• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Strążyska  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Irga kutnerowata, irga owłosiona (Cotoneaster tomentosus Lindl.) – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Cotoneaster nebrodensis (Guss.) K. Koch Hort. dendrol. 179. 1853.Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.
  Dolina Strążyska i Giewont
  Dolina Strążyska
  Dolina Strążyska na jesieni
  Polana Strążyska

  Dolina Strążyska (poprawnie Dolina Strążysk) – dolina w polskich Tatrach Zachodnich, położona pomiędzy Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką. Właściwa nazwa doliny pochodzi od słowa strąga, w gwarze podhalańskiej oznaczającego rodzaj zagrody przeznaczonej do dojenia owiec.

  Niżnia Sucha Przełęcz (1508 m) – płytka przełęcz w grzbiecie oddzielającym Dolinę Strążyską od Doliny Białego w Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Suchą Czubką a Klasztorami – grupą turniczek po południowej stronie Suchego Wierchu (1539 m). Wschodnie stoki przełęczy opadają do Doliny Suchej (górna część Doliny Białego), na zachodnią stronę spod przełęczy na Wielką Rówień w górnej części Doliny Strążyskiej opada Jeleni Żleb. Rejon przełęczy porasta las.Kiernia – turnia w masywie Łysanek w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w ich północno-wschodnim grzbiecie, poniżej Jatek, na stoku opadającym do Doliny Strążyskiej. Na niektórych mapach jest błędnie umieszczana w miejscu Samkowego Zwornika. Poniżej Jatek jest kilka turniczek, nie wiadomo na pewno, której z nich dotyczy nazwa Kiernia, na różnych mapach zaznaczana ona jest w różnych miejscach. Władysław Cywiński uważa, że "chrzczono dawniej to co bardzo rzucało się w oczy", najbardziej więc pasuje nazwa do urwistej turniczki znajdującej się na zboczu kilkaset metrów poniżej najwyższej turni Jatek, mniej więcej w linii jej spadku do Doliny Strążyskiej

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Opis doliny
 • 3 Szlaki turystyczne
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Siklawica – wodospad w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian (pod kątem 80°). Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry (wysokość ściany dolnej wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m). Pomiędzy górną i dolną jego częścią istnieje skalna półka, w której w skale wymyte zostało siłą uderzenia wody i niesionych przez nią odłamków skalnych wgłębienie wypełnione wodą, tzw. kocioł eworsyjny.
  Polana Strążyska – polana znajdująca się ok. 4,5 km od wylotu Doliny Strążyskiej. Niegdyś była koszona i wypasana, wraz z Halą Białe i Halą Kalatówki wchodziła w skład zbiorczej Hali Giewont. W 1955 miała powierzchnię ok. 4 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 43%.
  Władysław Cywiński (ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk) – polski taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, inżynier elektronik.
  Filar – jedna z wypukłych form rzeźby skalnej w górach, wybitne i bardzo strome żebro skalne. Zwykle stanowi krawędź, w której schodzą się dwie ściany szczytu. Czasem nazwą tą określa się znaczącą grzędę skalną, rozdzielającą dwa żleby.
  Wielki Giewont – wznoszący się na wysokość 1894 m n.p.m. główny szczyt masywu Giewontu w Tatrach Zachodnich.
  Koński Żleb – żleb w polskich Tatrach Zachodnich po północnej stronie Giewontu. Opada z Suchego Wierchu w północno-zachodnim (z odchyleniem na zachód) kierunku, do Doliny Strążyskiej. Jego wylot znajduje się przy górnym końcu Polany Strążyskiej, na wysokości około 1050 m n.p.m. W górnej części żlebu spływa niewielki strumyk, niżej zanika w podłożu porowatych skał węglanowych budujących ten rejon Tatr.
  Kuźnice – dzielnica Zakopanego, położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.