• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Samborowo

  Przeczytaj także...
  Niedźwiednik (niem. Bärenwinkel) – część Gdańska w osiedlu Brętowo, powyżej ulicy Słowackiego, położona na wzgórzach morenowych. Powstała głównie w latach osiemdziesiątych XX wieku, zabudowana jest w większości blokami z pustaka i betonu.Trójmiejski Park Krajobrazowy (kaszb. Trzëmiejsczi Park Krajòbrazny) – park krajobrazowy o powierzchni 19 930 ha położony w woj. pomorskim. Obejmuje tereny leśne (90% powierzchni) z enklawami rolniczymi wsi Gniewowo, Zbychowo, Nowy Dwór Wejherowski, Reszki i Bieszkowice. Park obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa oraz fragmenty terenów Sopotu i Gdańska.
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
  Dolina Samborowo

  Dolina Samborowo (niem. Henriettental ) – polodowcowa, płaskodenna dolina w Gdańsku, położona na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich, stanowiąca naturalne przedłużenie ulicy Antoniego Abrahama.

  Sambor I gdański (ur. ok. 1150, zm. przed 1205) – namiestnik Pomorza Gdańskiego panował w latach 1177-1205. Syn Sobiesława I i nieznanej z imienia Powałówny, siostry wojewody Żyry. Pomiędzy 1177 a 1180 ustanowiony przez księcia krakowskiego Kazimierza Sprawiedliwego namiestnikiem w Gdańsku.Lasy Oliwskie (kaszub. Òlëwsczé Lasë) – kompleks leśny o pow. 6 000 ha znajdujący się wewnątrz miasta Gdańska. Stanowi południową część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a zarazem jest częścią leśnego kompleksu promocyjnego Lasy Oliwsko-Darżlubskie. Zadrzewienie terenu przekracza 95% całości. Większość kompleksu zarządzana jest przez Nadleśnictwo Gdańsk.

  Leśne drogi łączą dolinę m.in. z Niedźwiednikiem, rezerwatem Wąwóz Huzarów, Doliną Radości i sanktuarium w Matemblewie. W okolicznych lasach znajdują się pozostałości po stanowiskach niemieckiej artylerii przeciwlotniczej i ślady po dawnej skoczni narciarskiej. Nazwa doliny wywodzi się od księcia gdańskiego Sambora I. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny. W dolinie znajduje się Gruby Dąb – jedno z największych drzew w Trójmieście.

  Lodowiec – wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie.Gruby Dąb (niem.: Dicke Eiche) – dąb szypułkowy rosnący w dolinie Samborowo w Lasach Oliwskich, na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jego grubość (obwód w pierśnicy) to 5,61 metra, natomiast wysokość według różnych źródeł to 25 lub 28 metrów. Prawdopodobnie jest to najpotężniejsze drzewo w Trójmieście. Jest pomnikiem przyrody o numerze 206A. Jego wiek jest oceniany na około 300 lat lub 360 lat, co czyni go przypuszczalnie najstarszym drzewem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Wypuszcza liście później niż inne drzewa i jedynie w górnej części korony.

  Przypisy

  1. Szperanie w historii. staraoliwa.pl.
  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny wytyczony przez obszar miast Sopot, Gdańsk i powiatów gdańskiego i starogardzkiego, prowadzący z Sopotu Kamiennego Potoku do Skarszew wschodnim skrajem Pojezierza Kaszubskiego w województwa pomorskiego (liczący ok. 81 km długości).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Rezerwat przyrody Wąwóz Huzarów – leśno-florystyczny rezerwat przyrody w Gdańsku na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich.
  Artyleria przeciwlotnicza – rodzaj artylerii przeznaczony do zwalczania celów powietrznych. Artyleria przeciwlotnicza może być również użyta do zwalczania lekko opancerzonych celów naziemnych oraz celów nawodnych.
  Matemblewo (kaszb. Matãblewò, niem. Matemblewo) – osiedle w Gdańsku, na obszarze dzielnicy Brętowo, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Lasy w Dolinie Strzyży. Osiedle znajduje się również na turystycznych szlakach Kartuskim i Skarszewskim.
  Bolesław III Krzywousty pokonał dwóch książąt pomorskich - sądzi się, że jednym z nich mógł być Świętopełk I. Od tego momentu datuje się podległość Pomorza Gdańskiego Polsce, zaś gwarantami zależności mieli być namiestnicy, od drugiej połowy XII w. tworzący dynastię Sobiesławiców. W XIII wieku namiestnicy nadawali sobie tytuł dux Pomeraniae.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.