• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor Octopus

  Przeczytaj także...
  Mechanika kwantowa (teoria kwantów) – teoria praw ruchu obiektów świata mikroskopowego. Poszerza zakres mechaniki na odległości czasoprzestrzenne i energie, dla których przewidywania mechaniki klasycznej nie sprawdzały się. Opisuje przede wszystkim obiekty o bardzo małych masach i rozmiarach - np. atom, cząstki elementarne itp. Jej granicą dla średnich rozmiarów lub średnich energii czy pędów jest mechanika klasyczna.Spider-Man – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2002 roku w reżyserii Sama Raimiego, jego kontynuacja Spider-Man 2 pojawiła się 2 lata później, trzecia część Spider-Man 3 – 5 lat później, a reboot Niesamowity Spider-Man 10 lat później.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Doktor Octopus (inaczej Doc Ock) – fikcyjna postać z komiksów Marvela, jeden z najgroźniejszych przeciwników Spider-Mana.

  W rzeczywistości dr Otto Octavius jest naukowcem, specjalistą w dziedzinie atomistyki oraz fizyki kwantowej. W wyniku nieudanego eksperymentu do ciała doktora Octaviusa zostają trwale przyczepione cztery mechaniczne ramiona, których używał podczas przeprowadzania eksperymentu. Od tej pory znany jako dr. Octopus, szalony naukowiec, który za wszelką cenę dąży do przeprowadzenia swoich niebezpiecznych eksperymentów oraz zniszczenia Spider-Mana, którego jest wielkim wrogiem. Pierwszy raz pojawił się w The Amazing Spider-Man #3

  Marvel Comics – jedno z amerykańskich wydawnictw komiksowych należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydało komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy też grupa X-Men.The Superior Spider-Man – amerykańska seria komiksowa publikowana w formie dwutygodnika przez wydawnictwo Marvel od stycznia 2013 do sierpnia 2014. Scenariusz napisał Dan Slott, a ilustracje wykonali: Ryan Stegman, Humberto Ramos i Giuseppe Camuncoli. Od 2015 serię publikuje po polsku wydawnictwo Egmont Polska w ramach kolekcji Marvel Now!.

  Octopus pojawił się w sequelu filmu Spider-Man - Spider-Man 2. Postać tę zagrał Alfred Molina.

  W 2013 roku zagościł także w The Superior Spider-Man i został głównym bohaterem, stało się to tak, ponieważ umierający Octopus po ostatniej walce ze Spider-Manem (na Pajęczej Wyspie) posiadł fale mózgowe Parkera. Dzięki nim zamienił swój mózg z mózgiem Petera i stał się Spider-Manem, a Parker umarł i to w nie swoim ciele, a wszystko dlatego że wcześniej postanowił użyć technologii swojego wroga. Po śmierci już jako duch "pilnował" Octopusa, gdyż cześć jego została w ciele do momentu aż Otto usunął pamięć wcześniejszego właściciela ciała.

  Spider-Man 2 – amerykański film fabularny w reżyserii Sama Raimi, wyprodukowany w 2004 roku, jest to druga część serii filmowej przedstawiającej losy Spider-Mana.Atomistyka - pogląd stworzony przez greckiego filozofa Demokryta twierdzący, że cały wszechświat jest zbudowany z drobnych, niewidocznych gołym okiem i niepodzielnych cząstek zwanych atomami. Jako nauka bazująca na czysto teoretycznych założeniach atomistyka odrodziła się w XVII wieku i rozwijała się intensywnie aż do końca XIX wieku. W tym okresie zdefiniowano podstawowe pojęcia: atomu, masy atomowej, pierwiastka, cząsteczki, oraz zbudowano na jej podstawie wiele teorii jasno i ilościowo tłumaczących wiele niezrozumiałych wcześniej przemian fizycznych. Przyjęcie założeń atomistycznych znacznie przyspieszyło rozwój wielu nauk ścisłych w tym zwłaszcza chemii i termodynamiki.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil postaci na oficjalnej stronie Marvel Comics (ang.)
 • Profil postaci na fanowskim portalu Spider-Man Online (pol.)
 • Profil postaci na portalu Avalon MarvelComics.pl (pol.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.