• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doda - piosenkarka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Arłamów – osada w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, na terenie Pogórza Przemyskiego.Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Doda, właściwie Dorota Rabczewska-Stępień (ur. 15 lutego 1984 w Ciechanowie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka tekstów, kompozytorka, aktorka, producentka, działaczka społeczna i celebrytka. Jej działalność była powszechnie komentowana w mediach, między innymi za sprawą skandali obyczajowych i kontrowersyjnego wizerunku.

  Tomasz Wróblewski (ur. 5 maja 1959 w Warszawie) – polski dziennikarz i publicysta. Redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska” (2001–2004, 2005–2006), magazynu „Profit”, „Dziennika Gazety Prawnej” (2010–2011), dziennika „Rzeczpospolita” (2011–2012).39 i pół – polski serial komediowy emitowany od 4 marca do 27 maja 2008 przez stację TVN. Od 7 grudnia 2008 roku na antenie TVN pokazywane były powtórki pierwszej serii. Tuż po nich 3 marca 2009 roku stacja TVN rozpoczęła emisję drugiej serii. Od 8 września 2009 roku TVN emitował trzecią serię. 1 grudnia 2009 miała miejsce emisja ostatniego odcinka serialu, nazwanego przez twórców odcinkiem 39 i pół.

  W latach 1998–2000 aktorka musicalowa teatru Buffo. W latach 2000–2006, a następnie 2014 i 2016–2019 wokalistka zespołu Virgin, z którym nagrała i wydała cztery albumy studyjne: Virgin (2002), Bimbo (2004), Ficca (2005) i Choni (2016). Z zespołem wypromowała m.in. przeboje „Znak pokoju” czy „Szansa”, za które otrzymali nagrody kolejno na festiwalu sopockim i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 2007 artystka solowa, wydała trzy albumy studyjne: Diamond Bitch (2007), 7 pokus głównych (2011) i Dorota (2019). Pierwszy z nich promowany był m.in. singlem „Nie daj się”, który uzyskał tytuł „polskiego hitu lata 2008” na Sopot Hit Festiwalu. Trzy wydane przez nią płyty (solowo oraz z Virgin) dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce, natomiast dwie były notowane na liście najlepiej sprzedających się płyt w Europie publikowanej przez magazyn „Billboard”. Za sprzedaż swoich płyt i singli otrzymała jedną potrójnie platynową płytę, trzy platynowe i dwie złote.

  To ty – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska, promujący debiutancki album studyjny zespołu Virgin.Szansa – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2006 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska. Singel został wydany w celach promujących reedycję trzeciego albumu studyjnego zespołu Ficca.

  Laureatka dwóch Europejskich Nagród Muzycznych MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy, rekordowej liczby 12 statuetek Viva Comet Awards, w tym dla Artysty 10-lecia i za Przebój 10-lecia (za utwór „Szansa” z Virgin), trzech nagród Eska Music Awards, dwóch Superjedynek, dwóch nagród fotoreporterów i dziennikarzy na KFPP w Opolu, Telekamery i Platynowej Telekamery. Odznaczona medalem „Za Zasługi dla Ciechanowa”. Wielokrotnie była uwzględniana w rankingach na najbardziej wpływowe Polki i najbardziej wpływowych Polaków oraz na liście najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. W 2008 została uznana jednym z dziesięciu najbardziej znanych Polaków przez CNN, a w 2010 czasopismo „Machina” ogłosiło ją jedną z 50 najlepszych polskich wokalistek.

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Burleska to forma teatralna używająca w ograniczonym zakresie muzyki – głównie recitativo i pieśni. Powstała w XVIII wieku jako parodia poważnych tematów, często dzieł operowych lub operetkowych.

  Pomiędzy projektami muzycznymi Doda m.in. zasiadała w jury kilku programów telewizyjnych, wzięła udział w trzech dużych kampaniach reklamowych oraz zagrała w filmie Pitbull. Ostatni pies. Prowadzi czynnie działalność charytatywną, za co wielokrotnie była nagradzana, m.in. tytułem Lidera Roku w Ochronie Zdrowia za działalność na rzecz chorych na białaczkę.

  Aztekowie, Mexikowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.Nasze Miasto (wcześniej Echo Miasta) – bezpłatna gazeta, wydawana od czerwca 2005, ukazująca się w poniedziałki i czwartki. Większość nakładu gazety jest rozprowadzana w godzinach przedpołudniowych kierowcom w miejscach o najwyższym natężeniu ruchu (na skrzyżowaniach) oraz przechodniom (w okolicach dworców, przystanków komunikacji miejskiej, itp.). Pozostała część nakładu rozkładana jest na stojakach umieszczanych w miejscach użyteczności publicznej (biura, urzędy, restauracje, itp.). Wydanie czwartkowe, w związku z większym nakładem w stosunku do wydania poniedziałkowego, dystrybuowane jest już w środowe popołudnia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i początki kariery[ | edytuj kod]

  Urodziła się 15 lutego 1984 w Ciechanowie jako jedyne dziecko Pawła Rabczewskiego i Wandy Rabczewskiej. Dzieciństwo spędziła w rodzinnym Ciechanowie. Od 1987 uczęszczała do tamtejszego przedszkola, a następnie do zerówki w Szkole Podstawowej nr 6. W 1991 podjęła naukę w Społecznej Szkole Podstawowej oraz równolegle w szkole muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zaliczyła sceniczny debiut, śpiewając utwór „Jestem sobie ogrodniczka”. 9 maja 1992 wystąpiła podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie. W styczniu 1994 zaśpiewała na Gali Ciechanowskiej wraz z zespołem Funny. W marcu tego samego roku wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie. W czerwcu 1996 wzięła udział w programie telewizji Polsat Powitanie Lata w Gdańsku.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – organ pomocniczy zapewniający realizację konstytucyjnych i ustawowych obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Działa na podstawie art. 143 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (1997). Prezydent RP nadaje Kancelarii statut oraz powołuje i odwołuje jej szefa.
  .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Nie szanował kompletnie pracowników. Ubliżał im. Wszyscy byli znerwicowani. Gdy miałam 17 lat, trafiła się okazja, by stamtąd odejść, natychmiast z tego skorzystałam. Zrobiłam to z ogromną przyjemnością.

  Allegro.pl – największa polska platforma transakcyjna on-line. Portal należący do Grupy Allegro, która jest częścią południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.Radio eM (ewangeliczna Miłość) – śląska stacja radiowa prowadzona przez archidiecezję katowicką. Ma siedzibę w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 16 (gmach kurii metropolitalnej).
  Doda o współpracy z Januszem Józefowiczem

  W 1997 rozpoczęła treningi lekkoatletyczne. Wystąpiła na Mistrzostwach Polski Juniorów w lekkiej atletyce, podczas których otrzymała brązowy medal w biegu na 100 m. Zdobyła złote medale w wojewódzkich mistrzostwach szkolnych w biegu na 100 i 60 m, skoku w dal i pchnięciu kulą. W tym samym roku podjęła naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie. Pod koniec stycznia 1998 została przyjęta do teatru Buffo, przerywając tym samym sportową karierę. Występowała tam w musicalach Metro i Przeżyj to sam. W jednym z wywiadów negatywnie wspominała okres współpracy z dyrektorem artystycznym teatru, Januszem Józefowiczem, podając jednocześnie okoliczności odejścia.

  Nie daj się – trzeci singel z pierwszego solowego albumu wokalistki Dody, Diamond Bitch. Utwór promował jego reedycję. Piosenkarka po raz pierwszy zaprezentowała utwór 14 czerwca na na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 4 lipca Doda przedstawiła utwór w całości na żywo na festiwalu TOPtrendy 2008 w Sopocie.Paweł Konnak, ps. Koñjo (ur. 19 lutego 1966 w Gdańsku) – polski performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta i dziennikarz.

  Równolegle z pracą w teatrze uczęszczała do liceum w Warszawie, a po jego ukończeniu rozpoczęła studia na jednej z tamtejszych uczelni na kierunku psychologia kliniczna, których ostatecznie nie ukończyła.

  2000–06: Virgin[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Virgin.
  Doda podczas koncertu, 2006

  W 2000 spośród setki kandydatek została wybrana wokalistką nowo powstałego zespołu Virgin. We wrześniu 2002 nakładem Universal Music Polska ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany po prostu Virgin, który promowały single „To ty” i „Mam tylko ciebie”. Po wydaniu płyty zespół uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii Nowa twarz fonografii. W tym samym czasie Doda wzięła udział w reality show Bar emitowanym na antenie telewizji Polsat. Jak później przyznała, do programu zgłosiła się w celu wypromowania debiutanckiego albumu zespołu.

  Krzysztof Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

  W maju 2004 ukazał się drugi album Virgin pt. Bimbo, który promowany był singlami „Dżaga”, „Kolejny raz” i „Nie zawiedź mnie”. W tym okresie Doda wzięła udział w kolejnej edycji programu Bar – Bar IV: Złoto dla zuchwałych. Płyta Bimbo zadebiutowała na 1. miejscu listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. W ramach jej promocji zespół wyruszył w trasę koncertową Bimbo Tour.

  Viva Comet 2007 – pierwsza gala rozdania nagród Viva Comet, która odbyła się 4 października 2007 w Hali Orbita we Wrocławiu. Zwycięzców w dziesięciu kategoriach wybrali widzowie Vivy. Galę poprowadzili prezenterzy stacji – Katarzyna Kępka i "Daro". Podczas niej wystąpił zespół US5, nagrodzony w kategorii "Wydarzenie Roku". Gala była emitowana na żywo na antenie Vivy. Faun lub Faunus – staroitalski bóg płodności, bóg lasów górskich, opiekun pasterzy, darzący płodnością ich stada, nauczyciel uprawy roli. Często występujący w otoczeniu innych bóstw leśnych, utożsamiany z greckim Panem. Przedstawiany w postaci brodatego mężczyzny z koźlimi rogami i kopytami.

  We wrześniu 2005 Virgin wystąpił podczas Sopot Festival 2005, na którym został nagrodzony Słowikiem Publiczności za wykonanie piosenki „Znak pokoju” oraz interpretację utworu Kasi SobczykO mnie się nie martw”. W październiku ukazał się trzeci album studyjny zespołu pt. Ficca. Doda skomentowała album, a także postęp grupy od czasu wydania pierwszej płyty: „jestem pod ogromnym wrażeniem. Nasza pierwsza płyta była bardzo undergroundowa. Drugi album był troszkę bardziej komercyjny [...] Ficca jest naprawdę na światowym poziomie. Płyta jest bardzo różnorodna i świetnie brzmi. Będę z niej bardzo dumna. Nie zdradziliśmy swojego brzmienia. Nie idziemy w stronę popu. Wciąż mamy swoje „virginowskie” brzmienie”. Wydawnictwo promowane było podczas trasy koncertowej Ficca Tour. Pod koniec roku ukazał się drugi singel z płyty – „2 bajki”. W 2005 Doda założyła firmę kierującą jej karierą oraz realizowanymi przez nią projektami, Queen Records.

  Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) – niegdyś amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej, obecnie także popularna nie tylko w Ameryce ozdoba o charakterze etnicznym.

  W styczniu 2006 została nagrodzona w plebiscycie Telekamery 2006 w kategorii Muzyka. Na początku kwietnia trafiła do szpitala ze stwierdzoną przepukliną krążka międzykręgowego, a następnie pomyślnie przeszła skomplikowaną operację kręgosłupa w prywatnej klinice na warszawskim Żoliborzu. W wyniku tych wydarzeń działalność zespołu Virgin została zawieszona na kilka tygodni. W tym okresie Doda została wybrana artystką roku, a Virgin zespołem roku podczas gali Eska Music Awards. W maju premierę miał animowany film Asterix i wikingowie, w którym Doda wcieliła się w dubbingową rolę Abby. W czerwcu ukazała się reedycja płyty Ficca, na której znalazł się między innymi premierowy utwór „Szansa”. Po premierze reedycji album przez sześć tygodni z rzędu okupował szczyt listy sprzedaży w Polsce i uzyskał status potrójnie platynowej płyty. Wydawnictwo uplasowało się również na 71. miejscu na liście najlepiej sprzedających się płyt w Europe publikowanej przez magazyn „Billboard”. Z utworem „Szansa” Virgin wygrał konkurs Premiery na 43. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP). Podczas festiwalu zdobył także nagrodę Superjedynki w kategorii Płyta Pop za album Ficca. W lipcu zespół został wyróżniony statuetką festiwalu TOPtrendy za zajęcie ósmego miejsca wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce. W październiku Doda zasiadła w jury muzycznego programu karaoke Shibuya emitowanego przez Viva Polska.

  NetSprint - wyszukiwarka internetowa opracowana przez firmę XOR Internet z Warszawy w 2000 roku, rozwijana przez NetSprint.pl Sp. z o.o..Sąd apelacyjny – (skr. "SA") organ wymiaru sprawiedliwości powołany do rozstrzygania w II instancji spraw z zakresu:

  Pod koniec grudnia 2006 Rabczewska zerwała kontrakt z menedżerem Virgin, Maciejem Durczakiem. 1 stycznia 2007 założyciel zespołu, Tomasz Lubert, opublikował oświadczenie, w którym poinformował o zakończeniu działalności grupy i wyjaśnił, że powodem jej rozwiązania miały być różnice interesów oraz problemy w życiu prywatnym.

  Tygodnik Ciechanowski - czasopismo ukazujące się w Ciechanowie od 1979 r. Obejmuje swoim zasięgiem 10 pobliskich powiatów osiągając największą sprzedaż w powiecie ciechanowskim, płońskim i mławskim. Łączny nakład wynosi powyżej 18 tys. egzemplarzy.Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.

  2007–09: Solowy debiut, Diamond Bitch[ | edytuj kod]

  Doda podczas koncertu, 2007

  Doda po zakończeniu współpracy z Virgin zapowiedziała wydanie albumu solowego, a także rozpoczęła kurs na prawo jazdy, który stacja TVN Turbo zarejestrowała na potrzeby programu Jazda z Dodą. W marcu wystąpiła w przedstawieniu C-AKTIV. Wiersze señora Witkacego w reżyserii Konrada Imieli opartym na wierszach Stanisława Ignacego Witkiewicza podczas Koncertu Finałowego 28. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W maju podpisała kontrakt na pierwszą solową płytę z wytwórnią Universal Music Polska, a także zapowiedziała wydanie pierwszego singla – „Katharsis”, którego premiera odbyła się 6 czerwca.

  Trzecia gala rozdania nagród muzycznych Viva Comet Awards odbyła się 25 lutego 2010 w warszawskiej Hali Expo XXI. Była transmitowana na żywo na antenie Viva Polska, a prowadzili ją prezenterzy stacji – Kasia Kępka i Dariusz „Daro” Rusin. Motywem przewodnim gali byli superbohaterowie oraz muzyka Fryderyka Chopina, oprócz tego uświetniły ją wykonania gwiazd. Nominacje do nagród zostały ogłoszone 25 stycznia 2010 i znalazło się wśród nich osiem kategorii standardowych oraz dwie specjalne, stworzone z powodu dziesięciolecia stacji – Artysta 10-lecia i Przebój 10-lecia. Podczas gali obchodzone było 10-lecie stacji Viva Polska, z tej okazji dwanaście gwiazd nagrało, a podczas gali premierowo wykonało utwór „Muzyki moc”. Sopot Festival 2005 – 42. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w sopockiej Operze Leśnej. Festiwal odbył się w dniach 2-4 września 2005 roku a organizatorem była telewizja TVN. Drugiego dnia miał miejsce konkurs o nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Natomiast pierwszego i trzeciego dnia można było zobaczyć gości specjalnych.

  27 lipca wydała pierwszy, solowy album studyjny pt. Diamond Bitch, który zadebiutował na 1. miejscu listy sprzedaży płyt w Polsce i przebywał tam przez pięć tygodni z rzędu. Ponadto notowany był na 66. miejscu listy najlepiej sprzedających się płyt w Europe publikowanej przez magazyn „Billboard”. Album osiągnął sprzedaż ponad 45 tys. egzemplarzy w Polsce, za co otrzymał status platynowej płyty. W ramach promocji wydawnictwa Doda wyruszyła w trwającą do 2010 trasę koncertową Diamond Tour. 1 września była współprowadzącą drugiego dnia 44. Międzynarodowego Sopot Festival, podczas którego wystąpiła również jako gość muzyczny i zaśpiewała utwór „To jest to” będący drugim singlem z Diamond Bitch. Latem 2007 odrzuciła ofertę bycia jurorką w programie rozrywkowym TVN You Can Dance – Po prostu tańcz, jednocześnie przyjmując zaproszenie do jurorowania w pierwszej edycji programu TVP2 Gwiazdy tańczą na lodzie, którego jurorką była przez kolejne dwie edycje, do grudnia 2008. W październiku zdobyła trzy statuetki w plebiscycie Viva Comet w kategoriach Artystka roku, Image roku oraz Teledysk roku za „Katharsis”, natomiast w listopadzie otrzymała Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy.

  Kolejny raz – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2004 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska, promujący drugi album studyjny zespołu Bimbo.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  1 stycznia 2008 została zaproszona przez Ministerstwo Obrony Narodowej do występu dla polskich żołnierzy w Iraku. Do koncertu nie doszło, gdyż ministerstwo nie było w stanie zapewnić Dodzie i jej ekipie bezpiecznego transportu oraz ubezpieczenia sprzętu. W marcu Doda wystąpiła w kampanii reklamowej lodów marki Koral. W czerwcu premierowo zaśpiewała utwór „Nie daj się” na festiwalu w Opolu, gdzie otrzymała również Superjedynkę w kategorii Artysta roku oraz nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy. W lipcu podczas festiwalu TOPtrendy 2008 została nagrodzona za zajęcie szóstego miejsca wśród dziesięciu artystów, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt w Polsce. 8 sierpnia otrzymała nagrodę Sopot Hit Festiwalu w kategorii Polski hit lata 2008 za „Nie daj się”. W tym samym miesiącu wydała reedycję albumu Diamond Bitch wzbogaconą m.in. o utwór „Nie daj się” oraz dodatkową płytę DVD. We wrześniu pojawiła się w epizodycznej roli w komedii Krzysztofa Zanussiego Serce na dłoni. W filmie wykorzystano również jej utwór „Rany” z płyty Diamond Bitch. W październiku Doda otrzymała cztery nagrody na gali Viva Comet, wygrywając we wszystkich kategoriach w których była nominowana.

  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.Kurier Poranny – informacyjne, codzienne pismo lokalne regionu północno-wschodniego, wydawane w Białymstoku od stycznia 1990 (numer 0 ukazał się 21 grudnia 1989); pierwotnie redakcja składała się z dziennikarzy popołudniówki Kurier Podlaski; posiada 6 tygodników: Kurier Osiedlowy, Kurier Bielski, Kurier Sokólski, Kurier Łapski, Kurier Hajnowski i Kurier Lokalny (Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka); nakład 35 tys. egz., magazyn – 55 tys. egz. (1995), Właścicielem gazety jest Media Regionalne sp. z o.o..

  W pierwszej połowie 2009 wydane zostały dwa ostatnie single promujące album Diamond Bitch – „Rany” i „Dziękuję”. Za teledysk do pierwszego z nich Doda otrzymała nagrody Viva Comet i Eska Music Awards. Na początku roku została również twarzą nowej kolekcji ubrań firmy Big Star. Jesienią, po raz drugi w karierze, zdobyła tytuł najlepszego polskiego wykonawcy w plebiscycie MTV Europe Music Awards, jednak jako pierwszy Polak w historii zakwalifikowała się do finałowej piątki w kategorii Najlepszy europejski wykonawca. Pojawiła się na gali zorganizowanej w listopadzie w Berlinie i zajęła drugie miejsce, przegrywając z tureckim zespołem MaNga.

  Telekamery 2006 – dziewiąte wręczenie nagrody Telekamery Tyle Tygodnia za rok 2005 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym była Laura Dern. Nagrody przyznano w 9 kategoriach. Ponadto nagrodę za całokształt twórczości, Złote Spinki, otrzymał Jerzy Hoffman. Gala odbyła się 23 stycznia 2006.Grzegorz Bogdan Skawiński (ur. 6 lipca 1954 w Mławie), znany również jako Skawa – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  2010–13: 7 pokus głównych[ | edytuj kod]

  Doda podczas prezentacji wiosennej ramówki telewizji Polsat, luty 2010

  Na początku 2010 wraz z innymi polskimi wykonawcami wzięła udział w nagraniu utworu „Muzyki moc”, który powstał z okazji 10-lecia stacji Viva Polska. W lutym została nagrodzona w kategoriach Teledysk roku („Rany”) oraz Artysta 10-lecia i Przebój 10-lecia (z zespołem Virgin za utwór „Szansa”) na gali Viva Comet 2010. W marcu stacja Polsat rozpoczęła emisję programu Tylko nas dwoje, w którym Doda zasiadła u boku Ireny Santor i Tomasza Karolaka w jury. 23 kwietnia razem z Karolakiem poprowadziła galę rozdania nagród Eska Music Awards 2010. 30 kwietnia wyruszyła w trasę koncertową Rock’n’Roll Palace Tour, obejmującą 71 koncertów, która zakończyła się 31 marca kolejnego roku.

  Piąta gala rozdania polskich nagród muzycznych Viva Comet Awards odbyła się 23 lutego 2012 roku, w warszawskiej Hali Expo XXI. Nominacje w jedenastu kategoriach zostały przedstawione 23 stycznia, a w porównaniu z poprzednią galą pojawiła się jedna nowa kategoria: Najwierniejszy Kibic, czyli Fan Roku. Nagrody w dziesięciu z nich zostaną przyznane na podstawie głosowanie na oficjalnej stronie, a wyboru Fana Roku dokona organizator gali. Głosowanie internetowe trwało od 23 stycznia do 22 lutego. Najwięcej nagród zdobyła Ewa Farna oraz zespół Video. Trumna – skrzynia drewniana lub metalowa, często wykładana materiałem i koronkami, służąca do pochówku zmarłych ludzi.

  W czerwcu Doda opublikowała dwa premierowe utwory nagrane na jej drugi studyjny album The 7 Temptations (niewydana, anglojęzyczna wersja płyty 7 pokus głównych) – „Bad Girls” i „My Way or No Way”. „Bad Girls” został wybrany pierwszym singlem z płyty, a jego polskojęzyczna wersja ukazała się 16 lipca. 10 września Doda zagrała recital na 47. KFPP w Opolu, podczas którego wykonała między innymi własną interpretację utworu „Nic nie może wiecznie trwaćAnny Jantar ze zmienionym tekstem, który dedykowała ówczesnemu narzeczonemu, Adamowi „Nergalowi” Darskiemu, który zachorował na białaczkę. Podczas festiwalu otrzymała drugą w karierze nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy. W grudniu została ogłoszona jedną z 50 najlepszych polskich wokalistek przez czasopismo „Machina”.

  Forbes (Polska) – polska edycja międzynarodowego dwutygodnika „Forbes”, wydawana w Polsce co miesiąc przez Ringier Axel Springer Polska. Ruch Palikota (Ruch PL, RP) – polska lewicowo-liberalna partia polityczna założona przez Janusza Palikota, zarejestrowana 1 czerwca 2011 (po tym, jak zarejestrowanej 22 października 2010 partii założonej przez tego polityka Ruch Poparcia zagroziło wykreślenie z ewidencji). Ugrupowanie posiadało klub poselski w Sejmie VII kadencji. Partia wydawała gazetę "Po Prostu Polska". W ugrupowaniu działali w większości osoby niezaangażowane dotychczas w działalność polityczną, jak również działacze związani wcześniej z innymi partiami (głównie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Platformą Obywatelską i Socjaldemokracją Polską). Przy partii działało stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego (zarejestrowane 18 października 2010, do 29 czerwca 2012 działające pod nazwą "Ruch Poparcia Palikota"). Na kongresie w dniach 5–6 października 2013 Ruch Palikota przekształcił się w nową partię Twój Ruch.

  W lutym 2011 podczas gali Viva Comet zdobyła nagrodę w kategorii Artystka roku. 15 maja wyruszyła w trwającą dwa lata trasę koncertową The Seven Temptations Tour promującą jej drugi solowy album 7 pokus głównych, którego premiera odbyła się 30 maja. Album zajął czwarte miejsce na polskiej liście sprzedaży i osiągnął status platynowej płyty. Podczas festiwalu TOPtrendy 2011 Doda zaprezentowała godzinny recital promujący tę płytę. Latem równolegle zapowiedziała wydanie drugiego i trzeciego singla promującego album – „XXX” oraz „Fuck It” (duet z Fokusem). „Fuck It” ostatecznie wydano jesienią kolejnego roku. W listopadzie i grudniu magazyn „Maxim” na swoich łamach publikował jej felietony.

  Znak pokoju – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2005 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska. Singel został wydany w celach promujących trzeci album studyjny zespołu Ficca.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .

  W lutym 2012 Doda wydała utwór „Kac Wawa” na potrzeby promocji filmu o tym samym tytule. W tym samym miesiącu zdobyła nagrodę Viva Comet w kategorii Teledysk roku za „XXX”, stając się tym samym rekordzistką w historii plebiscytu na świecie, otrzymując w sumie 12 statuetek. W czerwcu ukazał się utwór „Twa energia”, który Doda nagrała ze swoim sobowtórem Dżagą. W listopadzie podpisała kontrakt reklamowy z marką Media Expert, natomiast w grudniu rozpoczęła współpracę z wytwórnią EMI Music Poland, która wkrótce została częścią koncernu Warner Music Group. W maju 2013 ukazał się teledysk do ostatniego singla z płyty 7 pokus głównych – „Electrode”.

  TVN Turbo – kanał kierowany do mężczyzn, emituje programy motoryzacyjne, sportowe, dla majsterkowiczów, dokumentalne oraz erotyczne. Konkurentem dla stacji jest kanał Polsat Play.Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.

  2013–18: Wydawnictwa koncertowe, aktorstwo i reaktywacja Virgin[ | edytuj kod]

  W maju 2013 wyruszyła w trasę koncertową Fly High Tour. Podczas koncertu w Mszanie, 8 września 2013, spadła ze sceny i straciła chwilowo przytomność. Dokończyła koncert, jednak później została przewieziona do szpitala w Wodzisławiu Śląskim, gdzie przeszła szereg specjalistycznych badań. Wypadek okazał się na tyle poważny, że przez kilka następnych dni Doda nadal przebywała w jednym z warszawskich szpitali. W październiku wydała singel „Wkręceni (High Life)” nagrany na potrzeby komedii Piotra Wereśniaka Wkręceni.

  Borzysławiec (niem. Luisenthal) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2009 wieś liczyła 129 mieszkańców.Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.

  W marcu 2014 odbyła się internetowa prezentacja akustycznego minikoncertu zespołu Virgin, którego nagranie miało miejsce miesiąc wcześniej. Doda wraz z akompaniującym jej na gitarze Tomaszem Lubertem wykonała niesinglowe piosenki z płyt grupy. Zarejestrowany materiał w kwietniu został wydany w formacie digital download pod tytułem Akustycznie – Live at Hear Studio. W marcu miejsce miała również premiera koncertowego wydawnictwa Dody, Fly High Tour – Doda Live, składającego się z dysków CD i DVD. Materiał został zarejestrowany 28 listopada 2013 podczas koncertu w Hali Stulecia we Wrocławiu. Album uplasował się na 17. miejscu polskiej listy sprzedaży. W czerwcu ukazał się utwór „Hej”, który Doda nagrała z Lubertem na jego płytę Z miłości do muzyki.

  Lektyka - środek transportu lądowego do przemieszczania się na nieduże odległości jednej lub dwóch osób, noszony przez tragarzy bądź zwierzęta juczne (basterna). Lektyki znane są od czasów starożytnych. Lektyki transportowały również wielu papieży do czasu pontyfikatu Jana Pawła I. Obecnie nie jest przez nich już używana.Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna.

  W grudniu 2014 wróciła do wytwórni Universal Music i wydała dwa single: „Riotka” (2014) oraz „Nie pytaj mnie” (2015), które zostały certyfikowane kolejno platyną i złotem. 23 maja 2015 wyruszyła w kolejną trasę koncertową o nazwie Riotka Tour. Koncert w ramach niej z 5 listopada 2016, który odbył się w Arłamowie, został zarejestrowany i wydany w kwietniu 2017 na jej drugim koncertowym DVD. We wrześniu 2015 Doda odebrała medal „Za Zasługi dla Ciechanowa”, który przyznano jej w listopadzie 2014. 20 listopada w łódzkiej hali Atlas Arena wystąpiła z gitarzystą zespołu Guns N’ Roses Slashem podczas koncertu z jego trasy World on Fire World Tour. Duet zaprezentował razem utwór „Sweet Child O’ Mine”.

  Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda. Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:

  W maju 2016 na deskach Teatru IMKA odbyła się premiera spektaklu Słownik Ptaszków Polskich w reżyserii Krzysztofa Materny, w którym Doda wcieliła się w rolę Andżeliki. 5 czerwca z utworem „Nie daj się” wzięła udział w rywalizacji o Grand Prix Publiczności w konkursie Złote Opole na 53. KFPP w Opolu. Podczas festiwalu otrzymała nagrodę specjalną – Platynową Telekamerę. W sierpniu Doda oraz Lubert reaktywowali zespół Virgin i zapowiedzieli wydanie nowej płyty. W tym samym miesiącu opublikowali singel „Hard Heart”, którego polskojęzyczna wersja pt. „Niebezpieczna kobieta” została wydana 7 września i promowała film Patryka Vegi pt. Pitbull. Niebezpieczne kobiety. 10 listopada ukazał się czwarty studyjny album grupy pt. Choni, który uplasował się na 24. miejscu polskiej listy sprzedaży. Wraz z wydaniem płyty zespół wyruszył w trasę koncertową. Drugi singel promujący album, „Kopiuj-wklej”, również wydany w listopadzie, kilka miesięcy po premierze został certyfikowany złotem. Ostatnie dwa single z płyty, „Sens” i „Miłość na etat”, ukazały się kolejno w 2017 i 2018.

  Rdzeniowy zanik mięśni (ang. spinal muscular atrophy, SMA) – choroba genetycznie uwarunkowana, jej patofizjologia polega na degeneracji jąder przednich rdzenia kręgowego oraz często jądra ruchowego opuszki.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  Doda w 2018

  20 czerwca 2017 Virgin wystąpił jako support przed koncertem zespołu Guns N’ Roses z trasy Not in This Lifetime... Tour, który odbył się na gdańskim stadionie Energa. 15 września Doda zaśpiewała w jubileuszowym koncercie Maryli Rodowicz Wariatka tańczy – 50 lat na scenie podczas 54. KFPP w Opolu; wykonała utwór „Damą być” z Rodowicz i Cleo oraz solowo „Niech żyje bal”. W drugiej połowie października rozpoczęła pracę na planie filmu Pitbull. Ostatni pies w reżyserii Władysława Pasikowskiego, w którym wcieliła się w postać Miry; była również odpowiedzialna za produkcję filmu. Jego premiera odbyła się 15 marca 2018. W listopadzie 2017 utwór nagrany przez Dodę w duecie z Bohdanem Łazuką, „Między nami pokój”, został wydany na jego płycie Nocny Bohdan – Duety. W tym samym miesiącu telewizja Polsat wyemitowała 12. odcinek serialu Daleko od noszy. Reanimacja (kontynuacja serialu Daleko od noszy), w którym Doda gościnnie wystąpiła w roli Anieli. Odcinek początkowo miał zostać wyemitowany wiosną 2017, jednak ze względu na niską oglądalność emisja produkcji została wstrzymana po dziewięciu odcinkach.

  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez polską redakcję MTV podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego polskiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2000 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Wanda i Banda (dawniej Banda i Wanda) – polski zespół rockowy założony w 1982 roku. Zadebiutował na przełomie 1982 i 1983 w sylwestrowej audycji Programu III Polskiego Radia.

  Od 2018: Dorota i kolejne rozwiązanie Virgin[ | edytuj kod]

  W 2018 Doda rozpoczęła pracę nad trzecim solowym albumem, Dorota, który nagrała w hołdzie zmarłej babci. Wydawnictwo złożyło się na nowe interpretacje jej ulubionych piosenek nagrane z orkiestrą symfoniczną. Pierwszy singel z płyty, „Nie wolno płakać”, ukazał się w grudniu 2018. 25 stycznia 2019 miała miejsce premiera albumu, który zadebiutował na czwartym miejscu listy sprzedaży OLiS. W ramach promocji Doda wyruszyła w trasę koncertową z orkiestrą symfoniczną Doda z Orkiestrą. Drugi singel z płyty, „Nie mam dokąd wracać”, został wydany w lutym 2019. Latem tego roku zespół Virgin wyruszył w pożegnalną trasę koncertową, po zakończeniu której Doda postanowiła skupić się na solowej karierze. W lutym 2020 ogłosiła przerwę w działalności muzycznej na rzecz produkcji filmowej.

  Krzysztof Materna (ur. 28 października 1948 w Sosnowcu) – polski konferansjer, satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.Dżaga – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2004 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska. Singel został wydany w celach promujących drugi album studyjny zespołu Bimbo.

  Muzyka i teksty[ | edytuj kod]

  Doda od początku kariery pisze wykonywane przez siebie teksty, opisując w nich głównie własne przeżycia. Do pisanych przez nią tekstów krytycznie odnosiła się jej była nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska, która określiła je jako banalne, infantylne i źle napisane. W okresie występów Dody z grupą Virgin kompozytorem był gitarzysta Tomasz Lubert. Muzyka grupy była początkowo utrzymana w stylistyce hard rockowej, nawet z elementami metalu, jednak już od drugiego albumu zespół zmienił brzmienie na łagodniejsze, pop-rockowe.

  Tomasz Lubert (ur. 22 czerwca 1972 w Gdańsku) – polski kompozytor, gitarzysta i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.

  Na swoim pierwszym solowym albumie, Diamond Bitch (2007), Doda kontynuowała kierunek muzyczny obrany w zespole Virgin. Krytyk muzyczny i dziennikarz pisma „Teraz Rock” – Marek Świrkowicz dostrzegł na albumie muzyczne nawiązania do dokonań takich grup i wykonawców jak: Bajm, Wanda i Banda, Skunk Anansie czy Bon Jovi, natomiast recenzent czasopisma „Hardrocker” podkreślił nawiązania do twórczości żeńskich zespołów rockowych Vixen i Vanilla Ninja. Drugi solowy album artystki, 7 pokus głównych (2011), łączył muzykę rockową z brzmieniami elektronicznymi. Kompozycje zawarte na płycie krytycy muzyczni porównali do nagrań takich grup i wykonawców jak Bajm, Izabela Trojanowska, Lady Gaga czy Britney Spears.

  Diamond Bitch to pierwszy solowy (i czwarty w karierze) album studyjny polskiej piosenkarki pop Dody wydany przez Universal Music Polska 27 lipca 2007. Zadebiutował na #1 listy sprzedaży OLiS i przebywał tam pięć tygodni z rzędu. 5 grudnia 2007 zdobył status platynowej płyty. 29 sierpnia 2008 ukazała się jego edycja specjalna. Album uzyskał łącznie nakład ponad 45 tysięcy zestawów.Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.

  Doda zadebiutowała jako kompozytorka na czwartym studyjnym albumie zespołu Virgin pt. Choni (2016). Wraz z Lubertem skomponowała muzykę do wszystkich premierowych utworów. Ponadto napisała wszystkie teksty na album, opierając ich treść głównie o związek z byłym narzeczonym, Emilem Haidarem.

  Centaury i centaurydy (także centaurowie, lm gr. Κένταυροι Kéntauroi, łac. Centauri, gr. Kentaurides, łac. Centaurides, lp gr. Κένταυρος Kéntauros, łac. Centaurus, pol. centaur, gr. Kentauris, łac. Centauris, pol. centauryda) – w mitologii greckiej pół ludzie, pół konie. Były to mityczne istoty o mieszanej budowie. Górna część ich ciała (tułów, głowa, ręce) była podobna do ciała człowieka, natomiast dolna miała kształt konia.PMPG Polskie Media SA – przedsiębiorstwo zajmujące się działalnością wydawniczą i marketingową. Wydawca tygodnika „Wprost” i inwestor strategiczny spółki Orle Pióro publikującej tygodnik „Do Rzeczy”. Od stycznia 2006 notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Patryk Sebastian Vega (ur. jako Patryk Sebastian Krzemieniecki, 2 stycznia 1977 w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta i pisarz.
  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.
  Agnieszka Woźniak-Starak, z domu Szulim, po pierwszym mężu Badziak (ur. 15 kwietnia 1978 w Warszawie) – polska dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna.
  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego europejskiego wykonawcy, początkowo: Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla ulubionego wykonawcy Europy (ang. Europe’s Favourite Act) – nagroda przyznawana od 2008 roku przez MTV Europe podczas corocznej ceremonii wręczenia MTV Europe Music Awards. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (SMS-owego) spośród zwycięzców regionalnych oddziałów MTV Networks Europe, z wyłączeniem MTV Arabia.
  Grzegorz Marek Hajdarowicz (ur. 27 października 1965 roku) – polski przedsiębiorca, producent filmowy, wydawca, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, konsul honorowy Federacyjnej Republiki Brazylii w Małopolsce i na Śląsku.
  Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach – komedia obyczajowa autorstwa Gabrieli Zapolskiej napisana w roku 1907, w tym samym roku wystawiona po raz pierwszy we Lwowie, wydana w Warszawie w 1912. Do roku 1970 doczekała się ok. 70 inscenizacji.
  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Teatr – miesięcznik poświęcony w teatrowi współczesnemu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.879 sek.