. Wappen Landkreis Wolfenbüttel.svg powiat Wolfenbüttel (WF)

  Polityka[]

  Koalicja rządząca: koalicja CDU/FDP

  Skład Landtagu:

  Powiat Cloppenburg (niem. Landkreis Cloppenburg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w Cloppenburgu.Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną Mittellandkanal - Kanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego - zakłady Volkswagena.
 • CDU - 69
 • SPD - 47
 • FDP - 13
 • Partia Zielonych - 12
 • Linke - 10
 • inni - 1
 • Ostatnie wybory: 20 stycznia 2013 Najbliższe wybory: 2018

  Turystyka[]

  Duże znaczenie przywiązuje się w Dolnej Saksonii do rozwoju turystyki rowerowej. Przez region przebiega kilka długodystansowych turystycznych szlaków rowerowych, m.in. przez góry Harz, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, a także wzdłuż rzek Łaba, Wezera, Ems i Aller. Długość dróg rowerowych w całej Dolnej Saksonii ocenia się na około 13000 kilometrów.

  Region Hanower (niem. Region Hannover) - związek komunalny (niem. Kommunalverband besonderer Art) w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Jednostka administracyjna utworzona z powiatu oraz miasta Hanower. Siedziba znajduje się w Hanowerze.Die Linke (niem. dosł. Lewica) – niemiecka lewicowa partia polityczna, powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei. i WASG. Przewodniczącym partii od 2010 jest Klaus Ernst, wcześniejszymi współprzewodniczącymi partii byli: Lothar Bisky, Oskar Lafontaine i Gesine Lötzsch, która 10 kwietnia 2012 zrezygnowała z funkcji współprzewodniczącej partii.

  Zobacz też[]

 • Sasi
 • język dolnosaksoński
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona Dolnej Saksonii
 • Powiat Getynga (niem. Landkreis Göttingen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w Getyndze. Najbardziej na południe położony powiat kraju związkowego.Wolna Partia Demokratyczna (niem. Freie Demokratische Partei, FDP) – centroprawicowa liberalna partia polityczna w Niemczech.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Goslar (niem. Landkreis Goslar) – powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Goslar.
  Powiat Osterode am Harz (niem. Landkreis Osterode am Harz) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Osterode am Harz.
  Powiat Ammerland (niem. Landkreis Ammerland) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedzibą powiatu jest miasto Westerstede.
  Powiat Nienburg (Weser) (niem. Landkreis Nienburg (Weser)) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Nienburg (Weser).
  Powiat Wittmund (niem. Landkreis Wittmund) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Wittmund.
  Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.
  Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.