• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor - Doktor Who  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Clive Dunn (ur. 9 stycznia 1920 w Londynie, zm. 6 listopada 2012 w Algarve) – brytyjski aktor i piosenkarz, znany przede wszystkim z występów w serialu Armia tatuśka (1968–1977).An Adventure in Space and Time – brytyjski dramat historyczny, którzy przedstawia historię powstania i pierwszych lat produkcji serialu science fiction Doktor Who. Film powstał z okazji obchodów 50. rocznicy powstania tegoż serialu. Został napisany przez scenarzystę Marka Gatissa, pracującego m.in. przy serialach Doktor Who oraz Sherlock. Powstawanie filmu zostało ogłoszone przez BBC 9 sierpnia 2012 roku, a sam dokument miał swoją premierę 21 listopada 2013 roku na BBC Two w Wielkiej Brytanii.

  Doktor (ang. Doctor) – tytułowa postać związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory czternastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach jako czwarta inkarnacja Doktora. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym z 1996 roku i jednym mini-odcinku zatytułowanym The Night of The Doctor. Obecną odtwórczynią roli Doktora jest Jodie Whittaker, która przejęła ją w świątecznym odcinku „Twice Upon A Time” w 2017. Jest pierwszą kobietą, która gra Doktora.

  Anthony Howell (ur. w 1971 w Krainie Jezior) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także operator filmowy. Znany jest m.in. z roli w serialu Detektyw Foyle, gdzie wcielił się w rolę sierżanta Paula Milnera, młodego inwalidy wojennego, prowadzącego śledztwa wraz z bohaterem tytułowym.Joanna Lamond Lumley (ur. 1 maja 1946 w Śrinagarze) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, była modelka, działaczka na rzecz obrony praw człowieka i ochrony zwierząt, członkini i patronka organizacji pomocowych i charytatywnych, Dama Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarka.

  Postać Doktora była początkowo okryta tajemnicą. Widzowie pierwszych odcinków wiedzieli o nim tylko, że jest ekscentrycznym kosmicznym podróżnikiem o niesamowitej inteligencji, który walczy z niesprawiedliwością i wędruje przez czas i przestrzeń starym, nie zawsze niezawodnym statkiem kosmicznym zwanym „TARDIS”. Dzięki osiągnięciom naukowym rasy Doktora TARDIS wewnątrz jest o wiele większa niż na zewnątrz, niegdyś potrafiła też dostosować swój wygląd do otoczenia i czasów, w jakich wylądowała. Z powodu usterki obwodu kameleona stale imituje angielską policyjną budkę telefoniczną z lat 60. XX w.

  Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).Paul John McGann (ur. 14 listopada 1959 w Liverpool) – angielski aktor. Zwrócił na siebie uwagę dzięki głównej roli w serialu The Monocled Mutineer w 1986 roku. Znany jest również z ról w filmach takich jak Withnail i ja oraz Obcy 3, a także z roli ósmego Doktora w którego wcielił się w filmie telewizyjnym Doctor Who: Film w 1996 roku, w ponad 70 odcinkach radiowych i mini-odcinku The Night of the Doctor w 2013 roku.

  Doktor jest obcym z planety Gallifrey. Jednym z „gadżetów” Doktora jest śrubokręt soniczny, którym potrafi otwierać i zamykać drzwi, rozsuwać szczeliny w czasoprzestrzeni, niszczyć obiekty, ogłuszać wrogów i wiele innych rzeczy. Doktor, jak sam mówi, czuje się samotny, dlatego w podróżach zazwyczaj ktoś mu towarzyszy.

  Peter Davison, właśc. Peter Moffett (ur. 13 kwietnia 1951 w Londynie), brytyjski aktor znany z ról w serialach Wszystkie stworzenia duże i małe i Doktor Who.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Do dzisiaj największą zagadką jest imię Doktora. Twórcy pierwszy raz ujawnili je w 1979 roku w historii The Armageddon Factor, a brzmiało ono Theta Sigma. Po latach zostało jednak ujawnione, że był to jedynie jego pseudonim z czasów, gdy uczęszczał do akademii Władców Czasu.

  Aktorzy grający Doktora[ | edytuj kod]

  Jako Władca Czasu Doktor po śmierci regeneruje się w nowym ciele, dzięki czemu do tej pory grało go czternastu aktorów. Poszczególne wcielenia Doktora różnią się nie tylko wyglądem, ale również osobowością, co pozwala producentom na wygodną zmianę aktora grającego główną rolę. W ten sposób, mimo że aktorzy grają wciąż tę samą postać, nie muszą wzorować się na swoich poprzednikach i sami od początku kształtują wizerunek Doktora, co jest jedynym takim przypadkiem w historii telewizji.

  Rowan Sebastian Atkinson (ur. 6 stycznia 1955 w Consett) – brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli, którą zagrał w cyklu półgodzinnych filmów telewizyjnych oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija, filmie Johnny English i jego kontynuacji Johnny English Reaktywacja.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Doktor przechodził dotychczas całkowity proces regeneracji czternaście razy – przeważnie ginął na końcu jakiegoś ważnego wydarzenia, a każda jego śmierć była przemianą starego wcielenia w nowe. Wyjątkowym przypadkiem była regeneracja dziesiątego Doktora w historii Skradziona Ziemia / Koniec podróży (2008), gdzie udało mu się uniknąć dodatkowej przemiany. Po trafieniu laserem przez Daleka, użył części energii regeneracyjnej do uleczenia samego siebie, a resztę przelał do swojej odciętej dłoni, pozostając tym samym wcieleniem.

  Vic Reeves (ur. 24 stycznia 1959 jako James "Jim" Roderick Moir) – angielski komik. Od 2003 roku jest żonaty z Nancy Sorrell do chwili obecnej. Prowadzi program pseudonaukowo-rozrywkowy Brainiac.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Poniżej przedstawione są dane na temat poszczególnych wcieleń Doktora. W tabeli uwzględniono jedynie oryginalne daty wystąpień oraz oryginalnych aktorów.

  Ponadto w odcinku Dzień Doktora (2013) dodano wątek, w którym Ósmy Doktor zregenerował się w tzw. „Doktora Wojny”, który powstał tylko po to, by walczyć w Ostatniej Wielkiej Wojnie Czasu. Doktor Wojny występuje w dwóch odcinkach: Imię Doktora oraz Dzień Doktora, a także w webcaście pt. The Night of the Doctor. Ponadto w roli pierwszego Doktora pojawili się na ekranie także Richard Hurndall oraz David Bradley (ten drugi wystąpił w tej roli także w filmie An Adventure in Space and Time).

  Richard Gibbon Hurndall (ur. 3 listopada 1910 w Darlington; zm. 13 kwietnia 1984 w Londynie) – brytyjski aktor telewizyjny, radiowy oraz teatralny.David Tennant, właściwie David John McDonald (ur. 18 kwietnia 1971 w Bathgate w Szkocji) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.

  Pozostali aktorzy[ | edytuj kod]

  W latach 1965-1966 wyprodukowano dwa filmy kinowe: Dr Who wśród Daleków i Najazd Daleków na Ziemię. Filmy te nawiązywały do wątków serialu Doktor Who, a główną postać zagrał Peter Cushing. Fabuła jednak w wielu punktach różniła się od telewizyjnej serii, gdyż Doktor (naukowiec noszący nazwisko Who) nie był Władcą Czasu, a człowiekiem, ekscentrycznym wynalazcą, który zbudował swoją TARDIS (w rzeczywistości pierwszy Doktor „pożyczył” swoją TARDIS, bądź to ona „ukradła” jego). Z tych powodów, kreacja Cushinga nie jest uznawana za kanoniczne wcielenie Doktora.

  Richard E. Grant, właściwie Richard Grant Esterhuysen (ur. 5 maja 1957 r. w Mbabane, w Suazi) – brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser.Catherine Ann "Katy" Manning – brytyjska aktorka, najbardziej znana z roli Jo Grant z seriali Doctor Who i Przygody Sary Jane.

  Na przestrzeni lat BBC wykreowało wiele produkcji, w których pojawiała się postać Doktora, jednak nie była ona grana przez żadnego z wcześniejszych aktorów grających tę postać. Wskutek tego Doktora zagrali: Clive Dunn, Bernie Winters, Lenny Henry, Jim Broadbent, Bob Mortimer, Matt Lucas, Vic Reeves, Mark Lamarr, Pauline Quirke, Rowan Atkinson, Richard E. Grant, Hugh Grant, Joanna Lumley, Mark Gatiss, Jon Culshaw.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dalekowie (l.poj. Dalek) – fikcyjny gatunek istot pozaziemskich występujący w brytyjskim serialu science-fiction Doctor Who.

  Doktor Who pojawił się również w teatrze, gdzie role Doktora odgrywali tacy aktorzy jak Trevor Martin, Michael Sagar, David Banks, Nick Scovell czy Nicholas Briggs.

  W słuchowiskach i audycjach radiowych Doktora zagrali: Steve Hill, Michael Jayston, Geoffrey Bayldon, David Warner, David Collings, Ian Brooker, Arabella Weir, Nicholas Briggs, Joe Bassett, Jon Culshaw, Trevor Martin, India Fisher, David Troughton, Terry Molloy, Damian Lynch, Katy Manning, William Russell, Frazer Hines, Tim Treloar, James Amey, Nicola Bryant, John Banks, Anthony Howell.

  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.Matt Lucas (właśc. Mathew Richard Lucas; ur. 5 marca 1974, Londyn) – brytyjski aktor i scenarzysta komediowy, najbardziej znany jako połowa (drugą jest David Walliams) duetu tworzącego serial Mała Brytania.

  W 2003 roku produkowano webcast pt. Scream of the Shalka, w którym pojawiały się przygody tzw. „Doktora Shalki”, granego przez Richarda E. Granta. Początkowo miał on być kanonicznym dziewiątym Doktorem, jednak po ogłoszeniu produkcji 1 serii jego kanoniczność pozostała wątpliwa.

  Czasoprzestrzeń – zbiór zdarzeń zlokalizowanych w przestrzeni i czasie, wyposażony w strukturę afiniczną i metryczną o określonej postaci, w zależności od analizowanego modelu fizycznej czasoprzestrzeni.William Russell Enoch (ur. 19 listopada 1924 r. w Sunderland) - angielski aktor telewizyjny, filmowy, radiowy i teatralny. Russell znany jest przede wszystkim z roli Iana Chestertona z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Stewart Baker (ur. 20 stycznia 1934) - brytyjski aktor, znany głównie z roli czwartego Doktora, głównej postaci z serialu Doctor Who w którą wcielał się w latach 1974-1981 i jest uważany powszechnie za najpopularniejszego odtwórcę tej roli. Obecnie przeżywa renesans swojej popularności, grając wyłącznie głosową, ale ważną i charakterystyczną rolę narratora w serialu komediowym Mała Brytania.
  River Song (urodzona jako Melody Pond) - postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Alex Kingston.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  David Warner (ur. 29 lipca 1941 w Manchesterze) - brytyjski aktor grający przeważnie role tzw. "czarnych charakterów".
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Hugh John Mungo Grant (ur. 9 września 1960 w Londynie) – angielski aktor. Światową sławę zdobył rolami w komediach romantycznych, jak Cztery wesela i pogrzeb czy Notting Hill.
  Najazd Daleków na Ziemię (ang. Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D.) – brytyjski film z gatunku science fiction wyreżyserowany przez Gordona Flemynga, który miał swoją premierę w 1966 roku. Jest to sequel do filmu Dr Who wśród Daleków. Główne role odgrywają w nim Peter Cushing, a także Bernard Cribbins oraz Andrew Keir. Film nakręcony został w technicolorze i w formacie panoramicznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.