• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor Who  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sir Derek George Jacobi (ur. 22 października 1938 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser. Za swoje zasługi dla teatru w 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.K-9 lub Przygody K9 to brytyjsko-australijski serial science fiction-komediowy, spin-off serialu Doctor Who pokazujący przygody psa-robota K-9. Jest połączeniem gry aktorskiej i animacji komputerowej. Zadebiutował 31 października 2009 na Disney XD w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na początku 2010 pojawił się w australijskim Network Ten. 6 lutego 2010 roku premierowe odcinki pojawiły się na antenie Disney XD Polska. Oficjalnie została potwierdzona 2 seria serialu, która wystartuje w 2012 roku.

  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, za sprawą Russella T Daviesa, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą do 2010 roku. Obecnie serial składa się z ponad 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat, choć od 11. serii zastąpi go na tym stanowisku Chris Chibnall.

  Jacqueline Hill (ur. 17 grudnia 1929 w Birmingham; zm. 18 lutego 1993 w Londynie) – angielska aktorka, znana z roli Barbary Wright w serialu science-fiction Doktor Who.Roger Caesar Marius Bernard de Delgado Torres Castillo Roberto (ur. 1 marca 1918 w Londynie, zm. 18 czerwca 1973 w Nevşehir) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Delgado najbardziej znany jest jako pierwszy odtwórca roli Mistrza w brytyjskim serialu science-fiction pt. Doktor Who.

  Serial skupia się na przygodach Władcy Czasu – podróżującego przez czas i przestrzeń humanoidalnego obcego, znanego jako Doktor. Zwiedza wszechświat w swojej TARDIS – żyjącym statku kosmicznym, który wygląda jak niebieska budka policyjna. W swoje podróże zabiera zwykle towarzyszy, których większość zalicza się do rodzaju ludzkiego. Podczas swych wycieczek po wszechświecie Doktor mierzy się z wrogami, ratuje cywilizacje, pomaga ludziom i naprawia błędy.

  Outlander (serial telewizyjny) – amerykański, serial telewizyjny, który jest mieszanką dramatu, romansu i science fiction wyprodukowany przez Tall Ship Productions, Story Mining and Supply Company, Left Bank Pictures oraz Sony Pictures Television. Serial jest adaptacją powieści "Obca" autorstwa Diany Gabaldon. Serial jest emitowany od 9 sierpnia 2014 roku stacja Starz 16 sierpnia 2014 roku, stacja Starz zamówiła 2 sezon serialu W Polsce serial będzie emitowany od 3 listopada 2014 roku przez AXN WhiteLewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

  Charakterystyczne dla serialu, zwłaszcza w pierwszych latach jego powstawania, było tworzenie pomysłowych i niskobudżetowych efektów specjalnych, działających głównie w wyobraźni widzów, a także pionierskie użycie muzyki elektronicznej (produkowanej przez BBC Radiophonic Workshop).

  Doktor Who zdobył uznanie krytyków i widzów jako jeden z najlepszych brytyjskich programów telewizyjnych – serial jest laureatem wielu nagród, między innymi BAFTA (wielokrotne zwycięstwo w kategoriach najlepszy serial, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser, najlepszy aktor), czy też Nagród Hugo (za krótką prezentację dramatyczną). Widnieje także w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy serial science-fiction na świecie; dzierży również rekord Guinnessa za równoczesną emisję odcinka w największej liczbie krajów.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Tegan Jovanka – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who. W postać wcielała się Janet Fielding.

  Serial zyskał miano kultowego i na stałe wpisał się w poczet kultury brytyjskiej i miał również wpływ na kilka pokoleń ludzi związanych z przemysłem filmowym i telewizyjnym – wielu z nich, również tych obecnie pracujących przy produkcji serialu – oglądało program będąc dziećmi, co zainspirowało ich do pracy w przemyśle telewizyjnym. Krytycy serialu twierdzą, że zawiera on zakamuflowaną propagandę na rzecz idei lewicowych i homoseksualizmu.

  Susan Foreman – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Carole Ann Ford. Wyjątkowo w filmach w latach 60. w tę postać wcieliła się Roberta Tovey, w niektórych programach radiowych rolę tę zagrała Jane Asher.Joanna Lamond Lumley (ur. 1 maja 1946 w Śrinagarze) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, była modelka, działaczka na rzecz obrony praw człowieka i ochrony zwierząt, członkini i patronka organizacji pomocowych i charytatywnych, Dama Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarka.

  Doktor Who doczekał się licznych spin-offów, takich jak Torchwood oraz Przygody Sary Jane oraz Class. Do nich można zaliczyć również K-9 and Company, który skończył się na odcinku pilotażowym, a także serie dokumentalnych programów o kulisach serialu pt. Doktor Who: Ściśle tajne oraz Doctor Who Extra. Dodatkowo powstały także spin-offy, które nie zostały wyprodukowane przez BBC, ale zostały przez nią zatwierdzone, takie jak K-9, czteroczęściowe P.R.O.B.E., Downtime, Dæmos Rising i inne. Z serialem jest również związanych wiele odcinków radiowych, słuchowisk, książek i komiksów. Powstało także wiele skeczy związanych z Doktorem Who, a w wielu innych mediach i programach można znaleźć nawiązania do serialu.

  John Leeson – brytyjski aktor, znany głównie z serialu Doctor Who, K-9 and Company, Przygody Sary Jane i K-9, w których wciela się w rolę K-9.Martha Jones (później Dr Martha Smith-Jones) – postać fikcyjna związana z brytyjskimi serialami science-fiction Doktor Who i Torchwood, w którą wcieliła się Freema Agyeman. Postać ta była towarzyszem dziesiątego Doktora.

  Do chwili obecnej postać Doktora grało trzynastu aktorów. Przemiana jednego Doktora w kolejnego jest nazywana w serialu regeneracją – procesem życiowym Władców Czasu, który umożliwia Doktorowi przeżycie pomimo otrzymania śmiertelnych obrażeń – w jego wyniku zmienia swoje ciało i osobowość. Chociaż każda inkarnacja Doktora jest inna i przy różnych okazjach postać ta spotyka samą siebie w różnych swoich wcieleniach, to wciąż są to jedynie różne aspekty tej samej osoby. Obecnie rolę Doktora odgrywa Peter Capaldi, który w specjalnym odcinku świątecznym 25 grudnia 2013 roku przejął ją od Matta Smitha.

  dr Elizabeth „Liz” Shaw — postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Caroline John.Carole Ann Ford (ur. 8 czerwca 1940) - brytyjska aktorka, znana z serialu Doctor Who w latach 1963 do 1964, a następnie w latach 1983 i 1993. Zaczęła grać w filmach gdy miała 8 lat.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Popularność serialu
 • 2 Odcinki
 • 2.1 Zaginione odcinki
 • 3 Emisja serialu w Polsce
 • 3.1 Wersja polska (lektor) – BBC Entertainment
 • 3.2 Wersja polska (lektor) – BBC HD (seria 6)
 • 3.3 Wersja polska (lektor) – TVP1
 • 3.4 Wersja polska (lektor) – AXN, AXN SciFi, AXN Spin
 • 3.5 Wersja polska (lektor) – DVD (Best Film)
 • 4 Postacie
 • 4.1 Doktor
 • 4.2 Towarzysze Doktora
 • 4.3 Wrogowie Doktora
 • 4.3.1 Dalekowie
 • 4.3.2 Cybermeni
 • 4.3.3 Davros
 • 4.3.4 Mistrz
 • 4.3.5 Płaczące Anioły
 • 5 Adaptacje i nawiązania
 • 5.1 Filmy nawiązujące do serialu
 • 5.2 Spin-offy
 • 5.2.1 Teatr
 • 5.2.2 Telewizja
 • 5.3 Odcinki charytatywne
 • 5.4 Skecze i nawiązania
 • 5.5 Audio
 • 5.6 Książki
 • 5.6.1 Polska
 • 6 Uwagi
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Julian Bleach (ur. 1963 w Bournemouth) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Studiował na London Academy of Music and Dramatic Art.Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  BBC Entertainment – kanał telewizyjny o profilu filmowo-rozrywkowym należący do spółki BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC. Stacja emituje głownie brytyjskie seriale, filmy, teleturnieje i inne programy rozrywkowe produkcji BBC oraz NBCUniversal, z którym w czerwcu 2009 podpisała umowę o rozpowszechnianiu na antenie również produkcji NBC.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Zaginione odcinki serialu Doktor Who – w latach 1967-1978 wiele starych materiałów magazynowanych przez BBC na taśmach i w wideotekach było dla oszczędności niszczone albo ścierane. Taki los spotkał też wiele starych odcinków Doktora Who, głównie historie przygód dwóch pierwszych Doktorów (granych przez Williama Hartnella i Patricka Troughtona). Później, utracone odcinki próbowano odzyskiwać – niektóre ocalały więc w wersji czarno-białej (jak pierwszy odcinek trzeciego Doktora z historii Invasion of the Dinosaurs), a niektóre jako kopie. W sumie w archiwach BBC brakuje 97 z 253 odcinków produkowanych przez pierwsze sześć lat.
  Janet Fielding (ur. 9 września 1953 w Brisbane, Queensland, Australia jako Janet Claire Mahoney) - australijska aktorka, znana przede wszystkim z roli Tegan Jovanki w serialu Doktor Who.
  BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.
  1080i – oznaczenie jednej z rozdzielczości telewizji HDTV (ang. High-definition television), z przeplotem "i" (ang. interlaced).
  South Park – amerykański serial animowany powstający od roku 1997. Autorami scenariuszy są Trey Parker i Matt Stone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.184 sek.