• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Kwaczańska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Tadeusz Szczerba (ur. 15 lipca 1926 r. w Porąbce, dziś w granicach Sosnowca – zm. 9 lutego 2003 r. w Gliwicach) – magister inżynier elektryk związany z przemysłem hutniczym, działacz turystyczny, przewodnik tatrzański, znawca Tatr i Podtatrza, autor wydawnictw związanych z Tatrami.
  Dolina Kwaczańska – widok z Ostrego Wierchu
  Roztocki Wodospad (Ráztocký vodopád) w bocznej Dolinie Roztoki
  Młyny wodne na Obłazach
  Turnia Rohacz

  Dolina Kwaczańska (słow. Kvačianska dolina) – krótka, głęboka dolina w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji, stanowiąca granicę między Górami Choczańskimi (na zachodzie) a Tatrami Zachodnimi (na wschodzie). Doliną spływa potok Kwaczanka.

  Dolina Roztoki (słow. dolina Ráztoka, Ráztoka) – niewielka dolina będąca orograficznie prawym odgałęzieniem Doliny Huciańskiej (górna część Doliny Kwaczańskiej) na Słowacji. Takie jest ujęcie niektórych polskich źródeł. Na słowackich mapach Dolina Huciańska jednak nie jest wyróżniana – cała dolina od Kwaczan aż po Huciańską Przełęcz jest nazywana Doliną Kwaczańską i w takim ujęciu Dolina Roztoki jest odgałęzieniem Doliny Kwaczańskiej. Znajduje się na obszarze Pogórza Skoruszyńskiego], a dokładniej jego części zwanej Pogórzem Orawskim.Orawa (słow. Orava, węg. Árva, niem. Arwa) – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy. Przeważająca część Orawy znajduje się obecnie w granicach Słowacji, natomiast jej północno-wschodnia część należy do Polski. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolný Kubín, Trzciana, Námestovo, Twardoszyn, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Geologia i morfologia
 • 3 Przyroda ożywiona
 • 4 Znaczenie komunikacyjne
 • 5 Zagospodarowanie
 • 6 Turystyka
 • 7 Uwagi
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • Położenie[]

  Dolina ma przebieg północ-południe. Wycięta jest pomiędzy masywami zaliczanego do Tatr Zachodnich Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (Ostrý vrch, 1128 m) na wschodzie a ramieniem Hradkowej (Hrádkovo, 1206 m) i Czarnej Hory (Čierna hora, 1094 m), należących już do Grupy Prosiecznego w Górach Choczańskich, na zachodzie. Jej południowy (dolny) wylot znajduje się na wysokości ok. 630 m n.p.m. już na terenie Kotliny Liptowskiej, na północnym skraju wsi Kwaczany (Kvačany). W północnej (górnej) części, w miejscu zwanym Obłazy (Oblazy), na wysokości ok. 750 m, dolina rozdziela się na trzy odnogi: północno-wschodnią Dolinę Huciańską, którą płynie potok Hucianka (według map słowackich: dalej Kwaczanka), północno-zachodnią Dolinę Roztoki, którą płynie Roztocki Potok (Ráztocký potok) i południowo-zachodnią Dolinę Borowianki (dolina Borovianka), którą płynie potok Borovianka. Wszystkie trzy odnogi wyprowadzają już w obszar ograniczającego Góry Choczańskie od północy Rowu Podtatrzańskiego. Długość doliny od Obłazów po dolny wylot wynosi niespełna 3 km.

  Huty – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w powiecie Liptowski Mikułasz. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1545.Obłazy, dla odróżnienia od innych nazywane Kwaczańskim Obłazami (słow. Oblazy) – niewielkie osiedle na Słowacji położone na wysokości około 730 m n.p.m., w miejscu, w którym potoki Borovianka i Roztocki Potok uchodzą do Hucianki, tworząc Kwaczankę. Na słowackich mapach zaznaczane jest również jako vodné mlyny. Miejsce to, znajdujące się w górnym końcu Doliny Kwaczańskiej, jest zarazem skrzyżowaniem dróg i szlaków turystycznych. Krzyżuje się tutaj droga z miejscowości Huty przez Dolinę Kwaczańską do Kwaczan z drogą z Wielkiego Borowego do Obłazów. Są to drogi szutrowe i zamknięte dla ruchu pojazdów samochodowych (rezerwat przyrody Kvačianska dolina). Dopuszczalny jest tylko ruch pieszy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Roztocki Wodospad (słow. Ráztocký vodopad) – wodospad na Roztockim Potoku (Ráztocký potok, Ráztoka) na Słowacji, znajdujący się tuż powyżej Obłazów. Zgodnie z przyjętą w Polsce regionalizacją fizyczno-geograficzną, potok ten, spływający Doliną Roztoki jest dopływem Hucianki (górna część Kwaczanki) i znajduje się już na Pogórzu Skoruszyńskim . Na niektórych słowackich mapach jest uznawany za dopływ Kwaczanki.
  Pogórze Skoruszyńskie – zachodnia część Pogórza Spisko-Gubałowskiego, położona na zachód od doliny Orawicy. Jest to niewysokie pasmo górskie znajdujące się niemal całkowicie na Słowacji. Wyróżnia się w nim:
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
  Wielkie Borowe (słow. Veľké Borové) – wieś w północnej Słowacji, w powiecie Liptowski Mikułasz, w kraju żylińskim.
  Hucianka lub Huciański Potok (słow. Hutianka) – potok na Słowacji spływający dnem Doliny Huciańskiej. Powstaje w miejscowości Huty z połączenia dwóch potoków: Potoku Badlowego spływającego spod Huciańskiej Przełęczy oraz Potoku Jaworzyńskiego spływającego z Tatr, spod Jaworzyńskiej Przełęczy. Spływa w południowo-zachodnim kierunku przez miejscowość Huty. W Obłazach łączy się z Roztockim Potokiem i Borovianką i wpływa do Doliny Kwaczańskiej, zmieniając nazwę na Kwaczanka. Takie jest ujęcie polskich autorów. Na niektórych słowackich mapach nie jest wyróżniana nazwa Hucianka i cały potok od ujścia do źródeł ma nazwę Kwaczanka.
  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.
  Kotlina Liptowska (514.71; słow. Liptovská kotlina) – jednostka geomorfologiczna w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji, stanowiąca zachodnią część Obniżenia Liptowsko-Spiskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.