• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolna Beczwa

  Przeczytaj także...
  Beczwa (cz. Bečva; niem. Betschwa, Betsch) - rzeka na Morawach w Czechach, największy lewy dopływ Morawy. Długość - 61,5 km, powierzchnia dorzecza - 1625,7 km².Zubří − miasto w Czechach, w kraju zlinskim nad rzeką Dolną Beczwą. Według danych z 31 grudnia 2009 powierzchnia miasta wynosiła 2 839 ha, a liczba jego mieszkańców 5 536 osób.
  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.

  Dolna Beczwa (cz. Rožnovská Bečva, lub Dolní Bečva) − rzeka na Morawach w Czechach o długości 37,6 km i powierzchni dorzecza 254,4 km².

  Górna Beczwa (cz. Vsetínská Bečva, lub Horní Bečva) − rzeka na Morawach w Czechach o długości 59,38 km i powierzchni dorzecza 727,51 km².Vysoká (1024 m n.p.m.) – najwyższy szczyt i jedyny powyżej 1000 m n.p.m. Gór Wsetyńskich jak i Gór Hostyńsko-Wsetyńskich, w Czechach.

  Rzeka źródła ma na stokach szczytu Vysoká w Górach Wsetyńskich. Przepływa przez miejscowości Horní Bečva, Prostřední Bečva, Dolní Bečva, Rožnov pod Radhoštěm, Zubří, Střítež nad Bečvou, następnie w miejscowości Valašské Meziříčí z połączenia Dolnej i Górnej Beczwy powstaje rzeka Beczwa.

  Střítež nad Bečvou – gmina w Czechach, w powiecie Vsetín, w kraju zlińskim, nad rzeką Dolną Beczwą. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 848 mieszkańców.Rožnov pod Radhoštěm (niem. Rosenau, pol. Rożnów pod Radhoszczem) − miasto w Czechach, w kraju zlinskim, w powiecie Vsetín, nad rzeką Dolną Beczwą. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 947 ha, a liczba jego mieszkańców 17 238 osób.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Czech
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • rzeka Rožnovská Bečva w serwisie raft.pl
 • Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Horní Bečva – gmina w Czechach, w powiecie Vsetín, w kraju zlińskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 2447 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Dolní Bečva – gmina w Czechach, w powiecie Vsetín, w kraju zlińskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 1857 mieszkańców.
  Góry Hostyńskie (513.43*; cz. Vsetínské vrchy) – pasmo górskie w łańcuchu Karpat Słowacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leżą w północnych Morawach na terenie Czech, skrawek na wschodnim skraju należy do Słowacji.
  Prostřední Bečva – gmina w Czechach, w powiecie Vsetín, w kraju zlińskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 1686 mieszkańców.
  Morawy (czes. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej (potocznie – dzisiejszych Czech), jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (Kietrz, Baborów) – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego (który to około dwustuletni proces zakończył się w 1613 r.).
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.