• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Piekielnego Potoku

  Przeczytaj także...
  Wzgórza Gumińskie – pasmo wzgórz, będące częścią Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, rozciągające się południkowo od potoku Krzywula, za którym znajduje się Masyw Ślęży i Równina Wrocławska, do Obniżenia Ząbkowickiego, na długości ponad 16 kilometrów.Żelowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice, w obrębie Wzgórz Niemczańskich.
  Szklary (niem. Gläsendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik.

  Dolina Piekielnego Potoku, zwana także Doliną Tatarską – dolina położona na Przedgórzu Sudeckim w obrębie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim.

  Położenie[]

  Dolina Piekielnego Potoku położona jest w obrębie Wzgórz Gumińskich w okolicy miejscowości Gilów, ok. 2,5 km na zachód od Niemczy, przy drodze prowadzącej do Dzierżoniowa.

  Piława Dolna (niem. Peilau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.Jagielno (niem. Deutsch Jägel) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.

  Opis[]

  Jest to długa dolina porośnięta lasem mieszanym, ciągnąca się na długości kilku kilometrów w kierunku północno-zachodnim. Jest to przełomowa dolina Piekielnego Potoku przez Wzgórza Gumińskie. Skalisty wąwóz został wyżłobiony przez płynący potok, nazywany jest Piekiełkiem lub Czarcim Wąwozem. Zachowały się fragmenty umocnień grodziska w Gilowie.

  Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.Nowa Ruda (niem. Neurode, dial. Noiroode, czes. Nová Ruda) – miasto i gmina leżące w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

  Turystyka[]

  Doliną prowadzi szlak turystyczny:

 • szlak turystyczny żółty droga Szklary-Samborowice - Jagielno - Przeworno - Gromnik - Biały KościółNieszkowiceCzerwieniecŻelowiceBłotnicaPiotrkówekOstra GóraNiemcza - Tatarski Okop - Dolina Piekielnego Potoku - Gilów - Piława Dolna - Owiesno - Góra Parkowa - Bielawa - Kalenica - Nowa Ruda - Tłumaczów - Radków - Pasterka - Karłów - Skalne Grzyby - Batorów - Duszniki-Zdrój - Szczytna - Zamek Leśna - Polanica-Zdrój - Bystrzyca Kłodzka - Igliczna - Międzygórze - Przełęcz Puchacza.
 • Trasa posiada walory przyrodnicze i krajobrazowe.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Samborowice (niem. Polnisch Tschammendorf, od 1922 Alttschammendorf) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.

  Atrakcje[]

 • fragmenty umocnień wielkomorawskiego Grodziska w Gilowie
 • Czarci Wąwóz – skalisty wąwóz wyżłobiony przez rzekę.
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Ostra Góra (niem. Spitzberg , 360,2 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Dębowych w południowo-zachodniej Polsce.
  Radków (tuż po wojnie Hradek, niem. Wünschelburg) – miasto i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radków, w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie), położone u podnóża Szczelińców na ziemi kłodzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego.
  Zamek Leśna – zamek w Sudetach Środkowych w południowej części Gór Stołowych na wzniesieniu Szczytnik w województwie dolnośląskim.
  Gilów (niem. Girlachsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza.
  Kalenica, niem. Turnberg (964 m n.p.m.) - szczyt w środkowej części Gór Sowich; trzeci pod względem wysokości - po Wielkiej (1015 m n.p.m.) i Małej Sowie (972 m n.p.m.).
  Piotrkówek (niem. Petersrode) – dzielnica miasta Niemcza w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Znajduje się tu zespół pałacowy z II połowy XIX w. oraz ruina neogotyckiej wieży ciśnień z XIX w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.