• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Jordanu

  Przeczytaj także...
  Antyliban – pasmo górskie na Bliskim Wschodzie, na granicy Izraela, Syrii i Libanu, ciągnące się na długość ok. 150 km. Najwyższy szczyt: Hermon (2814 m n.p.m.).Zatoka Akaba (hebr. מפרץ אילת, Mifrac Elat; arab. خليج العقبة, Chalidż al-Akaba) – zatoka w północnej części Morza Czerwonego (oddzielona od reszty morza przez Cieśninę Tirańską), pomiędzy półwyspami Arabskim a Synaj.
  Zatoka Adeńska (arab. خليج عدن) – obszar wodny (przez Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne uznawany za morze) na Oceanie Indyjskim pomiędzy Jemenem na południowym brzegu Półwyspu Arabskiego, a Somalią w Afryce. Na północnym zachodzie łączy się z Morzem Czerwonym przez cieśninę Bab al-Mandab.
  Widok na Dolinę Jordanu

  Dolina Jordanudolina ryftowa, najbardziej na północ wysunięta część Rowu Abisyńskiego, który należy do Wielkich Rowów Afrykańskich u brzegów Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Jest to rów tektoniczny, w którym płynie rzeka Jordan.

  Najdalej na północ wysuniętym fragmentem rowu jest Dolina Bekaa w Libanie, oddzielająca Góry Libanu i Antylibanu. Następnie, na południu w Izraelu przebiega Doliną Hula, oddzielającą Górną Galileę od Wzgórz Golan. Dalej na południe rowem płynie rzeka Jordan, która z Doliny Hula wpada do Jeziora Tyberiadzkiego, a następnie kieruje się do Morza Martwego. Rów tektoniczny kieruje się dalej na południe do Zatoki Akaba i Morza Czerwonego.

  Płyta arabska - niewielka płyta tektoniczna, położona między płytą afrykańską na południu i zachodzie, płytą eurazjatycką na północy i płytą indyjską na wschodzie.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Ryft stanowi granicę pomiędzy płytą afrykańską a arabską. W dnie doliny ryftowej znajduje się lewoskrętny uskok transformacyjny.

  Ryft Morza Martwego łączy się na południu z ryftem Morza Czerwonego, na północy ograniczony jest przez węzeł potrójny Mara, z którego odchodzi uskok wschodnioanatolijski.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Forteca Krzyżowców Belvoir
 • Dolina Hula
 • geografia Izraela
 • Jezioro Tyberiadzkie
 • rzeka Jordan
 • Morze Martwe
 • Płyta afrykańska – płyta tektoniczna, obejmująca swoim zasięgiem Afrykę i znaczną część południowego Atlantyku oraz Oceanu Indyjskiego.Rów tektoniczny (graben) - rodzaj obniżenia geologicznego, obejmujący wąski i podłużny fragment skorupy ziemskiej, który zapadł się wzdłuż równoległych do siebie uskoków normalnych. Natomiast część skorupy, która została wypiętrzona i znajduje się ponad rowem nosi nazwę zrębu lub horstu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dolina Hula (hebr. עמק החולה, `Emeq ha-Hūlāh) – rolnicza dolina położona pomiędzy wzgórzami Górnej Galilei i Wzgórzami Golan w północnej części Izraela.
  Dolina Bekaa (arab. البقاع = Al-Bika) - żyzna dolina w Libanie, położona 30 km na wschód od Bejrutu. Rozpościera się pomiędzy górami Liban na zachodzie i pasmem górskim Antylibanu na wschodzie. Ma 120 km długości i około 16 km szerokości. Stanowi około 40% powierzchni ziemi ornej Libanu.
  Rów Abisyński stanowi najbardziej na północ wysuniętą część Wielkich Rowów Afrykańskich u brzegów Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.
  Dolina ryftowa – głęboka rozpadlina dna oceanicznego (rzadziej na powierzchni kontynentu), z której co jakiś czas wypływają intensywne strumienie lawy bazaltowej. Pod nią, w astenosferze, występują ogniska magmowe związane z emisją ciepła z głębokiego płaszcza. W miejscu doliny ryftowej skorupa ziemska jest rozrywana (spreading). Oba brzegi doliny ryftowej oddalają się od siebie. W rejonie doliny ryftowej panują warunki tensji.
  Jordan (hebr. נהר הירדן, nahar hayarden; arab. نهر الأردن, nahr al-urdun) – rzeka w Azji, na Bliskim Wschodzie, przepływająca przez Liban, Syrię, Izrael oraz Jordanię na kilku odcinkach będąc rzeką graniczną.
  Belvoir (hebr. כוכב הירדן, Kohav HaJarden; arab. Kaukab al-Hawa; pol. Gwiazda Jordanu) – forteca krzyżowców wznosząca się nad Doliną Jordanu, około 20 km na południe od Jeziora Tyberiadzkiego w północnym Izraelu. Jest to najlepiej zachowana twierdza krzyżowców w Izraelu. Jej teren jest chroniony przez utworzony w tym celu park narodowy.
  Ryft Morza Czerwonego – ryft stanowiący granicę pomiędzy płytami tektonicznymi Afrykańską i Arabską, które oddalają się od siebie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.