• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dodatek do gry komputerowej

  Przeczytaj także...
  The Sims – komputerowa gra symulacyjna, stworzona przez projektanta gier Willa Wrighta wydaną przez firmę Maxis. Od czasu wydania (styczeń 2000) sprzedała się w ponad szesnastu milionach kopii na całym świecie, dzięki czemu otrzymała tytuł najlepiej sprzedającej się gry na komputery osobiste w historii gier. Z początku The Sims miała być programem do projektowania wnętrz, a Simowie mieli być tylko modelami obrazującymi ludzi.Diablo II – kontynuacja gry typu RPG-hack and slash Diablo, wyprodukowana przez Blizzard North i wydana przez Blizzard Entertainment 29 czerwca 2000 roku. Polskim dystrybutorem jest CD Projekt. W 2012 roku została uznana za jedną z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek stworzono.
  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).

  Dodatek do gry komputerowej – uzupełnienie istniejącej gry. Dodatki najczęściej zawierają nowe poziomy, broń, obiekty i rozszerzenie fabuły istniejącej już gry. Producent oryginalnej gry może zatrudnić do pracy nad dodatkiem inną firmę lub samemu stworzyć rozszerzenie (zobacz Hellfire dla Diablo i Lord of Destruction dla Diablo II). Za pierwszy wydany dodatek do gry komputerowej uważa się Wing Commander: The Secret Missions wydany w 1991.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Poziom, mapa, obszar, etap lub świat – pojęcie w grach komputerowych oznaczające pewien obszar gry dostępny dla gracza w trakcie wypełniania przez niego określonych zadań. Termin „poziom” może także odnosić się do poziomu trudności, który określa stopień trudności gry. W niektórych grach istnieją też poziomy bonusowe, na które gracz może wejść dzięki odnalezieniu tajnego przejścia bądź znalezieniu odpowiedniego przedmiotu.

  Cena dodatków[ | edytuj kod]

  Cena rozszerzenia jest zazwyczaj niższa niż cena gry podstawowej, ponieważ większość dodatków wymaga oryginalnej gry. Jeżeli do gry zostały wydane różne dodatki, nowsze mogą zawierać częściowo lub w całości elementy z poprzednich dodatków. Niekiedy gry zostają wydane w kompilacjach zawierających większość dodatków, jak na przykład The Sims Mega Deluxe zawierający The Sims wraz z dodatkami The Sims: Światowe życie, The Sims: Balanga i The Sims: Randka). Takie kolekcje powodują, że gra może się okazać bardziej atrakcyjna dla osób, które nie miały jeszcze z nią kontaktu.

  Diablo – osadzona w klimacie dark fantasy komputerowa, fabularna gra akcji (hack and slash), stworzona przez Blizzard North, której światowa premiera odbyła się 31 grudnia 1996 roku.PlayStation Network (PSN) – darmowa usługa sieciowa, dostępna dla użytkowników konsol: PSP, PS3 i PS Vita z aktywnym połączeniem do Internetu. Posiada własną przeglądarkę WWW oraz aplikację umożliwiającą kupowanie gier (PlayStation Store). Umożliwia grę z innymi graczami przez sieć oraz zapamiętuje nazwy innych użytkowników spotkanych w grach, dzięki czemu można z nimi nawiązywać kontakt przez specjalną pocztę lub przez czat.

  Dodatek samodzielny[ | edytuj kod]

  Niektóre z dodatków nie wymagają posiadania oryginalnej wersji gry, jak w przypadku Blue Shift dla Half-Life czy Tom Clancy’s Rainbow Six: Covert Ops Essentials dla Tom Clancy’s Rainbow Six. Taki typ dodatku jest nazywany samodzielnym dodatkiem.

  Rynek konsolowy[ | edytuj kod]

  Dodatki głównie wydawane są dla gier na komputery osobiste, ale także dla gier konsolowych, głównie dzięki popularyzowaniu usług internetowych, takich jak Xbox Live czy PlayStation Network. Jeden z takich dodatków to Halo 2 Multiplayer Map Pack, który zawiera dziewięć nowych map i poprawki do gry dostępne dla użytkowników platformy Xbox Live. Grand Theft Auto: London 1969 był pierwszym dodatkiem wydanym na konsolę PlayStation.

  Xbox LIVE – system rozrywki sieciowej stworzony przez Xbox Team, który jest częścią Microsoft Corporation. Podłączyć się do niego mogą wszyscy posiadacze konsoli Xbox 360 jak i usługi Games for Windows Live. Serwis jest dostępny we wszystkich krajach, w których odbyła się oficjalna premiera konsoli Xbox 360. Istnieją dwa rodzaje konta w Xbox Live – członkostwo darmowe Silver i członkostwo płatne Gold. Dostęp do niektórych możliwości, jak na przykład granie przez Internet wymaga zakupu abonamentu Gold (uiszczając opłatę za pomocą karty kredytowej, albo kupując zdrapki z kodem doładowującym). Do kupowania zawartości z Xbox Live służy wirtualna waluta – punkty Microsoft Points.W branży gier komputerowych mianem producenta określa się studio bądź zespół zajmujący się tworzeniem dzieł elektronicznej rozrywki, rzadziej natomiast określenie to jest stosowane do osoby kierującej produkcją danej gry. Producent gry może działać na zlecenie przedsiębiorstwa ją wydającego lub działać samodzielnie jako niezależne studio. Studia produkujące gry mogą tworzyć swe dzieła na liczne platformy sprzętowe (np. Windows, konsole Xbox 360, PlayStation 3) lub specjalizować się w produkcji gier na jedną platformę.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • gra epizodyczna
 • modyfikacja gry komputerowej
 • downloadable content
 • Warto wiedzieć że... beta

  Zawartość do pobrania, downloadable content (DLC) – produkt stanowiący rozszerzenie gry komputerowej, udostępniany przez wydawcę za pośrednictwem Internetu. Pod pojęciem tym kryją się różnego rodzaju dodatki do podstawowej wersji gry, takie jak nowe wyposażenie, mapy czy pakiety misji. Często gra ma swoją reedycję w której skład wchodzą wszystkie wydane do niej DLC.
  Fabuła – układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także filmów i gier komputerowych.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Half-Life – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez Valve Corporation. Wydana w 1998 roku przez Sierra Studios na platformę Microsoft Windows gra stanowiła debiutancki produkt Valve oraz pierwszą część z serii gier uniwersum Half-Life. W 2001 r. gra została wydana także na Play Station 2. Wersje na Mac OS oraz Linuxa zostały udostępnione w styczniu 2013 roku. W Half-Life gracz wciela się w postać Gordona Freemana, dr fizyki teoretycznej, zmuszonego do wywalczenia sobie drogi ucieczki z tajnego amerykańskiego ośrodka badawczego, w którym podczas jednego z eksperymentów związanych z technologią teleportacji doszło do katastrofy i śmierci wielu członków zespołu badawczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.