• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Miętusia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dolina Litworowa – jedna z dwóch siostrzanych dolinek zawieszonych stanowiących górne piętro Doliny Miętusiej w Tatrach Zachodnich (druga to Dolina Mułowa). Powstała w wyniku działalności tektonicznej i lodowcowej, a wymodelowana została przez zjawiska krasowe i erozję.Ciemniak (słow. Temniak, 2096 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do masywu Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Słowackie źródła podają wysokość 2090 m.
  Widok na Czerwone Wierchy z Miętusiej Polany
  Dolina Miętusia. W głębi Hruby Regiel
  Dolna część Doliny Miętusiej

  Dolina Miętusia – boczna, największa odnoga Doliny Kościeliskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Ma powierzchnię ok. 6 km² i długość ok. 4,5 km.

  Wyżnia Miętusia Rówień – polana reglowa w Tatrach Zachodnich, znajdująca się w Dolinie Miętusiej, będącej wschodnim odgałęzieniem Doliny Kościeliskiej. Położona jest na wysokości 1140–1200 m n.p.m., na dnie doliny polodowcowej, pomiędzy dwoma grzbietami; od zachodniej strony jest to długi północny grzbiet Ciemniaka, po stronie wschodniej Skoruśniaka. Z grzbietu Ciemniaka, spod Równi nad Piecem i Źródlisk opada do niej Wołowy Żleb, ze zboczy wschodnich żleb Wodniściak, spod Kobylarza niewielki Mały Wodniściak. Powyżej niej znajdują się Wantule i polodowcowy kocioł Małej Świstówki.Mała Świstówka – niewielka dolinka wisząca będąca odnogą Doliny Miętusiej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w środkowej części tej doliny, na jej zachodnich zboczach, na wysokości 1140–1775 m n.p.m. Ma wylot w zalesionych Wantulach, około 200 m powyżej Wyżniej Miętusiej Równi. Górą podchodzi pod Przełączkę przy Kopie w północno-zachodniej grani Ciemniaka.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Przyroda
 • 3 Historia
 • 4 Szlaki turystyczne
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zahradziska – polana reglowa leżąca w miejscu połączenia Doliny Miętusiej z Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich, w odległości 1,3 km od Kir. Położona na wysokości 955-995 m n.p.m. Polana jest z wszystkich stron otoczona dolnoreglowym lasem świerkowym, obok polany płynie Miętusi Potok. Od strony północno-wschodniej ponad lasem widoczna zbudowana z dolomitów i wapieni Kończysta Turnia. Polana, stanowiąca dawniej część Hali Miętusiej, była koszona i stał na niej szałas. Później wyłączona została w samodzielną polanę.
  Wodniściak – żleb w Dolinie Miętusiej w Tatrach Zachodnich. Opada spod Siwarowej Przełęczy z wysokości około 1450 m do Wantuli, tuż powyżej Wyżniej Miętusiej Równi (około 1220 m). Żlebem z wysokości około 1400 m po licznych progach spływa woda gubiąca się następnie w piargach u wylotu żlebu.
  Kobylarzowy Żleb (ok. 1420–1800 m n.p.m.) – głęboki żleb w Tatrach opadający w zachodnim kierunku z Czerwonego Grzbietu (z okolic Kobylarzowego Siodełka) do Doliny Miętusiej. Od południowej strony jego bardzo strome zbocza tworzą poszarpane turnie Litworowego Grzbietu zakończone Ratuszem Litworowym, od północy Kobylarzowa Turnia. Po północnej stronie z Kobylarzowej Turni opada do niego Szary Żleb tworzący boczne odgałęzienie. Jest głębokim wąwozem o stromych ścianach, wyciętych w przeszłości w skałach wapiennych przez język lodowca.
  Północno-zachodnia grań Małołączniaka – boczna grań Tatr Zachodnich odbiegająca w północno-zachodnim kierunku od szczytu Małołączniaka. Grań ta oddziela od siebie dwie doliny walne: Dolinę Kościeliską (po zachodniej stronie grani) i Dolinę Małej Łąki (po wschodniej stronie). Znajduje się całkowicie po polskiej stronie Tatr. Kolejno wyróżnia się w niej następujące obiekty:
  Studnia w Kazalnicy – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w zboczach Doliny Miętusiej. Składa się prawie wyłącznie ze studzien, które są połączone krótkimi korytarzami. Największą, o długości ok. 50 m jest Studnia Kaskadowa, inne obszerne to Notostudnia, Studnia Latających Parkowców, Bambanik czy Studnia Papuasa. Najniższym punktem jaskini jest Studnia Beznadziei, nazwana tak z powodu jej zamulonego dna, nie budzącego dalszych perspektyw odkrywczych, natomiast górne odgałęzienie kończy się w okolicy Morawskiego Komina, 41 m powyżej otworu wejściowego.
  Władysław Cywiński (ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk) – polski taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, inżynier elektronik.
  Sołtys (z niem. Schuldheiß, Schultheiß, Scholtis, Schulte(s) i Schulz(e), sędzia, ten, który wskazuje winnego; forma zlatynizowana scultetus) – osoba będąca przedstawicielem lokalnej społeczności, przeważnie wiejskiej. Jego rola począwszy od średniowiecza ulegała poważnym zmianom i od 1990 roku w Polsce jest organem wykonawczym sołectwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.