• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor Who  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sir Derek George Jacobi (ur. 22 października 1938 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser. Za swoje zasługi dla teatru w 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.K-9 lub Przygody K9 to brytyjsko-australijski serial science fiction-komediowy, spin-off serialu Doctor Who pokazujący przygody psa-robota K-9. Jest połączeniem gry aktorskiej i animacji komputerowej. Zadebiutował 31 października 2009 na Disney XD w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na początku 2010 pojawił się w australijskim Network Ten. 6 lutego 2010 roku premierowe odcinki pojawiły się na antenie Disney XD Polska. Oficjalnie została potwierdzona 2 seria serialu, która wystartuje w 2012 roku.
  Emisja serialu w Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce widzowie mogli po raz pierwszy zobaczyć Doktora Who w 1979 roku, kiedy TVP pokazała dwa niekanoniczne filmy kinowe o jego przygodach: Dr Who wśród Daleków (sobota, 6 października 1979, 16:30, PR I) oraz Najazd Daleków na Ziemię (środa, 26 grudnia 1979, 15:20, PR II). 26 marca 1999 roku na kanale Polsat 2 został wyemitowany film telewizyjny Doktor Who z 1996 roku. Niektóre klasyczne odcinki serialu z udziałem Toma Bakera w roli czwartej inkarnacji Doktora były także emitowane na kanale Tele 5 od 20 kwietnia 2002 do sierpnia 2003 roku.

  Jacqueline Hill (ur. 17 grudnia 1929 w Birmingham; zm. 18 lutego 1993 w Londynie) – angielska aktorka, znana z roli Barbary Wright w serialu science-fiction Doktor Who.Roger Caesar Marius Bernard de Delgado Torres Castillo Roberto (ur. 1 marca 1918 w Londynie, zm. 18 czerwca 1973 w Nevşehir) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Delgado najbardziej znany jest jako pierwszy odtwórca roli Mistrza w brytyjskim serialu science-fiction pt. Doktor Who.

  Od 1 października do 30 grudnia 2006 TVP1 wyemitowała pełen sezon z dziewiątym Doktorem z 2005 roku. Po odcinku Trzecia wojna światowa przesunięto emisję serialu z niedzieli o 15:05 na 11:05 w sobotę. 6 stycznia 2007 roku o 11:30 wyemitowano specjalny odcinek świąteczny z 2005 roku pt. Świąteczna inwazja z dziesiątym Doktorem. Następnie wyemitowano pierwszy odcinek sezonu z 2006 roku, po czym nagle przerwano emisję. Wznowiono ją w późniejszym czasie, jednak ani trzecia seria, ani poprzedzający ją odcinek specjalny nie ukazały się już na tym kanale.

  Filmbox Extra Polska – kanał filmowy dystrybuowany na terenie Polski przez SPI International Polska. Wystartował razem z kanałem Filmbox w dniu 29 marca 2007 roku, w ramach emisji testowej na satelicie Amos 4 st. W. Pierwotnie nosił nazwę Nonstop Kino.Futurama – amerykański serial animowany tworzony przez Matta Groeninga, autora serialu Simpsonowie. Nadawany w latach 1999-2003 dla stacji Fox Broadcasting Company. W Polsce ukazywał się na antenie TV4 także pod tytułem Przygody Frya w kosmosie. Obecnie, pod oryginalnym tytułem na Comedy Central.

  Doktor Who był również emitowany na kanale BBC Entertainment, który od początku swojego istnienia w 2007 roku aż do zakończenia nadawania kanału na początku 2015 roku, nadawał premierowe odcinki kolejnych sezonów. Na tym kanale emitowano także serię filmów dokumentalnych Doktor Who: ściśle tajne, spin-off serialu Doktor Who – Torchwood oraz związany z nim program dokumentalny Torchwood bez tajemnic. Dziewiąta seria serialu (z 2015 roku) została premierowo wyświetlona w 2016 roku na kanale BBC HD. W 2016 roku Doktor Who był wyświetlany także na kanale Filmbox Extra. Serie od piątej do dziewiątej były także dostępne z polskimi napisami za pośrednictwem serwisu Netflix w latach 2016-2018.

  Outlander (serial telewizyjny) – amerykański, serial telewizyjny, który jest mieszanką dramatu, romansu i science fiction wyprodukowany przez Tall Ship Productions, Story Mining and Supply Company, Left Bank Pictures oraz Sony Pictures Television. Serial jest adaptacją powieści "Obca" autorstwa Diany Gabaldon. Serial jest emitowany od 9 sierpnia 2014 roku stacja Starz 16 sierpnia 2014 roku, stacja Starz zamówiła 2 sezon serialu W Polsce serial będzie emitowany od 3 listopada 2014 roku przez AXN WhiteLewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

  W Polsce Doktora Who emituje także kanał BBC First od czasu swojego powstania w 2018 roku.

  Spin-offy serialu Przygody Sary Jane były emitowane na kanałach Cartoon Network oraz Teletoon+, a K-9 na kanale Disney XD, oba z polskim dubbingiem. Wersja polska (lektor) – BBC Entertainment

  Wersja polska: dla BBC Worldwide –

 • Master Film (serie 1-2),
 • Start International Polska (serie 3-6)
 • Tekst:

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Tegan Jovanka – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who. W postać wcielała się Janet Fielding.
 • Paweł Lesisz (odc. 1-12, 15-26),
 • Adam Brzoza (odc. 13-14, S1),
 • Jan Osiński (serie 3-5),
 • Maria Sobolewska (seria 6)
 • Lektor:

 • Zdzisław Szczotkowski (serie 1-2, część odcinków serii 3),
 • Janusz Kozioł (część odcinków serii 3, serie 3-6)
 • Wersja polska (lektor) – BBC HD (seria 6)

  Wersja polska: na zlecenie Hippeis Media – Master Film Tekst: Dariusz Makulski Lektor: Marek Ciunel Wersja polska (lektor) – TVP1

  Opracowanie: Telewizja Polska Agencja Filmowa

  Susan Foreman – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Carole Ann Ford. Wyjątkowo w filmach w latach 60. w tę postać wcieliła się Roberta Tovey, w niektórych programach radiowych rolę tę zagrała Jane Asher.James Moriarty (IPA: [dʒeɪmz ˌmɔːriˈɑːti]) – fikcyjna postać z twórczości Arthura Conana Doyle’a, profesor, wybitny matematyk i geniusz zła, nazywany przez autora Napoleonem zbrodni.

  Tekst: Paweł Lesisz Lektor: Maciej Gudowski, od serii 6 - Piotr Borowiec Wersja polska (lektor) – AXN, AXN SciFi, AXN Spin

  Wersja polska: na zlecenie Telewizji AXN – SDI Media Polska Tekst: Tomasz Kutner

  Czytał: Jan Wilkans Wersja polska (lektor) – DVD (Best Film)

  Udźwiękowienie wersji polskiej:

 • Studio Voiceland (seria 1),
 • Zespół Filmowy Kineskop (odc. 1-7 serii 6)
 • Tekst: Karolina Jaszczuk

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Joanna Lamond Lumley (ur. 1 maja 1946 w Śrinagarze) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, była modelka, działaczka na rzecz obrony praw człowieka i ochrony zwierząt, członkini i patronka organizacji pomocowych i charytatywnych, Dama Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarka.

  Lektorzy:

 • Krzysztof Grębski (seria 1),
 • Tomasz Orlicz (odc. 1-7 serii 6)
 • Postacie[ | edytuj kod]

  Doktor[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Doktor (Doktor Who).

  Tytułowa postać serialu, którą do tej pory grało czternastu aktorów. Doktor, którego prawdziwe imię nie jest znane, pochodzi z planety Gallifrey i jest przedstawicielem rasy Władców Czasu. Wiele lat temu, jeszcze przed wydarzeniami z serialu, ukradł starą TARDIS – żywy statek kosmiczny, którym podróżuje przez czas i przestrzeń, niejednokrotnie ratując różne planety lub cywilizacje przed zagrożeniami. Głównymi atrybutami Doktora są papier parapsychiczny i śrubokręt soniczny. Doktor, jak sam mówi, czuje się samotny w swych podróżach, zabiera ze sobą towarzyszy. Pierwszą towarzyszką Doktora była jego wnuczka, Susan Foreman.

  John Leeson – brytyjski aktor, znany głównie z serialu Doctor Who, K-9 and Company, Przygody Sary Jane i K-9, w których wciela się w rolę K-9.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

  Doktor, podobnie jak inni Władcy Czasu, może zregenerować swe ciało 12 razy, radykalnie zmieniając swój wygląd i osobowość. Ma również zdolności telepatyczne, a także pewną formę jasnowidzenia, potrafi wykrywać dotykiem obecność jonów i sprawdzać rodzaj substancji za pomocą języka. Posiada podwójny układ krwionośny z dwoma sercami, potrafi także obniżyć temperaturę własnego ciała. Wydaje się także być doskonale przystosowany do podróży w czasie oraz odporny na jego zawirowania.

  Martha Jones (później Dr Martha Smith-Jones) – postać fikcyjna związana z brytyjskimi serialami science-fiction Doktor Who i Torchwood, w którą wcieliła się Freema Agyeman. Postać ta była towarzyszem dziesiątego Doktora.dr Elizabeth „Liz” Shaw — postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Caroline John.

  Przemiana jednego Doktora w kolejnego jest nazywana w serialu regeneracją – procesem życiowym Władców Czasu, który umożliwia Doktorowi przeżycie pomimo otrzymania śmiertelnych obrażeń – w jego wyniku zmienia swoje ciało i osobowość. Chociaż każda inkarnacja Doktora jest inna i przy różnych okazjach postać ta spotyka samą siebie w różnych swoich wcieleniach, to wciąż są to jedynie różne aspekty tej samej osoby. Obecnie rolę Doktora odgrywa Jodie Whittaker, która w odcinku świątecznym w 2017 roku przejęła ją od Petera Capaldiego.

  Carole Ann Ford (ur. 8 czerwca 1940) - brytyjska aktorka, znana z serialu Doctor Who w latach 1963 do 1964, a następnie w latach 1983 i 1993. Zaczęła grać w filmach gdy miała 8 lat.Julian Bleach (ur. 1963 w Bournemouth) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Studiował na London Academy of Music and Dramatic Art.

  Towarzysze Doktora[ | edytuj kod]

  Doktor niemal zawsze dzieli swoje przygody z kimś, kogo niedawno poznał i kogo dla towarzystwa zabrał ze sobą. W latach 1963-1996 w serialu przewinęło się 33 towarzyszy, natomiast od 2005 – ponad 15. Pierwszymi towarzyszami Doktora byli jego wnuczka Susan Foreman (Carole Ann Ford) i jej nauczyciele: Barbara Wright (Jacqueline Hill) i Ian Chesterton (William Russell).

  Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).BBC Entertainment – kanał telewizyjny o profilu filmowo-rozrywkowym należący do spółki BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC. Stacja emituje głownie brytyjskie seriale, filmy, teleturnieje i inne programy rozrywkowe produkcji BBC oraz NBCUniversal, z którym w czerwcu 2009 podpisała umowę o rozpowszechnianiu na antenie również produkcji NBC.

  Większość kompanów Doktora była ludźmi, jedynie nieliczni należeli do innych ras. Wśród nich można wyróżnić takie postacie, jak Susan i Romana (które należały do tej samej rasy, co Doktor) czy psa-robota K-9 (którego Doktor zbudował). Najdłużej występującymi towarzyszkami były Clara Oswald (Jenna Coleman) (która pojawiła w 37 odcinkach), Rose Tyler (Billie Piper) (która znalazła się w 35 odcinkach) oraz Amy Pond (Karen Gillan) (która wystąpiła w 34 odcinkach). Inne najdłużej występujące towarzyszki to m.in. Sara Jane Smith (Elisabeth Sladen), która była towarzyszką trzeciego, czwartego i dziesiątego Doktora, czy Tegan Jovanka (Janet Fielding), towarzyszka czwartego i piątego Doktora.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zaginione odcinki serialu Doktor Who – w latach 1967-1978 wiele starych materiałów magazynowanych przez BBC na taśmach i w wideotekach było dla oszczędności niszczone albo ścierane. Taki los spotkał też wiele starych odcinków Doktora Who, głównie historie przygód dwóch pierwszych Doktorów (granych przez Williama Hartnella i Patricka Troughtona). Później, utracone odcinki próbowano odzyskiwać – niektóre ocalały więc w wersji czarno-białej (jak pierwszy odcinek trzeciego Doktora z historii Invasion of the Dinosaurs), a niektóre jako kopie. W sumie w archiwach BBC brakuje 97 z 253 odcinków produkowanych przez pierwsze sześć lat.

  Jedyną historią z klasycznych odcinków serialu, w której Doktor podróżował sam, była The Deadly Assassin. Niektórzy twierdzą, że taka sytuacja miała miejsce także w siódmym sezonie, ponieważ Liz Shaw, z którą Doktor rozwiązywał wtedy zagadki, nigdy TARDIS nie latała. Oficjalnie jednak jest zaliczana do towarzyszy Doktora. W nowych odcinkach serialu taka sytuacja mała miejsce w historii Heaven Sent / Hell Bent.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Janet Fielding (ur. 9 września 1953 w Brisbane, Queensland, Australia jako Janet Claire Mahoney) - australijska aktorka, znana przede wszystkim z roli Tegan Jovanki w serialu Doktor Who.

  Pojawianie się towarzysza ma zapewnić widzowi możliwość zidentyfikowania się z postacią i wymusza na Doktorze wyjaśnianie pewnych wydarzeń i elementów. Doktor regularnie poznaje nowych znajomych i rozstaje się ze starymi, którzy z różnych powodów opuszczają Doktora, np. wracają do domu, zostają uwięzieni w równoległym świecie lub giną.

  BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.1080i – oznaczenie jednej z rozdzielczości telewizji HDTV (ang. High-definition television), z przeplotem "i" (ang. interlaced).

  Pomimo że Doktorowi przeważnie towarzyszą młode, atrakcyjne kobiety, zespół produkcyjny serii z lat 1963-1989 długo nie wprowadzał wątków romantycznych. Tabu przełamano dopiero w 1996 roku, w filmie telewizyjnym, gdzie ósmy Doktor całuje swoją towarzyszkę Grace Holloway. W serii z 2005 roku Doktor i Rose są parą, choć zwłaszcza na początku zdecydowanie zaprzeczają, że cokolwiek ich łączy. W odcinku Smith i Jones dziesiąty Doktor całuje swoją nowo-poznaną towarzyszkę Marthę Jones, która mimo że celem zachowania Doktora był wyłącznie transfer próbki genetycznej, zaczęła żywić do niego romantyczne uczucia.

  Słuchowisko – podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie materia foniczna: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie.Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.

  Wrogowie Doktora[ | edytuj kod]

  Dalek jako eksponat Muzeum Nauki w Londynie

  Dalekowie[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dalekowie.

  Dalekowie pojawili się na ekranie po raz pierwszy w drugiej historii serialu pt. The Daleks w 1963 roku i są najstarszymi znanymi antagonistami Doktora. Dalekowie to zmodyfikowana genetycznie przez naukowca o imieniu Davros rasa Kaledów z planety Skaro. Z wyglądu przypominają ośmiornicę z dużym, wyraźnie zarysowanym mózgiem. Poruszają się w mechanicznej zbroi, przypominającej czołg, która składa się z wysięgnika z soczewką umożliwiającego widzenie, urządzenia przypominającego przyssawkę oraz małego lasera. Celem Daleków jest zniszczenie wszystkich bytów, które są inne niż one same, a ich charakterystycznym okrzykiem bojowym jest „Eksterminować!” (ang. Exterminate!). Dalekowie zostali stworzeni przez pisarza Terry’ego Nationa, który stworzył ich jako alegorię nazistów.

  Rose Tyler – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Billie Piper.Michelle Gomez (ur. 21 kwietnia 1966 w Ayr) – brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Najbardziej jest znana z ról w takich serialach jak: Zielone skrzydło, Złe wychowanie czy Doktor Who.
  Cyberman z 2010 roku

  Cybermeni[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Cybermeni.

  Cybermeni pojawili się po raz pierwszy w ostatniej historii z ery pierwszego Doktora – The Tenth Planet. Początkowo byli humanoidami z bliźniaczej planety Ziemi, Mondas. Dopiero zachłanne instalowanie w sobie coraz większej liczby implantów zmieniło je w zimne maszyny, które pokazują emocje tylko pod wpływem agresji. Po zagładzie na Mondas uznali Telos za swoją planetę.

  Christopher Paolini (ur. 17 listopada 1983 w Paradise Valley w stanie Montana) – amerykański pisarz pochodzenia włoskiego, autor cyklu Dziedzictwo. Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.

  Nowa seria wprowadza zupełnie nową wersję Cybermenów, stworzonych w alternatywnym wszechświecie przez szalonego naukowca – Johna Lumica; jego celem było przedłużenie życia człowieka przez przeniesienie jego świadomości do metalowego, wytrzymałego ciała – swoją nowo powstałą armią kierował przez rozpowszechnioną na całą Anglię sieć komórkową, hamując ich emocje elektronicznym chipem.

  Patrick George Troughton (ur. 25 marca 1920 w Londynie - zm. 28 marca 1987 w Columbus w stanie Georgia, USA) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.Steven Moffat (ur. 18 listopada 1961 w Paisley) – brytyjski scenarzysta oraz producent telewizyjny. Najbardziej znany jako obecny producent serialu Doctor Who (od roku 2010) oraz współautor i producent Sherlocka, a także współscenarzysta filmu Stevena Spielberga Przygody Tintina.
  Kopia wizerunku Davrosa z 2010 roku

  Davros[ | edytuj kod]

  Davros jest genialnym naukowcem o megalomańskich cechach, pochodzącym ze Skaro – planety niegdyś rozdartej wojną pomiędzy Thalami i Kaledami. Jest twórcą Daleków i wierzy, że stworzona przez niego rasa jest w stanie władać wszechświatem. Po raz pierwszy postać ta pojawia się w historii Genesis of the Daleks, w której Władcy Czasu odesłali Doktora do przeszłości, aby zniszczył Daleków, zapobiegł ich powstaniu lub zmodyfikował ich strukturę genetyczną tak, by stali się mniej wojowniczy. Davros posiada jedynie jedną sprawną rękę i cybernetyczne oko, którego używa zamiast swoich prawdziwych oczu. Ponieważ nie posiada dolnej połowy ciała, jest całkowicie zależny od elektronicznego krzesła.

  Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.

  Postać Davrosa odgrywało w serialu kilku aktorów: Michael Wisher (Genesis of the Daleks), David Gooderson (Destiny of the Daleks), Terry Molloy (Resurrection of the Daleks, Revelation of the Daleks, Remembrance of the Daleks), Julian Bleach (Skradziona Ziemia, Koniec podróży, The Magician's Apprentice, The Witch's Familiar) oraz Joey Price (jako dziecko, The Magician's Apprentice, The Witch's Familiar).

  Tomasz Orlicz (ur. 14 listopada 1950 w Łodzi) – dziennikarz, dokumentalista, scenarzysta, realizator i reżyser reportaży, filmów dokumentalnych, filmów reklamowych i promocyjnych; spiker radiowy, lektor, wykładowca akademicki. Od marca 2004 jest prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.Rowan Sebastian Atkinson (ur. 6 stycznia 1955 w Consett) – brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli, którą zagrał w cyklu półgodzinnych filmów telewizyjnych oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija, filmie Johnny English i jego kontynuacji Johnny English Reaktywacja.

  Mistrz[ | edytuj kod]

  Mistrz (ang. The Master) jest Władcą Czasu pochodzącym z planety Gallifrey. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku Terror of the Autons z ery trzeciego Doktora. Mówi się, że jest dla Doktora tym, kim dla Sherlocka Holmesa był James Moriarty. Zna Doktora od dzieciństwa – wtedy jeszcze się przyjaźnili. Mistrz jest znany z korzystania z przebrań i anagramów. Podróżuje w czasie, tak jak Doktor, jednak jego głównym celem jest dominacja i zdobycie władzy absolutnej. Jego TARDIS nie ma uszkodzonego obwodu kameleona i może dowolnie zmieniać swój kształt. Mistrz, jako Władca Czasu, miał wiele wcieleń. W związku z tym Mistrza grało wielu aktorów. Byli to: Roger Delgado (1971–1973), Peter Pratt (1976), Geoffrey Beevers (1981), Anthony Ainley (1981–1989), Gordon Tipple (1996), Eric Roberts (1996), Derek Jacobi (2007), John Simm (2007–2010), William Hughes (jako dziecko, 2007), Michelle Gomez (2014-2017) oraz Sasha Dhawan (od 2020).

  The Proms – koncerty promenadowe muzyki klasycznej, zorganizowane po raz pierwszy w 1895 roku. Od r. 1927 z krótką przerwą organizowane przez BBC, obecnie w Royal Albert Hall w LondynieBBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  Wizerunek Płaczącego Anioła

  Płaczące Anioły[ | edytuj kod]

  Płaczące Anioły to rasa łowców nieznanego pochodzenia, których serialowym twórcą jest scenarzysta Steven Moffat. Po raz pierwszy pojawiły się w przygodach dziesiątego Doktora w odcinku Mrugnięcie. Są to łowcy z unikatową metodą zabijania swoich ofiar: poprzez dotknięcie wysyłają swą zdobycz w przeszłość, w której jeszcze się nie narodziły, by tam dożyły końca swych dni. Dzięki temu Anioły pochłaniają energię z dni, które im zabrały w teraźniejszości. Istoty te potrafią poruszać się z szybkością równą mrugnięciu oka, co pozwała im z łatwością złapać swoją zdobycz. Dysponują również unikatowym mechanizmem obronnym – jeśli ktoś na nie spogląda, trwają zamienione w kamień, co praktycznie uniemożliwia ich zabicie. Zasady mechanizmu dotyczą jednak również ich własnego gatunku – patrząc na siebie, utknęliby w kamieniu na zawsze, dlatego zasłaniają oczy. Od tego zwyczaju wzięła się ich nazwa – Płaczące Anioły. Doktor określił ich zdolności jako największą zaletę i klątwę – są to najbardziej samotne istoty we Wszechświecie, ponieważ nie mogą nigdy spoglądać na siebie. Jedynym znanym sposobem na zabicie Anioła jest stworzenie paradoksu czasowego. Do tej pory Anioły pojawiły się w odcinkach Mrugnięcie, dwuodcinkowej historii Czas Aniołów / Kamienne ciała, Kompleks boga, Anioły na Manhattanie oraz Czas Doktora.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Start International Polska – polskie studio dźwiękowo-montażowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb telewizji, radia, reklam, gier oraz produkcji filmowych. Start International dysponuje łącznie sześcioma studiami o warunkach akustycznych spełniających najwyższe światowe normy oraz kilkoma pomieszczeniami technicznymi. Przedsiębiorstwo istnieje od 1995 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 36.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przygody Sary Jane (ang. The Sarah Jane Adventures, 2007-2011) – serial science-fiction produkcji brytyjskiej, spin-off serialu Doktor Who. W Wielkiej Brytanii szybko stał się bardzo popularny. Największą oglądalność zdobył odcinek specjalny, trwający pięć minut (ponad 5 mln widzów). Z powodu śmierci Elisabeth Sladen w dniu 19 kwietnia 2011 produkcja serialu została wstrzymana.
  Torchwood – brytyjski serial science fiction stworzony przez Russella T. Daviesa. Jest to spin-off brytyjskiego serialu pod tytułem Doktor Who. Serial opowiada o losach pracowników Instytutu Torchwood, który zajmuje się bronieniem Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Główną siedzibą Instytutu jest Cardiff w Walii.
  Obca (ang. Outlander) – cykl powieści i opowiadań fantastycznych autorstwa amerykańskiej pisarki Diany Gabaldon.
  Jodie Auckland Whittaker (ur. 17 czerwca 1982 w Skelmanthorpe) – angielska aktorka filmowa i telewizyjna, która wystąpiła m.in. w jednej z głównych ról w serialu Broadchurch (ITV) oraz w tytułowej roli w serialu Doktor Who (BBC).
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  Pierwszy sezon serialu science-fiction Doktor Who rozpoczął się 26 marca 2005 w odcinku Rose, a zakończył się 18 czerwca 2005 w odcinku Każdy swoją drogą. Był to pierwszy sezon po 16-letniej przerwie.
  David Tennant, właściwie David John McDonald (ur. 18 kwietnia 1971 w Bathgate w Szkocji) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.094 sek.