• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolna Gwinea

  Przeczytaj także...
  Górna Gwinea (ang. Upper Guinea, fr. Haut Guinea) – region fizycznogeograficzny, równina ciągnąca się od wschodniej części Gwinei, Sierra Leone i Liberii aż do północno-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest rzadko zaludniona. Na jej terenie znajduje się Park Narodowy Haut Niger (Parc National du Haut Niger), wpisany na listę rezerwatów biosfery.Region – umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów.
  Południe (symbol S, od ang. south) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do kierunku, w którym znajduje się południowy biegun geograficzny Ziemi. Na kompasie jest to (w przybliżeniu) azymut 180°, gdyż biegun geomagnetyczny nie pokrywa się z geograficznym (deklinacja magnetyczna).

  Dolna Gwinearegion Gwinei. Rozciąga się od południowej Ghany do Gabonu.

  Gwinea – region w Afryce Zachodniej wzdłuż wybrzeży Zatoki Gwinejskiej. Dzieli się na Górną Gwineę i Dolną Gwineę. Ta pierwsza obejmuje swoim zasięgiem obszar mniej więcej od Sierra Leone aż do Wybrzeża Kości Słoniowej. Dolna Gwinea zaczyna się w Ghanie, a kończy się w Gabonie. Państwa noszące taką nazwę to:Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Górna Gwinea
 • Gabon, Republika Gabońska (franc. République Gabonaise) – państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem (na wschodzie). Stolicą i największym miastem Gabonu jest Libreville.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.593 sek.