• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Ordesy

  Przeczytaj także...
  Orłosęp, orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Gypaetus. Zamieszkuje w zależności od podgatunku:Wydry (Lutrinae) – drapieżne ssaki z rodziny łasicowatych spotykane prawie na całym świecie, przystosowane do ziemnowodnego trybu życia. W Polsce spotykana jest wydra europejska.
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
  Dolina Ordesy

  Dolina Ordesy (hiszp. Valle de Ordesa) (42°38′55″N 0°03′29″W/42,648611 -0,058056) - dolina polodowcowa w Hiszpanii, w Pirenejach. Znajduje się i objęta jest ochroną parku narodowego Ordesa i Monte Perdido.

  Dolina biegnie w kierunku wschód-zachód co jest rzadkością w Pirenejach, od szczytu Monte Perdido na pograniczu Francji i Hiszpanii. Została wyżłobiona przez lodowce, które schodząc ze szczytu Monte Perdido oraz dwóch sąsiadujących z nim szczytów El Cilindro i Sum de Ramond są znane jako Las Tres Sorores (Trzy Siostry). Po jej dnie płynie rzeka Arazas, która tworzy na odcinku 16 km szereg wodospadów, kaskad i bystrzy. Brzegi rzeki są obsadzone przez drzewa z gatunków: buk, modrzew, sosna, świerk. Całość jest tworem natury wyżłobionym w wapieniu wznoszącym się na wysokość ponad 600 metrów. W początkowej części doliny znajduje się Circo de Soaso, który jest docelowym miejscem turystycznych wycieczek krajoznawczych. Z kamiennego amfiteatru wyżłobionego przez wiatr spływa wodospad Cola de Caballo (Wodospad Końskiego Ogona).

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Kaskada – rodzaj wodospadu, w którym woda spada z progu lub po stopniach. Kaskada może być naturalna lub sztuczna. Naturalne kaskady powstają na potokach lub rzekach, w których układ warstw skalnych powoduje powstanie progów skalnych. Sztuczne kaskady w postaci betonowych lub drewnianych jazów tworzy się na ciekach wodnych o dużym spadku, w celu zmniejszenia go.

  W górnych partiach doliny znajdują się występy skalne zwane fajas, po których zwinnie poruszają się kozice górskie przez miejscowych zwane izardami oraz rzadszy gatunek, dziś już zagrożony wyginięciem koziorożec pirenejski. Ponadto partie te są zamieszkiwane przez świstaki, wydry, niedźwiedzie brunatne.

  Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Powietrze jest królestwem ptaków, w których prym wiedzie orzeł przedni i orłosęp.


  Bibliografia[]

 • Cudowny Świat/Najpiękniejsze zakątki i krajobrazy, Przegląd Readers's Digest, Warszawa 2000, ISBN 83-88243-10-1 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lodowiec – wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie.
  Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Zamieszkuje Azję, Europę Północną i Amerykę Północną. Niezagrożony wyginięciem.
  Świerk (Picea A. Dietr.) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Picea rubra A. Dietrich.
  Koziorożec pirenejski (Capra pyrenaica) – gatunek ssaków krętorogich. Capra pyrenaica występuje w Hiszpanii, Portugalii. Gatunek obejmuje 4 podgatunki, w tym 2 wymarłe:
  Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.
  Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos) – gatunek dużego ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) zamieszkujący północną Afrykę, środkową Azję, Amerykę Północną i Europę.
  Monte Perdido (hiszp. Monte Perdido, franc. Mont Perdu, kat. Mont Perdut) - trzeci co do wysokości szczyt w Pirenejach, wznoszący się w północno-hiszpańskiej prowincji Huesca. Należy do wapiennego masywu Trzech Sióstr, wznoszącego się na terenie Parku Narodowego Ordesa. Ulubiony cel turystycznych wypraw górskich. Na zdjęciu widoczna jest normalna droga wejściowa wiodąca wypełnionym lodem i skalnym rumoszem żlebem Escupidera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.