• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Zadnich Koperszadów  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Tatry Wysokie (słow. Vysoké Tatry, niem. Hohe Tatra, węg. Magas-Tátra) – najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. W linii prostej odległość między granicznymi przełęczami wynosi ok. 16,5 km, zaś ściśle wzdłuż grani głównej ok. 26 km. Tatry Wysokie zajmują obszar około 340 km² (czyli nieco mniej niż Tatry Zachodnie), z czego większość (260 km²) znajduje się na Słowacji.
  Dolina Zadnich Koperszadów. Widok z okolic Szerokiej Przełęczy Bielskiej
  Górna część Doliny Zadnich Koperszadów
  Dolna część Doliny Zadnich Koperszadów – Koperszadzka Bramka
  Dawne hale pasterskie. U góry Płaczliwa Skała i Płaczliwe Kazalnice

  Dolina Zadnich Koperszadów, Zadnie Koperszady (Koperszady Polskie; słow. Zadné Meďodoly, dawniej Zadné Koperšády, niem. Hintere Kupferschächte, węg. Hátsó-Rézaknák) – największe wschodnie odgałęzienie tatrzańskiej Doliny Jaworowej (Javorová dolina). Położona jest na terenie Słowacji pomiędzy Tatrami Wysokimi a Tatrami Bielskimi.

  Przełęcz pod Kopą, Niżnia Przełęcz pod Kopą (słow. Kopské sedlo, niem. Kopapass, węg. Kopa-hágó) – szeroka, trawiasta przełęcz w głównej grani Tatr (1750 m n.p.m.). Przełęcz jest granicą pomiędzy Tatrami Wysokimi i Bielskimi.Kołowy Staw (słow. Kolové pleso, niem. Pflocksee, Rundsee, węg. Karó-tó, Kerek-tó) – staw w słowackich Tatrach Wysokich, na Kołowej Równi w środkowej części Doliny Kołowej (Kolová dolina) – odnogi Doliny Zadnich Koperszadów (Zadné Meďodoly), a w konsekwencji Doliny Jaworowej (Javorová dolina). Staw leży na wysokości 1565,4 m n.p.m., ma 1,67 ha powierzchni i 1,1 m głębokości (pomiary z lat 1961–1967). Ze swoją powierzchnią jest największym jeziorem w Dolinie Jaworowej. Jak na tatrzański staw tej wielkości jest natomiast wyjątkowo płytki (najpłytszy wśród stawów o powierzchni powyżej 1 ha), w wielu miejscach nad taflę wody wystają kamienie. Od strony północnej otoczony jest zaroślami kosodrzewiny, natomiast od południowo-wschodniej (z Bździochowej Kotliny) zbiega nad staw wielki stożek piargowy o wysokości ok. 430 m, tworząc wyraźny półwysep. Obsypujące się do stawu piargi stopniowo zmniejszają jego powierzchnię.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Opis doliny
 • 3 Nazewnictwo
 • 4 Szlaki turystyczne
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Koperszadzka Grań (słow. Meďodolský hrebeň) – grań będąca północno-wschodnim zakończeniem grani Tatr Wysokich na Słowacji.
  Szalony Wierch, dawniej Głupi Wierch (słow. Hlúpy vrch, Šialený vrch, niem. Thörichter Gern, Törichter Gern, Ternichter Gern, węg. Bolond Gerő) – trzeci pod względem wysokości (2061 m n.p.m.) szczyt Tatr Bielskich na Słowacji. Wznosi się we wschodniej części pasma i jest oddzielony od Płaczliwej Skały Szeroką Przełęczą Bielską, a od Zadnich Jatek Szaloną Przełęczą. Jest jednym z końców wspólnego odcinka grani głównej Tatr oraz grani głównej Tatr Bielskich (drugim jest Hawrań).
  Rozdroże pod Muraniem (słow. Rázcestie pod Muráňom) – rozdroże szlaków turystycznych w Dolinie Jaworowej w słowackich Tatrach. Położone jest na wysokości 1083 m n.p.m., w dolnej części tej doliny, tuż przy mostku prowadzącym do polany Gałajdówka i Doliny Zadnich Koperszadów. Krzyżują się tutaj 2 szlaki turystyczne prowadzące w Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Od Jaworzyny Tatrzańskiej do tego rozdroża, cały czas wzdłuż dużego Jaworowego Potoku prowadzi dobra droga jezdna (zakaz wjazdu pojazdów samochodowych i rowerów). Nieco poniżej rozdroża znajdują się zabudowania stacji wodociągowej. Z okolic rozdroża widoki na Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt i Murań.
  Tatry Bielskie (słow. Belianske Tatry, Belanské Tatry, Bielské Tatry, niem. Kalkalpen, Belaer Kalkalpen, Beler Tatra, węg. Bélai-havasok, Bélai mészhavasok, Bélai-Tátra) – położone na Słowacji pasmo górskie, część Tatr ustawiona poprzecznie do grani głównej Tatr. Z jej częścią położoną w obrębie Tatr Wysokich łączy się przez Przełęcz pod Kopą (Kopské sedlo).
  Nowy Wierch (słow. Nový vrch, Nový, niem. Höhlenberg, węg. Novy), według różnych źródeł 1999 lub 2009 m n.p.m. – trójwierzchołkowy, wapienny szczyt w Tatrach Bielskich (Słowacja), w zachodniej ich części. Wznosi się nad Doliną Nową od północnego wschodu, Doliną Hawranią od północnego zachodu i Stefanowym Żlebem (odnogą Doliny Jaworowej) od południa. Od Murania oddziela go Nowa Przełęcz (1845 m), a od Hawrania – Hawrania Przełęcz (1910 m). W połowie długości grani opadającej ku Hawraniej Przełęczy znajduje się ostro wcięta przełączka – Nowy Karb.
  Strzystarska Przełęcz (słow. Tristarské sedlo, 1969 m n.p.m.) – szeroka trawiasta przełęcz w grani głównej Tatr, w Tatrach Bielskich na Słowacji. Oddziela ona dwa najwyższe szczyty tego pasma – Hawrań (Havran, 2152 m) i Płaczliwą Skałę (Ždiarska vidla, 2142 m), określane dawniej wspólną nazwą Szczyt Wideł. Od południa dość łatwo dostępna (nie licząc trudności chaszczowo-kosówkowych), od północy trudności podejścia sięgają niemalże tatrzańskiej II.
  Kołowy Potok (słow. Kolový potok, niem. Pflockseebach) – potok płynący Doliną Kołową w słowackich Tatrach. Jest głównym ciekiem wodnym tej doliny. Wypływa z Kołowego Stawu w tejże dolinie, następnie kieruje się północny zachód w stronę Doliny Zadnich Koperszadów. Wpada do Koperszadzkiego Potoku (płynącego Doliną Zadnich Koperszadów) na wysokości ok. 1280 m n.p.m., jako jego lewy dopływ.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.