• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Bystra  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Podbańska (słow. Podbanské, węg. Podbanszkó) – osiedle u południowego podnóża Tatr na Słowacji, położone przy Tatrzańskiej Drodze Młodości, 16 km na zachód od Szczyrbskiego Jeziora. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry i jest jego najbardziej na zachód wysuniętą częścią. Zamieszkane jest przez 57 osób (2006 r.).
  Dolina Bystra i Niżni Staw Bystry. Widok z wschodniej grani Bystrej
  Górne piętro Doliny Bystrej
  Najwyższe piętro Doliny Bystrej (kotlina Suchy Zadek)

  Dolina Bystra (słow. Bystrá dolina) – dolina w słowackiej części Tatr, znajdująca się pomiędzy dwiema graniami Bystrej, najwyższego szczytu Tatr Zachodnich.

  Autokemping „Raczkowa” (słow. Autocamping „Račkova”) – duży ośrodek turystyczny w słowackich Tatrach Zachodnich u wylotu Doliny Wąskiej przy Raczkowym Potoku. Znajduje się tutaj pole namiotowe, domki kempingowe i schronisko. Dojeżdża się do niego od prowadzącej obrzeżem słowackich Tatr asfaltowanej drogi zwanej Tatrzańską Drogą Młodości (nr 537), w miejscowości Przybylina skręcając na północ asfaltową drogą (ok. 4 km). Latem możliwość dojechania autobusem (rzadko kursuje).Mała Bystra (słow. Grúň) – niewybitny szczyt o wysokości 2108 m n.p.m. w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w bocznej grani Bystrej, która od głównego wierzchołka odbiega w kierunku południowo-zachodnim i kulminuje w Zadniej Kopie Liptowskiej. Z Małej Bystrej odchodzi w kierunku południowo-wschodnim krótka grańka zwana Garbate (Hrbáč), dzieląca górne piętro Doliny Bystrej na dwa kotły – Suchy Zadek oraz kocioł, w którym leżą trzy Bystre Stawy. Od wschodniej strony Mała Bystra góruje nad Doliną Gaborową. Na szczyt nie wprowadza żaden szlak turystyczny.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Opis doliny
 • 3 Historia
 • 4 Szlaki turystyczne
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jeżowa Kopa lub po prostu Jeżowa (słow. Ježová) – szczyt o wysokości 2043 m w słowackich Tatrach Zachodnich. Jego zachodnie stoki opadają do Doliny Raczkowej, wschodnie do Doliny Bystrej. Jeżowa Kopa znajduje się w bocznej grani Bystrej, która od Bystrej odbiega w południowo-wschodnim kierunku. Na Jeżowej Kopie grań ta rozgałęzia się na dwie odnogi:
  Łupki krystaliczne lub łupki metamorficzne - skały metamorficzne powstałe w warunkach metamorfizmu regionalnego pod wpływem ciśnienia kierunkowego wywołanego ruchami górotwórczymi. Cechują się: lineacją, foliacją oraz niektóre laminacją. Typowe łupki krystaliczne odznaczają się wyraźną foliacją dzięki czemu dzielą się na równoległościenne cienkie płytki w zależności od zawartości dominującego w nich minerału. Łupki krystaliczne dzieli się na: amfibolowe, kwarcytowe, epidotowe, łyszczykowe,chlorytowe,talkowe. Do grupy łupków często zalicza się utwory metamorficzne:gnejsy i amfibolity, które posiadają mniejszą foliację. Łupki krystaliczne występują w skorupie ziemskiej w obszarach, gdzie miały miejsce ruchy górotwórcze. Łupki mają zastosowanie w gospodarce np. łupki kwarcytowe jako materiał ogniotrwały, łupki talkowe jako materiał izolacyjny i kwasoodporny.
  Wielki Staw Bystry (słow. Veľké Bystré pleso) – staw w Dolinie Bystrej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w najwyższym piętrze tej doliny, pod południowymi zboczami Bystrej i wschodnimi grzędy Garbate odchodzącej od Małej Bystrej. Jest największy z grupy kilku Bystrych Stawów. Znajduje się na dnie kotła lodowcowego. Na tym samym dnie kotła, blisko siebie, znajdują się jeszcze dwa inne stawy: Długi Staw Bystry i Mały Staw Bystry. Wielki Staw jest największy z nich; gromadzi najwięcej wody (42 500 m³) i jest też najdłuższy. Otoczenie stawów to pofałdowany teren morenowy wypełniony rumowiskiem głazów granitowych, miejscami tylko porastających niską murawą.
  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².
  Suchy Zadek (słow. Suchý zadok, węg. Suhi Zadok) – kotlina w Dolinie Bystrej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w zachodniej, najwyższej części doliny na wysokości ok. 1850-1870 m n.p.m. Ponad nią wznoszą się szczyty Małej Bystrej, Zadniej Kopy i Przedniej Kopy. Od drugiej kotliny w górnej, wschodniej części Doliny Bystrej oddzielona jest grzędą Garbate (słow. Hrbáč). Wylot kotliny Suchy Zadek przegradza dobrze wykształcona morena recesyjna częściowo zarośnięta kosodrzewiną. Będąca cyrkiem lodowcowym kotlina zawalona jest rumowiskiem dużych głazów granitowych, a na jej dnie, u samych podnóży Zadniej Kopy, znajduje się samotny staw Anusine Oczko.
  Grzęda – w geomorfologii jest to wypukła forma ukształtowania terenu, podłużna, rozłożysta formacja na zboczu, stoku lub ścianie. Także silnie wydłużone wzgórze o słabo rozciętych stokach i spłaszczonej wierzchowinie. Najczęściej mówi się o grzędach, gdy tego rodzaju formy występują obok siebie równolegle.
  Tadeusz Zwoliński (ur. 16 października 1893 r. w Krakowie, zm. 27 listopada 1955 r. w Zakopanem) – polski kartograf, autor przewodników, speleolog, fotograf.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.