• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Juraniowa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Klub Czechosłowackich Turystów (cz. Klub československých turistů, słow. Klub československých turistov, KČST) – nazwa, pod którą w latach 1920-1938 oraz 1947-1949 działał w ówczesnej Czechosłowacji Klub Czeskich Turystów.
  Juraniowa Cieśniawa
  Widok na Dolinę Juraniową z masywu Czaplowego Wierchu
  Widok na Dolinę Juraniową z Bobrowca

  Dolina Juraniowa (słow. Juráňova dolina) – dolina w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest największym odgałęzieniem Doliny Cichej Orawskiej. Dawniej nazywana była też Doliną Lieskowską.

  Czaplowy Wierch, Czaplów Wierch, Wierch Czaplówka (słow. Vrch Čaplovka) – szczyt reglowy w słowackich Tatrach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1096 m n.p.m. w końcowym fragmencie grzbietu wyrastającego na północny zachód z wierzchołka Furkaski (Veľká Furkaska, 1490 m).Tadeusz Szczerba (ur. 15 lipca 1926 r. w Porąbce, dziś w granicach Sosnowca – zm. 9 lutego 2003 r. w Gliwicach) – magister inżynier elektryk związany z przemysłem hutniczym, działacz turystyczny, przewodnik tatrzański, znawca Tatr i Podtatrza, autor wydawnictw związanych z Tatrami.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Historia
 • 3 Szlaki turystyczne
 • 4 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.
  Układ z Schengen – porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej.
  Juraniowe – grzbiet w słowackich Tatrach Zachodnich, odchodzący od Furkaski (1491 m) znajdującej się na granicy polsko-słowackiej. Początkowo odchodzi od niej w północno-zachodnim kierunku, a potem zakręca w kierunku północnym i kończy się Czaplowym Wierchem (1096 m). Juraniowe oddziela Dolinę Juraniową i jej odnogę – dolinę Jaworzynkę Juraniową od Doliny Czaplowej i Doliny Furkaskiej. Wszystkie te doliny są odnogami Doliny Cichej Orawskiej. Od Juraniowego w północnym kierunku odchodzi jeden krótki grzbiet ze wzniesieniem Turek. Oddziela on Dolinę Czaplową od Doliny Furkaskiej.
  Kosodrzewina (sosna górska, kosówka właściwa) (Pinus mugo Turra) – gatunek drzewa (lub krzewu) iglastego z rodzaju sosna (Pinus) należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje na terenach pasm górskich Europy Środkowej i Południowej w piętrze kosówki powyżej regla górnego, a poniżej piętra hal. W Polsce: Tatry, Sudety, Babia Góra i Pilsko, niewielkie stanowiska kosodrzewiny znajdują się również na Policy, Romance, oraz na szczycie Czyrńca. Do lat 90. XX wieku reliktowe stanowisko kosodrzewiny znajdowało się w Beskidzie Niskim (rezerwat przyrody Kornuty).
  Lesek (słow. Liesek) – wieś i gmina w powiecie Twardoszyn, kraju żylińskim, w północnej Słowacji. Wieś lokowana w roku 1558.
  Dolina Czaplowa (słow. Čaplovka) – dolinka reglowa w słowackich Tatrach Zachodnich, jedno z prawych odgałęzień Doliny Cichej Orawskiej (Tichá dolina). Bywała też nazywana Doliną Czaplówka, Ciaplówka lub Doliną Głodówka. Opada z wysokości ok. 1200 m n.p.m. spod grzbietu Juraniowego w północno-zachodnim kierunku, potem zmienia kierunek na północno-wschodni i na wysokości ok. 880 m n.p.m. uchodzi do Doliny Cichej pomiędzy Czymchowską Polaną a polaną Czaplówka. Wcina się pomiędzy dwa grzbiety; od zachodu jest to grzbiet Czaplowego Wierchu, od wschodu grzbiet Turka.
  Jeżowy Wierch, Jeżów Wierch (słow. Ježov vrch) – wybitny szczyt reglowy w słowackich Tatrach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1086 m n.p.m. w grzbiecie Jambory oddzielającym Dolinę Bobrowiecką (Bobrovecká dolina) na zachodzie od Doliny Juraniowej (Juráňova dolina) na wschodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.