• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dodge Journey

  Przeczytaj także...
  Dodge Caravan – samochód osobowy typu minivan produkowany przez amerykańską firmę Dodge od roku 1983. Wprowadzony został na rynek ze swoim bliźniakiem, Plymouthem Voyagerem jako rocznik 1984. Pierwsza generacja oparta została na płycie podłogowej Chrysler S-body, druga - AS-body, trzecia - NS-body, czwarta - RS-body zaś piąta - RT-body. Przez cały okres produkcji model dostępny był jako 3 lub 4-drzwiowy van. Do napędu używano wielu benzynowych silników R4 oraz V6. Moc przenoszona jest na oś przednią (przez kilka lat opcjonalnie AWD) poprzez automatyczną bądź manualną skrzynię biegów.Małżeństwo – związek dwóch osób, zazwyczaj kobiety i mężczyzny, zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami, określającymi prawa i obowiązki stron małżeństwa (partnerów) oraz status ich możliwego potomstwa. Małżeństwu powszechnie przypisuje się rolę założycielską wobec rodziny, co wiąże się z opieką nad dziećmi, ich wychowaniem i socjalizacją. Małżeństwo jest zazwyczaj potwierdzone przez ślub uznający jego strony za małżonków oraz niesie za sobą skutki prawne określone prawem małżeńskim.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Dodge Journeyosobowy samochód sportowo-użytkowy produkowany przez amerykańską firmę Dodge od 2008 roku. Następca modelu Caravan. Auto zadebiutowało podczas Targów Motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2007 roku.

  Tył Journey'a
  Dodge Journey po liftingu
  Wnętrze

  W 2010 roku wraz z resztą gamy modelowej Dodge'a auto przeszło gruntowną modernizację polegająca m.in. na nowym wzorze grilla, nowym zderzaku, przednich reflektorach wykonanych w technologii LED, innym wzorze tylnych reflektorów oraz klapy bagażnika, nową kabinę pasażerską z nową deską rozdzielczą.

  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:EuroNCAP (ang. European New Car Assessment Programme) – niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów sponsorowana przez równie niezależne organizacje, wspierana przez rządy niektórych krajów europejskich. Powstała w 1997. Jej głównym celem było testowanie samochodów (kupowanych za własne pieniądze) w zakresie bezpieczeństwa biernego. Głównym elementem tegoż testu był test zderzeniowy (ang. crash test). Organizacja przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa.

  W europejskich testach zderzeniowych Euro NCAP auto zdobyło 5 gwiazdek, natomiast w amerykańskim odpowiedniku NHTSA 5 na 6 możliwych.

  Silniki[]

  Wersje wyposażeniowe[]

 • SE
 • SXT
 • R/T
 • Sprzedaż w ]

  Wraz z liftingiem zakończył się 2-letni pobyt Journeya na europejskim rynku pod marką Dodge, która powoli wycofywała się ze Starego Kontynentu podobnie jak Chrysler. Journey po modernizacji w ramach mariażu koncernu FIATa z Chryslerem będzie oferowany pod szyldem Fiata jako Fiat Freemont. Auto zadebiutowało na Geneva Motor Show 2011 i do sprzedaży trafiło w maju 2011. Produkcja samochodu będzie się jednak odbywać równocześnie z amerykańską wersją w Meksyku.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.


  Przypisy

  1. Paweł Boruta: Dodge Journey - Przyjazny podróżnik. moto.pl, 2008-07-03. [dostęp 2013-08-15].
  2. Marcin Sobolewski: Dodge Journey 2.0 CRD Test i wideo. moto.pl, 2010-06-02. [dostęp 2013-08-15].
  3. Grzegorz Lepak: Dodge Journey 2011. moto.pl, 2010-10-25. [dostęp 2013-08-15].
  4. 2008 Dodge Journey SE technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 13-03-2010].
  5. 2008 Dodge Journey 2.7 V6 SXT technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 13-03-2010].
  6. 2008 Dodge Journey SXT technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 13-03-2010].
  7. 2008 Dodge Journey technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 13-03-2010].
  FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Reklama