• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor - Doktor Who  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Clive Dunn (ur. 9 stycznia 1920 w Londynie, zm. 6 listopada 2012 w Algarve) – brytyjski aktor i piosenkarz, znany przede wszystkim z występów w serialu Armia tatuśka (1968–1977).Anthony Howell (ur. w 1971 w Krainie Jezior) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także operator filmowy. Znany jest m.in. z roli w serialu Detektyw Foyle, gdzie wcielił się w rolę sierżanta Paula Milnera, młodego inwalidy wojennego, prowadzącego śledztwa wraz z bohaterem tytułowym.

  Doktor (ang. Doctor) – tytułowa postać związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory trzynastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach jako czwarta inkarnacja Doktora. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym 1996 roku. Obecnym odtwórcą roli Doktora jest Peter Capaldi, który rolę tę przejął od Matta Smitha w odcinku Czas Doktora z 2013 roku.

  Joanna Lamond Lumley (ur. 1 maja 1946 w Śrinagarze) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, była modelka, działaczka na rzecz obrony praw człowieka i ochrony zwierząt, członkini i patronka organizacji pomocowych i charytatywnych, Dama Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarka.Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).

  Postać Doktora była początkowo okryta tajemnicą. Widzowie pierwszych odcinków wiedzieli o nim tylko, że jest ekscentrycznym kosmicznym podróżnikiem o niesamowitej inteligencji, który walczy z niesprawiedliwością i wędruje przez czas i przestrzeń starym, nie zawsze niezawodnym statkiem kosmicznym zwanym "TARDIS". Dzięki osiągnięciom naukowym rasy Doktora TARDIS wewnątrz jest o wiele większa niż na zewnątrz, niegdyś potrafiła też dostosować swój wygląd do otoczenia i czasów, w jakich wylądowała. Z powodu usterki obwodu kameleona stale imituje angielską policyjną budkę telefoniczną z lat 60. XX w.

  Paul John McGann (ur. 14 listopada 1959 w Liverpool) – angielski aktor. Zwrócił na siebie uwagę dzięki głównej roli w serialu The Monocled Mutineer w 1986 roku. Znany jest również z ról w filmach takich jak Withnail i ja oraz Obcy 3, a także z roli ósmego Doktora w którego wcielił się w filmie telewizyjnym Doctor Who: Film w 1996 roku, w ponad 70 odcinkach radiowych i mini-odcinku The Night of the Doctor w 2013 roku.Peter Davison, właśc. Peter Moffett (ur. 13 kwietnia 1951 w Londynie), brytyjski aktor znany z ról w serialach Wszystkie stworzenia duże i małe i Doktor Who.

  Doktor jest obcym z planety Gallifrey. Jednym z "gadżetów" Doktora jest śrubokręt soniczny, którym potrafi otwierać i zamykać drzwi, rozsuwać szczeliny w czasoprzestrzeni, niszczyć obiekty, ogłuszać wrogów i wiele innych rzeczy. Doktor, jak sam mówi, czuje się samotny, dlatego w swoich podróży zazwyczaj ktoś mu towarzyszy.

  Rowan Sebastian Atkinson (ur. 6 stycznia 1955 w Consett) – brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli, którą zagrał w cyklu półgodzinnych filmów telewizyjnych oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija, filmie Johnny English i jego kontynuacji Johnny English Reaktywacja.Vic Reeves (ur. 24 stycznia 1959 jako James "Jim" Roderick Moir) – angielski komik. Od 2003 roku jest żonaty z Nancy Sorrell do chwili obecnej. Prowadzi program pseudonaukowo-rozrywkowy Brainiac.

  Do dzisiaj największą zagadką jest imię Doktora. Twórcy pierwszy raz ujawnili je w 1979 roku w historii The Armageddon Factor, a brzmiało ono Theta Sigma. Po latach zostało jednak ujawnione że był to jedynie jego pseudonim z czasów gdzy uczęszczał do akademii Władców Czasu.

  David Tennant, właściwie David John McDonald (ur. 18 kwietnia 1971 w Bathgate w Szkocji) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.Richard E. Grant, właściwie Richard Grant Esterhuysen (ur. 5 maja 1957 r. w Mbabane, w Suazi) – brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser.

  Spis treści

 • 1 Aktorzy grający Doktora
 • 1.1 Pozostali aktorzy
 • 2 Charakterystyka
 • 3 Rodzina Doktora
 • 4 Uwagi
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Catherine Ann "Katy" Manning – brytyjska aktorka, najbardziej znana z roli Jo Grant z seriali Doctor Who i Przygody Sary Jane.
  Dalekowie (l.poj. Dalek) – fikcyjny gatunek istot pozaziemskich występujący w brytyjskim serialu science-fiction Doctor Who.
  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.
  Matt Lucas (właśc. Mathew Richard Lucas; ur. 5 marca 1974, Londyn) – brytyjski aktor i scenarzysta komediowy, najbardziej znany jako połowa (drugą jest David Walliams) duetu tworzącego serial Mała Brytania.
  Czasoprzestrzeń – zbiór zdarzeń zlokalizowanych w przestrzeni i czasie, wyposażony w strukturę afiniczną i metryczną o określonej postaci, w zależności od analizowanego modelu fizycznej czasoprzestrzeni.
  William Russell Enoch (ur. 19 listopada 1924 r. w Sunderland) - angielski aktor telewizyjny, filmowy, radiowy i teatralny. Russell znany jest przede wszystkim z roli Iana Chestertona z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who.
  Thomas Stewart Baker (ur. 20 stycznia 1934) - brytyjski aktor, znany głównie z roli czwartego Doktora, głównej postaci z serialu Doctor Who w którą wcielał się w latach 1974-1981 i jest uważany powszechnie za najpopularniejszego odtwórcę tej roli. Obecnie przeżywa renesans swojej popularności, grając wyłącznie głosową, ale ważną i charakterystyczną rolę narratora w serialu komediowym Mała Brytania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.