• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doda - piosenkarka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Kasia Cerekwicka, właśc. Katarzyna Cerekwicka (ur. 17 marca 1980 w Koszalinie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i R&B.VIVA Comet - nagroda przyznawana przez stację muzyczną VIVA dla najlepszych wykonawców muzycznych w wybranych kategoriach. Po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku w Niemczech. Swoje narodowe nagrody Comet od 2001 roku przyznaje także VIVA na Węgrzech, a od 2007 - w Polsce.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Doda, właściwie Dorota Rabczewska (ur. 15 lutego 1984 w Ciechanowie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka tekstów. Członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenia Mensa Polska.

  W latach 1998–2000 aktorka musicalowa teatru Buffo. W latach 2000–2006 wokalistka zespołu Virgin. W tym okresie grupa nagrała trzy albumy studyjne: Virgin (2002), Bimbo (2004) oraz Ficca (2005). Z płyt pochodzą takie przeboje jak „Dżaga”, „Znak pokoju”, z którym zespół zdobył Słowika Publiczności na Festiwalu w Sopocie, „Szansa”, z którym wygrali konkurs Premiery na Festiwalu w Opolu, oraz „2 bajki”. W 2007 Doda rozpoczęła karierę solową i wydała dwa albumy studyjne: Diamond Bitch (2007) promowany przebojami „Katharsis” i „Nie daj się”, który zapewnił jej zwycięstwo w konkursie na „polski hit lata 2008” podczas Sopot Hit Festiwalu, oraz 7 pokus głównych (2011). W 2016 zespół Virgin został reaktywowany.

  Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.Marek Kościkiewicz (ur. 22 lutego 1960) – polski muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Działalność wokalistki była powszechnie komentowana w mediach, między innymi za sprawą skandali obyczajowych i jej kontrowersyjnego wizerunku. Teledyski i trasy koncertowe artystki wielokrotnie nazywane były najlepszymi w historii polskiej muzyki. Piosenkarka na scenie występowała u boku polskich i zagranicznych legend sceny muzycznej takich jak Maryla Rodowicz, Fokus, Urszula, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk czy gitarzysta zespołu Guns N’ Roses Slash. Trzy wydane przez nią płyty (solowo oraz z Virgin) dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce, natomiast dwie były notowane na liście najlepiej sprzedających się płyt w Europe publikowanej przez magazyn „Billboard”. Za sprzedaż swoich płyt i singli piosenkarka otrzymała cztery platynowe płyty i jedną złotą.

  Sia Furler, właśc. Sia Kate Isobelle Furler (ur. 18 grudnia 1975 w Adelaide) – australijska piosenkarka popowa, downtempo i jazzowa.39 i pół – polski serial komediowy emitowany od 4 marca do 27 maja 2008 przez stację TVN. Od 7 grudnia 2008 roku na antenie TVN pokazywane były powtórki pierwszej serii. Tuż po nich 3 marca 2009 roku stacja TVN rozpoczęła emisję drugiej serii. Od 8 września 2009 roku TVN emitował trzecią serię. 1 grudnia 2009 miała miejsce emisja ostatniego odcinka serialu, nazwanego przez twórców odcinkiem 39 i pół.

  Artystka należy do najbardziej utytułowanych polskich piosenkarek. W swojej karierze zdobyła dwie statuetki MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca, a także zajęła drugie miejsce w kategorii Najlepszy europejski wykonawca. Ponadto zdobyła rekordową liczbę dwunastu statuetek VIVA Comet Awards (jedną z zespołem Virgin), w tym dla Artysty 10-lecia i za Przebój 10-lecia (z Virgin za utwór „Szansa”). Otrzymała również między innymi cztery nagrody Eska Music Awards (dwie z Virgin), dwie Superjedynki (jedną z Virgin), dwie nagrody fotoreporterów i dziennikarzy na Festiwalu w Opolu, Telekamerę, nagrodę specjalną – Platynową Telekamerę, oraz została odznaczona medalem „Za Zasługi dla Ciechanowa”. W 2008 znalazła się na liście dziesięciu najbardziej znanych Polaków, sporządzonej przez telewizję CNN w ramach cyklu reportaży poświęconych Polsce. W 2010 czasopismo „Machina” ogłosiło ją jedną z 50 najlepszych polskich wokalistek. W 2011 tygodnik „Wprost” umieścił piosenkarkę na liście 100 najbardziej wpływowych Polaków, zaś magazyn „Viva!” ogłosił ją jedną z 10 najbardziej wpływowych kobiet w kraju.

  To ty – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska, promujący debiutancki album studyjny zespołu Virgin.Szansa – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2006 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska. Singel został wydany w celach promujących reedycję trzeciego albumu studyjnego zespołu Ficca.

  Poza przedsięwzięciami muzycznymi artystka angażuje się również w inne projekty; wokalistka między innymi użyczyła głosu jednej z postaci filmu animowanego Asterix i wikingowie, była jurorem w kilku programach telewizyjnych, wzięła udział w trzech dużych kampaniach reklamowych, pojawiła się w filmie Krzysztofa Zanussiego Serce na dłoni, a także wystąpiła w sztuce teatralnej Krzysztofa Materny Słownik Ptaszków Polskich. Piosenkarka prowadzi również czynnie działalność charytatywną za co wielokrotnie była nagradzana; otrzymała między innymi tytuł Lidera Roku w Ochronie Zdrowia przyznany przez ministra zdrowia za jej działalność na rzecz chorych na białaczkę.

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Burleska to forma teatralna używająca w ograniczonym zakresie muzyki – głównie recitativo i pieśni. Powstała w XVIII wieku jako parodia poważnych tematów, często dzieł operowych lub operetkowych.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Dzieciństwo i początki kariery
 • 1.2 2000–06: Virgin
 • 1.3 2007–09: Debiut solowy, Diamond Bitch
 • 1.4 2010–13: 7 pokus głównych
 • 1.5 2013–16: Fly High Tour – Doda Live, single i teatr
 • 1.6 Od 2016: Reaktywacja Virgin
 • 2 Muzyka i teksty
 • 3 Wizerunek
 • 3.1 Wizerunek sceniczny
 • 3.2 Występy
 • 3.3 Tatuaże
 • 3.4 Działalność charytatywna
 • 3.5 Proces przeciwko Mieszkowi Sibilskiemu
 • 3.6 Kontrowersje związane z wypowiedzią o Biblii
 • 3.7 Incydent w Chorzowie
 • 4 Wpływ na popkulturę
 • 5 Życie prywatne
 • 6 Dyskografia
 • 7 Filmografia
 • 8 Programy telewizyjne
 • 9 Teatr
 • 10 Trasy koncertowe
 • 11 Muzycy
 • 12 Nagrody i odznaczenia
 • 13 Przypisy
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Aztekowie, Mexikowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.Nasze Miasto (wcześniej Echo Miasta) – bezpłatna gazeta, wydawana od czerwca 2005, ukazująca się w poniedziałki i czwartki. Większość nakładu gazety jest rozprowadzana w godzinach przedpołudniowych kierowcom w miejscach o najwyższym natężeniu ruchu (na skrzyżowaniach) oraz przechodniom (w okolicach dworców, przystanków komunikacji miejskiej, itp.). Pozostała część nakładu rozkładana jest na stojakach umieszczanych w miejscach użyteczności publicznej (biura, urzędy, restauracje, itp.). Wydanie czwartkowe, w związku z większym nakładem w stosunku do wydania poniedziałkowego, dystrybuowane jest już w środowe popołudnia.

  Życiorys[]

  Dzieciństwo i początki kariery[]

  Dorota Rabczewska urodziła się 15 lutego 1984 w Ciechanowie jako jedyne dziecko Pawła Rabczewskiego i Wandy Rabczewskiej. Dzieciństwo spędziła w rodzinnym Ciechanowie. Od 1987 roku uczęszczała do tamtejszego przedszkola, a następnie do zerówki w Szkole Podstawowej nr 6. W 1991 roku podjęła naukę w Społecznej Szkole Podstawowej, oraz równolegle w szkole muzycznej w klasie fortepianu. 9 maja 1992 roku po raz pierwszy wystąpiła publicznie podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie. W styczniu 1994 roku wystąpiła na Gali Ciechanowskiej wraz z zespołem Funny. W marcu tego samego roku wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie. W czerwcu 1996 wzięła udział w programie telewizji Polsat Powitanie Lata w Gdańsku.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Radio eM (ewangeliczna Miłość) – śląska stacja radiowa prowadzona przez archidiecezję katowicką. Ma siedzibę w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 16 (gmach kurii metropolitalnej).

  W 1997 rozpoczęła treningi lekkoatletyczne. Z powodzeniem wystąpiła na Mistrzostwach Polski Juniorów w lekkiej atletyce, podczas których otrzymała brązowy medal w biegu na 100 m. Zdobyła złote medale w wojewódzkich mistrzostwach szkolnych w biegu na 100 i 60 m, skoku w dal i pchnięciu kulą. W tym samym roku podjęła naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie. Pod koniec stycznia 1998 roku została przyjęta do teatru Buffo, przerywając tym samym sportową karierę. Występowała tam w musicalach Metro i Przeżyj to sam. W jednym z wywiadów negatywnie wspominała okres współpracy z dyrektorem artystycznym teatru, Januszem Józefowiczem, podając jednocześnie okoliczności swojego odejścia. Równolegle z pracą w teatrze piosenkarka uczęszczała do liceum, po ukończeniu którego rozpoczęła studia na kierunku psychologia kliniczna. Studia te jednak przerwała.

  "Fuck It" – utwór polskiej piosenkarki Doroty „Dody” Rabczewskiej pochodzący z jej drugiego albumu studyjnego, 7 pokus głównych. Został wydany na trzecim promującym go singlu. W piosence gościnnie wystąpił raper Fokus.Nie daj się – trzeci singel z pierwszego solowego albumu wokalistki Dody, Diamond Bitch. Utwór promował jego reedycję. Piosenkarka po raz pierwszy zaprezentowała utwór 14 czerwca na na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 4 lipca Doda przedstawiła utwór w całości na żywo na festiwalu TOPtrendy 2008 w Sopocie.

  2000–06: Virgin[]

   Osobny artykuł: Virgin.

  W 2000 roku Doda wygrała przesłuchanie zorganizowane przez muzyków nowego hardrockowego zespołu Virgin. Spośród setki kandydatek została wybrana jego wokalistką i w wieku 16 lat otrzymała swój pierwszy kontrakt fonograficzny, który podpisała z wytwórnią Universal Music Polska. 16 września 2002 ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Virgin, który promowany był przez single „To ty” i „Mam tylko ciebie”. Po wydaniu płyty zespół uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii Nowa twarz fonografii. W tym samym czasie Doda wzięła udział w reality show Bar emitowanym na antenie telewizji Polsat. Jak sama później przyznała, do programu zgłosiła się w celu wypromowania debiutanckiego albumu zespołu.

  Paweł Konnak, ps. Koñjo (ur. 19 lutego 1966 w Gdańsku) – polski performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta i dziennikarz.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  17 maja 2004 roku ukazał się drugi album Virgin zatytułowany Bimbo, który promowany był singlami „Dżaga”, „Kolejny raz” i „Nie zawiedź mnie”. W tym okresie Doda wzięła udział w kolejnej edycji programu Bar – Bar IV: Złoto dla zuchwałych. Płyta Bimbo trafiła na pierwsze miejsce listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. W ramach promocji płyty zespół wyruszył w trasę koncertową Bimbo Tour. W lipcu Doda uplasowała się na dziesiątym miejscu rankingu najpopularniejszych Polek przeprowadzonym przez serwis NetSprint.pl.

  Faun lub Faunus – staroitalski bóg płodności, bóg lasów górskich, opiekun pasterzy, darzący płodnością ich stada, nauczyciel uprawy roli. Często występujący w otoczeniu innych bóstw leśnych, utożsamiany z greckim Panem. Przedstawiany w postaci brodatego mężczyzny z koźlimi rogami i kopytami.Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

  4 września 2005 roku piosenkarka wystąpiła wraz z zespołem podczas Sopot Festival 2005, na którym została nagrodzona Słowikiem Publiczności za wykonanie piosenki „Znak pokoju” oraz interpretację utworu Kasi SobczykO mnie się nie martw”. Utwór „Znak pokoju” został dopuszczony do konkursu w ostatniej chwili w związku z pogłoskami, jakoby miał być plagiatem przeboju „Heaven” Bryana Adamsa. W październiku ukazał się trzeci album studyjny Virgin zatytułowany Ficca. Artystka skomentowała album, a także postęp grupy od czasu wydania pierwszej płyty: „jestem pod ogromnym wrażeniem. Nasza pierwsza płyta była bardzo undergroundowa. Drugi album był troszkę bardziej komercyjny (...) Ficca jest naprawdę na światowym poziomie. Płyta jest bardzo różnorodna i świetnie brzmi. Będę z niej bardzo dumna. Nie zdradziliśmy swojego brzmienia. Nie idziemy w stronę popu. Wciąż mamy swoje „virginowskie” brzmienie”. Wydawnictwo promowane było podczas trasy koncertowej Ficca Tour. W grudniu ukazał się drugi singel z płyty – „2 bajki”.

  Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) – niegdyś amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej, obecnie także popularna nie tylko w Ameryce ozdoba o charakterze etnicznym.Sąd apelacyjny – (skr. "SA") organ wymiaru sprawiedliwości powołany do rozstrzygania w II instancji spraw z zakresu:
  Doda (2006)

  23 stycznia 2006 roku Doda została nagrodzona w plebiscycie Telekamery 2006 w kategorii Muzyka. Na początku kwietnia trafiła do szpitala ze stwierdzoną przepukliną krążka międzykręgowego, w związku z czym działalność zespołu Virgin została zawieszona na kilka tygodni. Doda skomentowała wydarzenie słowami: „Wyznaję zasadę, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Widocznie Bóg chciał, żebym zwolniła tempo”. Wokalistka pomyślnie przeszła skomplikowaną operację kręgosłupa w prywatnej klinice na warszawskim Żoliborzu. Kilka dni po wyjściu ze szpitala wcieliła się w dubbingową rolę Abby w animowanym filmie Asterix i wikingowie.

  Opera Leśna (niem. Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści 4400 widzów, a scena (o długości 50 m i powierzchni 536 m²) jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich.Konkurs Sopot Festival – 44. odsłona Międzynarodowego Sopot Festival organizowanego po raz trzeci przez telewizję TVN. Odbył się 31,1 i 2 września w sopockiej Operze Leśnej. Pierwszego i drugiego dnia miał miejsce Konkurs o Nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Trzeciego natomiast można było zobaczyć gości specjalnych Sopot Festival.

  Na początku czerwca zespół Virgin wygrał konkurs Premiery na 43. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zaprezentował utwór „Szansa”. Grupa zdobyła także nagrodę Superjedynki w kategorii Płyta Pop. 19 czerwca ukazała się reedycja albumu Ficca, na której znalazł się m.in. premierowy utwór „Szansa”. Dopiero po wydaniu reedycji album wspiął się na szczyt listy sprzedaży, gdzie przebywał przez sześć tygodni z rzędu. Uzyskał status podwójnie platynowej płyty, sprzedając się łącznie w ponad 100-tysięcznym nakładzie. Ponadto uplasował się na 71. miejscu na liście najlepiej sprzedających się płyt w Europe publikowanej przez magazyn „Billboard”. 14 lipca zespół wystąpił w koncercie TOP na festiwalu TOPtrendy 2006 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce (zajął ósme miejsce). W lipcu jako laureat opolskich Premier został zaproszony do wzięcia udziału w konkursie na Przebój Lata Jedynki 2006 podczas organizowanego w Sopocie Festiwalu Jedynki. Odrzucił jednak propozycję wzięcia udziału w konkursie głównym, wyjaśniając: „Chętnie pojawimy się na sopockim festiwalu jako laureat Opola, jednak w konkursie nie wystąpimy. Chcemy ustąpić pola innym artystom (...) My już swój Sopot wygraliśmy, we wrześniu ubiegłego roku i uwierzcie, nie chcemy po raz kolejny przeżywać tych samych stresów”. 5 sierpnia zespół zagrał recital na zakończenie festiwalu. Na początku września wideoklip do utworu „Szansa” zdobył pierwsze miejsce w konkursie stacji MTV Polska na najlepszy polski teledysk. W październiku Doda zasiadła w jury muzycznego programu karaoke Shibuya emitowanego przez VIVA Polska. W połowie października zespół Virgin rozpoczął amerykański etap trasy koncertowej.

  Kolejny raz – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2004 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska, promujący drugi album studyjny zespołu Bimbo.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  Pod koniec grudnia Doda zerwała kontrakt z menedżerem zespołu, Maciejem Durczakiem. 1 stycznia 2007 na oficjalnej stronie internetowej Virgin lider zespołu, Tomasz Lubert, opublikował oświadczenie w którym poinformował o zakończeniu działalności grupy. Powodem jej rozwiązania miały być według Luberta różnice interesów i problemy w życiu prywatnym.

  Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).Kurier Poranny – informacyjne, codzienne pismo lokalne regionu północno-wschodniego, wydawane w Białymstoku od stycznia 1990 (numer 0 ukazał się 21 grudnia 1989); pierwotnie redakcja składała się z dziennikarzy popołudniówki Kurier Podlaski; posiada 6 tygodników: Kurier Osiedlowy, Kurier Bielski, Kurier Sokólski, Kurier Łapski, Kurier Hajnowski i Kurier Lokalny (Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka); nakład 35 tys. egz., magazyn – 55 tys. egz. (1995), Właścicielem gazety jest Media Regionalne sp. z o.o..

  2007–09: Debiut solowy, Diamond Bitch[]

  Doda podczas koncertu 5 sierpnia 2007

  Doda po zakończeniu współpracy z Virgin rozpoczęła działalność solową i zaangażowała do swojego zespołu gitarzystę Sebastiana Piekarka. W styczniu zajęła drugie miejsce w plebiscycie Telekamery 2007 w kategorii Muzyka. W marcu zapowiedziała wydanie albumu solowego, a także rozpoczęła kurs na prawo jazdy, który stacja TVN Turbo zarejestrowała na potrzeby programu Jazda z Dodą. 16 marca, podczas Koncertu Finałowego 28. Przeglądu Piosenki Aktroskiej we Wrocławiu, piosenkarka wystąpiła w przedstawieniu C-AKTIV. Wiersze señora Witkacego, w reżyserii Konrada Imieli, opartym na wierszach Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na początku maja Rabczewska zwyciężyła w sondażu najpopularniejszych polskich muzyków w internecie. Pod koniec miesiąca podpisała kontrakt na pierwszą solową płytę z wytwórnią Universal Music Polska, a także zapowiedziała wydanie pierwszego singla – „Katharsis”, którego premiera odbyła się 6 czerwca. Dwa dni później wykonała go po raz pierwszy na żywo podczas festiwalu TOPtrendy 2007. 15 czerwca zaśpiewała jako laureatka poprzedniej edycji konkursu Premiery na festiwalu w Opolu.

  Telekamery 2006 – dziewiąte wręczenie nagrody Telekamery Tyle Tygodnia za rok 2005 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym była Laura Dern. Nagrody przyznano w 9 kategoriach. Ponadto nagrodę za całokształt twórczości, Złote Spinki, otrzymał Jerzy Hoffman. Gala odbyła się 23 stycznia 2006.Grzegorz Bogdan Skawiński (ur. 6 lipca 1954 w Mławie), znany również jako Skawa – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  27 lipca odbyła się premiera pierwszego solowego albumu wokalistki pod tytułem Diamond Bitch, który zadebiutował na pierwszym miejscu listy sprzedaży płyt w Polsce i przebywał tam pięć tygodni z rzędu. Osiągnął sprzedaż ponad 45 tysięcy egzemplarzy, za co otrzymał status platynowej płyty. Ponadto notowany był na 66. miejscu listy najlepiej sprzedających się płyt w Europe publikowanej przez magazyn „Billboard”. W ramach promocji albumu piosenkarka wyruszyła w trwającą do 2010 roku trasę koncertową Diamond Tour po Polsce. Kilka koncertów odbyło się poza granicami kraju, m.in. w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 1 września Doda była współprowadzącą drugiego dnia 44. Międzynarodowego Sopot Festival, podczas którego wystąpiła również jako gość muzyczny i zaśpiewała utwór „To jest to” będący drugim singlem z płyty Diamond Bitch. Od września 2007 do grudnia 2008 była jurorem trzech edycji programu telewizyjnego Gwiazdy tańczą na lodzie emitowanego przez stację telewizyjną TVP2. 4 października 2007 otrzymała trzy wyróżnienia w plebiscycie VIVA Comet w kategoriach Artystka roku, Image roku oraz Teledysk roku. 1 listopada otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca, natomiast 16 listopada otrzymała dwie nagrody w plebiscycie Złote Dzioby w kategoriach Medialna osobowość roku oraz Teledysk roku.

  Trumna – skrzynia drewniana lub metalowa, często wykładana materiałem i koronkami, służąca do pochówku zmarłych ludzi.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.
  Doda podczas koncertu, listopad 2008

  1 stycznia 2008 została zaproszona przez Ministerstwo Obrony Narodowej do występu dla polskich żołnierzy w Iraku. Do koncertu, mimo chęci piosenkarki, nie doszło, gdyż ministerstwo nie było w stanie zapewnić Dodzie i jej ekipie bezpiecznego transportu oraz ubezpieczenia sprzętu. W marcu Doda wystąpiła w kampanii reklamowej lodów marki Koral, w której wykorzystany został również premierowy utwór wokalistki – „Poczuj magię”. Spoty reklamowe z udziałem piosenkarki poza Polską emitowane były również m.in. w Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech. 28 maja piosenkarka otworzyła internetowy butik z projektowanymi przez siebie ubraniami.

  Miłość – pojęcie wieloznaczne i trudne do zdefiniowania, odnoszone do uczuć, stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich, postaw.Ruch Palikota (Ruch PL, RP) – polska lewicowo-liberalna partia polityczna założona przez Janusza Palikota, zarejestrowana 1 czerwca 2011 (po tym, jak zarejestrowanej 22 października 2010 partii założonej przez tego polityka Ruch Poparcia zagroziło wykreślenie z ewidencji). Ugrupowanie posiadało klub poselski w Sejmie VII kadencji. Partia wydawała gazetę "Po Prostu Polska". W ugrupowaniu działali w większości osoby niezaangażowane dotychczas w działalność polityczną, jak również działacze związani wcześniej z innymi partiami (głównie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Platformą Obywatelską i Socjaldemokracją Polską). Przy partii działało stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego (zarejestrowane 18 października 2010, do 29 czerwca 2012 działające pod nazwą "Ruch Poparcia Palikota"). Na kongresie w dniach 5–6 października 2013 Ruch Palikota przekształcił się w nową partię Twój Ruch.

  14 czerwca wystąpiła na festiwalu w Opolu, na którym premierowo zaśpiewała utwór „Nie daj się”. W koncercie Superjedynki odbywającym się w ramach festiwalu otrzymała Superjedynkę w kategorii Artysta roku. Została również laureatką nagrody fotoreporterów i dziennikarzy. 4 lipca wystąpiła w koncercie TOP na festiwalu TOPtrendy 2008, plasując się na szóstym miejscu wśród dziesięciu artystów, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt w Polsce. 8 sierpnia otrzymała nagrodę Sopot Hit Festiwalu w kategorii Polski hit lata 2008 za „Nie daj się”. Pod koniec sierpnia wydała reedycję albumu Diamond Bitch wzbogaconą m.in. o utwór „Nie daj się” oraz dodatkową płytę DVD. 7 września Doda wystąpiła na festiwalu PKO BP London Live w Wembley Arena. 26 września odbyła się premiera komedii w reżyserii Krzysztofa Zanussiego zatytułowanej Serce na dłoni, w której Doda zagrała epizodyczną rolę. W filmie wykorzystano również jej utwór „Rany” z debiutanckiej solowej płyty. 2 października Doda otrzymała cztery nagrody na gali VIVA Comet, wygrywając we wszystkich kategoriach w których była nominowana. 8 listopada zagrała pierwszy w swojej karierze solowy koncert w Sali Kongresowej. Dwa dni później została laureatką nagrody Złote Dzioby w kategoriach Wokalistka roku i Teledysk roku.

  Znak pokoju – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2005 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska. Singel został wydany w celach promujących trzeci album studyjny zespołu Ficca.TVN Turbo – kanał kierowany do mężczyzn, emituje programy motoryzacyjne, sportowe, dla majsterkowiczów, dokumentalne oraz erotyczne. Konkurentem dla stacji jest kanał Polsat Play.

  W pierwszej połowie 2009 roku wydane zostały dwa ostatnie single promujące album Diamond Bitch – „Rany” i „Dziękuję”. Za teledysk do pierwszego z nich piosenkarka otrzymała nagrody VIVA Comet i Eska Music Awards. Na początku roku artystka została również twarzą nowej kolekcji ubrań firmy Big Star. Mniej więcej w połowie roku rozpoczęła zmianę wizerunku, odstawiając oceniane jako kiczowate stroje na rzecz bardziej stonowanych oraz zapowiadając drugi solowy album. W sierpniu Doda wystąpiła jako gość specjalny na dwóch festiwalach muzycznych organizowanych w sopockiej Operze Leśnej: 7 sierpnia podczas pierwszego dnia Sopot Hit Festiwalu dwukrotnie pojawiła się na scenie, najpierw wykonując „Nie daj się” (ubiegłorocznego laureata tytułu „polskiego hitu lata”), a później dając minirecital złożony z trzech piosenek; 22 sierpnia otworzyła Sopot Festival wykonaniem utworu „Znak pokoju” w rockowej aranżacji (na scenie dołączył do niej Tomasz Lubert, gitarzysta zespołu Virgin, z którym wokalistka cztery lata wcześniej zdobyła za tę piosenkę na festiwalu Słowika Publiczności). Jesienią Doda, po raz drugi w karierze, zdobyła tytuł najlepszego polskiego wykonawcy w plebiscycie MTV Europe Music Awards, jednak jako pierwszy Polak w historii zakwalifikowała się do finałowej piątki w kategorii Najlepszy europejski wykonawca. Artystka pojawiła się na gali zorganizowanej w listopadzie w Berlinie i zajęła ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie z tureckim zespołem MaNga. 31 grudnia wokalistka wystąpiła podczas transmitowanego przez TVP2 koncertu sylwestrowego, podczas którego zaśpiewała m.in. w duecie z Marylą Rodowicz.

  Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.Borzysławiec (niem. Luisenthal) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2009 wieś liczyła 129 mieszkańców.

  2010–13: 7 pokus głównych[]

  Na początku 2010 Doda razem z Anią Wyszkoni, Doniem, Ewą Farną, Gosią Andrzejewicz, Kasią Cerekwicką, Kasią Wilk, Liberem, Piotrem Kupichą z zespołu Feel, Sashą Strunin, Stachurskim i Sylwią Grzeszczak nagrała utwór „Muzyki moc”, który powstał z okazji 10-lecia stacji VIVA Polska. 25 lutego podczas gali VIVA Comet 2010 piosenkarka została nagrodzona w kategoriach Artysta 10-lecia i Przebój 10-lecia (z zespołem Virgin za utwór „Szansa”). W trakcie gali wykonała nawiązanie do historycznego wykonania „Like a Virgin” na gali MTV Video Music Awards 2003 przez Madonnę, Britney Spears i Christinę Aguilerę, całując dwie kobiety przebrane za panny młode. 13 marca 2010 na antenie Polsatu zadebiutował program Tylko nas dwoje, w którym Doda zasiadła w komisji jurorskiej u boku Ireny Santor i Tomasza Karolaka. 23 kwietnia razem z Karolakiem poprowadziła galę rozdania nagród Eska Music Awards 2010. 30 kwietnia wyruszyła w kolejną trasę koncertową, Rock’n’Roll Palace Tour. Ostatni koncert w ramach trasy miał miejsce 31 marca 2011. Łącznie odbyło się 71 koncertów.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.

  W czerwcu Doda zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych polskich wokalistek i wokalistów zrealizowanym przez Epanel.pl w ramach cyklu badań „Celebrity Monitor 2010”. W tym samym miesiącu do internetu wyciekły dwa jej utwory z albumu The 7 Temptations (niewydanej, anglojęzycznej wersji płyty 7 pokus głównych) – „Bad Girls” i „My Way or No Way”. Ich oficjalne premiery przypadły na kolejno 28 i 30 czerwca. Oprócz tego potwierdzono, że „Bad Girls” będzie pierwszym singlem z płyty. Premiera jego polskojęzycznej wersji odbyła się 16 lipca. 10 września Doda pojawiła się jako gość specjalny na 47. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaśpiewała m.in. polskojęzyczne wersje „Bad Girls” i „My Way or No Way” (umieszczone później na płycie jako „Lazarium”), a także zaprezentowała własną interpretację piosenki „Nic nie może wiecznie trwaćAnny Jantar ze zmienionym tekstem, który dedykowała swojemu choremu na białaczkę narzeczonemu, Adamowi „Nergalowi” Darskiemu. Podczas festiwalu otrzymała drugą w swojej karierze nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy.

  Lektyka - środek transportu lądowego do przemieszczania się na nieduże odległości jednej lub dwóch osób, noszony przez tragarzy bądź zwierzęta juczne (basterna). Lektyki znane są od czasów starożytnych. Lektyki transportowały również wielu papieży do czasu pontyfikatu Jana Pawła I. Obecnie nie jest przez nich już używana.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Doda podczas charytatywnego koncertu w Czeladzi w 2010

  24 lutego 2011 roku podczas gali VIVA Comet 2011 wygrała w kategorii Artystka roku. 7 maja wystąpiła w Sali Kongresowej podczas finału programu Szansa na sukces, gdzie premierowo wykonała utwór „Electrode”. 15 maja wyruszyła w trwającą dwa lata trasę koncertową The Seven Temptations Tour promującą jej drugi solowy album 7 pokus głównych, którego premiera odbyła się 30 maja. Pół roku później album osiągnął status platynowej płyty. Podczas festiwalu TOPtrendy 2011 Doda zaprezentowała godzinny recital promujący tę płytę. Latem równolegle zapowiedziano wydanie drugiego i trzeciego singla promującego album – „XXX” oraz „Fuck It”. „Fuck It” ostatecznie wydano jesienią kolejnego roku. W dniu premiery teledysku do „XXX”, 11 listopada, artystka opublikowała na swojej stronie internetowej anglojęzyczną wersję tego utworu. We wrześniu Doda po raz kolejny została nominowana do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca. W listopadzie i grudniu publikowała swoje felietony w magazynie „Maxim”.

  Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:Dzień Dobry TVN (DD TVN) – poranny magazyn (morning show) telewizji TVN, nadawany od poniedziałku do piątku od 8:00 do 11:00, a w weekendy od 8:30 do 11:00. Trzon programu stanowią rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Inne stałe elementy to kącik kulinarny, relacje reporterów, cykliczne bloki i prognoza pogody.

  14 lutego 2012 roku odbyła się premiera nagranej przez Dodę piosenki „Kac Wawa”, promującej film o tym samym tytule. 24 lutego podczas gali VIVA Comet 2012 artystka otrzymała nagrodę w kategorii Teledysk roku za „XXX”, przez co stała się rekordzistką w historii plebiscytu na świecie, otrzymując dotąd w sumie dwanaście statuetek. W maju ukazały się niepublikowane wcześniej anglojęzyczne wersje dwóch utworów z ostatniej płyty piosenkarki – „Singing in the Chains” („Singin”) oraz „Let’s Get It Started” („Nieskromnie”). W czerwcu odbyła się premiera utworu „Twa energia”, który Doda nagrała ze swoim sobowtórem Dżagą. W listopadzie wokalistka podpisała kontrakt reklamowy z marką Media Expert. Ich współpraca trwała do 2014, kiedy Dodę zastąpiła Ewelina Lisowska.

  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez polską redakcję MTV podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego polskiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2000 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

  11 listopada odbyła się oficjalna premiera teledysku do trzeciego singla z płyty 7 pokus głównych – „Fuck It”, który został nagrany przez Dodę wspólnie z Fokusem. Klip wyreżyserowany został przez Xawerego Żuławskiego. Po 24 godzinach od umieszczenia teledysku w serwisie YouTube obejrzano go ponad milion razy. 4 grudnia Doda podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią EMI Music Poland, która wkrótce została częścią koncernu Warner Music Group. 24 grudnia wokalistka opublikowała klip do własnej wersji utworu „Titanium” duetu David Guetta i Sia. Jej wykonanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony fanów, jak również znanych polskich muzyków. Nagranie docenione zostało również m.in. w Serbii, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech oraz na Litwie.

  Krzysztof Materna (ur. 28 października 1948 w Sosnowcu) – polski konferansjer, satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.Dżaga – singel polskiej grupy muzycznej Virgin, wydany w 2004 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Universal Music Polska. Singel został wydany w celach promujących drugi album studyjny zespołu Bimbo.

  7 maja 2013 roku ukazał się teledysk do ostatniego singla z płyty 7 pokus głównych – „Electrode”. Klip wywołał wiele kontrowersji, głównie za sprawą wykorzystanego w nim motywu syreny.

  2013–16: Fly High Tour – Doda Live, single i teatr[]

  W maju 2013 Doda wyruszyła w kolejną trasę koncertową, Fly High Tour, dzięki której otrzymała nominację do Róż Gali w kategorii Muzyka. Występy w ramach trasy miały miejsce na terenie Polski, Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Podczas jednego z koncertów 8 września 2013 w Mszanie, piosenkarka spadła ze sceny i straciła chwilowo przytomność. Artystka dokończyła koncert, jednak później została przewieziona do szpitala w Wodzisławiu Śląskim, gdzie przeszła szereg specjalistycznych badań. Wypadek Dody w Mszanie okazał się na tyle poważny, że artystka przez kilka następnych dni nadal przebywała w jednym z warszawskich szpitali. 10 października piosenkarka wydała singiel „Wkręceni (High Life)”, nagrany na potrzeby komedii Piotra Wereśniaka Wkręceni. 14 lutego 2014 ukazał się ilustrujący utwór teledysk, który zapowiadał wydanie pierwszego w karierze artystki albumu koncertowego.

  Tomasz Lubert (ur. 22 czerwca 1972 w Gdańsku) – polski kompozytor, gitarzysta i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.World Music Award – nagroda muzyczna przyznawana od 1989 roku artystom muzycznym z całego świata, za największą liczbę sprzedanych płyt. Nagrody przyznawane są przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI).

  3 marca odbyła się internetowa prezentacja akustycznego minikoncertu zespołu Virgin, którego nagranie odbyło się 7 lutego w Hear Studio w Warszawie. Doda wraz z akompaniującym jej na gitarze Tomaszem Lubertem wykonała mniej znane utwory zespołu, pochodzące głównie z debiutanckiego albumu grupy. Zarejestrowany materiał w kwietniu został wydany w formacie digital download pod tytułem Virgin – Akustycznie, Live at Hear Studio.

  Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.Diamond Bitch to pierwszy solowy (i czwarty w karierze) album studyjny polskiej piosenkarki pop Dody wydany przez Universal Music Polska 27 lipca 2007. Zadebiutował na #1 listy sprzedaży OLiS i przebywał tam pięć tygodni z rzędu. 5 grudnia 2007 zdobył status platynowej płyty. 29 sierpnia 2008 ukazała się jego edycja specjalna. Album uzyskał łącznie nakład ponad 45 tysięcy zestawów.

  11 marca w warszawskim kinie LUNA miała miejsce premiera koncertowego wydawnictwa Dody, Fly High Tour – Doda Live, składającego się z dysków CD i DVD. Album został zarejestrowany 28 listopada 2013 podczas koncertu w Hali Stulecia we Wrocławiu. Płyta uplasowała się na siedemnastym miejscu listy OLiS.

  W kwietniu Doda nagrała piosenkę „Hej” na solową płytę Tomasza Luberta Z miłości do muzyki, której premiera odbyła się 17 czerwca. W tym okresie piosenkarka otrzymała również nominacje do nagród World Music Awards w czterech kategoriach: Best Live Act (Najlepszy artysta koncertowy), Best Female Artist (Najlepsza artystka), Best Song (Najlepsza piosenka) za „Singing In the Chains” oraz Best Entertainer (Najlepszy artysta). 22 sierpnia otworzyła ceremonię rozdania nagród Eska Music Awards 2014, wykonaniem największych przebojów roku. 6 października podczas konferencji Empiku w Józefowie zaśpiewała w duecie z Urszulą utwór „Na Sen”.

  Centaury i centaurydy (także centaurowie, lm gr. Κένταυροι Kéntauroi, łac. Centauri, gr. Kentaurides, łac. Centaurides, lp gr. Κένταυρος Kéntauros, łac. Centaurus, pol. centaur, gr. Kentauris, łac. Centauris, pol. centauryda) – w mitologii greckiej pół ludzie, pół konie. Były to mityczne istoty o mieszanej budowie. Górna część ich ciała (tułów, głowa, ręce) była podobna do ciała człowieka, natomiast dolna miała kształt konia.Wilki – polski zespół rockowy, a później poprockowy, założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.

  W grudniu wróciła do wytwórni Universal Music i 31 grudnia wydała singel „Riotka”, który wkrótce został certyfikowany złotem. W marcu 2015 odbyła się premiera jego anglojęzycznej wersji zatytułowanej „Not Over You”. 23 maja artystka wyruszyła w trasę koncertową o nazwie Riotka Tour. 25 czerwca wydała kolejny singiel, „Nie pytaj mnie”.

  Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna. Dominik Grabowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003-2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój "Suczki". W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka "Przestrzeń", notowana na licznych listach przebojów w kraju.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  W międzyczasie wzięła udział w castingu do głównej roli w spektaklu Janusza Józefowicza Legalna blondynka. Przesłuchanie przeszła pomyślnie, jednak ostatecznie sama zrezygnowała z udziału w przedstawieniu, tłumacząc swoją decyzję zobowiązaniami zawodowymi. Rolę powierzono Nataszy Urbańskiej. 24 września piosenkarka odebrała medal „Za Zasługi dla Ciechanowa”, który przyznano jej w listopadzie 2014. 20 listopada w łódzkiej hali Atlas Arena artystka wystąpiła z gitarzystą zespołu Guns N’ Roses Slashem podczas koncertu z jego trasy World on Fire World Tour. Duet zaprezentował razem utwór „Sweet Child O’ Mine”.

  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego europejskiego wykonawcy, początkowo: Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla ulubionego wykonawcy Europy (ang. Europe’s Favourite Act) – nagroda przyznawana od 2008 roku przez MTV Europe podczas corocznej ceremonii wręczenia MTV Europe Music Awards. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (SMS-owego) spośród zwycięzców regionalnych oddziałów MTV Networks Europe, z wyłączeniem MTV Arabia.Grzegorz Marek Hajdarowicz (ur. 27 października 1965 roku) – polski przedsiębiorca, producent filmowy, wydawca, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, konsul honorowy Federacyjnej Republiki Brazylii w Małopolsce i na Śląsku.
  Doda (2016)

  W maju 2016 na deskach Teatru IMKA odbyła się premiera spektaklu Słownik Ptaszków Polskich, w reżyserii Krzysztofa Materny, z udziałem Dody. Sztukę oparto na opowiadaniu Jakuba Morawskiego, a Rabczewska wcieliła się w niej w rolę Andżeliki.

  15 maja wokalistka była gościem specjalnym jednego z koncertów z jubileuszowej trasy Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, Królowie życia. 40-lecie Skawiński & Tkaczyk, z okazji 40. lat ich pracy artystycznej. Koncert, podczas którego piosenkarka wykonała przeboje „Kiedy powiem sobie dość” i „Black and White”, odbył się w Hali Torwar. 5 czerwca z utworem „Nie daj się” Doda wzięła udział w rywalizacji o Grand Prix Publiczności w konkursie Złote Opole na 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po występie otrzymała nagrodę specjalną – Platynową Telekamerę.

  Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach – komedia obyczajowa autorstwa Gabrieli Zapolskiej napisana w roku 1907, w tym samym roku wystawiona po raz pierwszy we Lwowie, wydana w Warszawie w 1912. Do roku 1970 doczekała się ok. 70 inscenizacji.Nowiny – czasopismo regionalne od ponad 50 lat ukazująca się raz na tydzień w każdą środę na terenie regionu południowo-zachodniego województwa śląskiego. Swoim zasięgiem obejmuje powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski, oraz miasta Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój. Siedziba znajduje się w Rybniku. Tygodniowy nakład wynosi około 30 tys. egzemplarzy.

  6 czerwca artystka opublikowała premierowy utwór – „Osa”, który powstał w 2013 roku i miał znaleźć się na płycie nagrywanej przez piosenkarkę dla wytwórni Warner Music. 5 sierpnia wokalistka opublikowała anglojęzyczną wersję singla „Nie pytaj mnie” zatytułowaną „You Are the One”.

  Od 2016: Reaktywacja Virgin[]

  W sierpniu 2016 ogłoszono reaktywację zespołu Virgin w składzie: Doda, Tomasz Lubert, Piotr Olszewski oraz Piotr Pniak. Ponadto zapowiedziano wydanie nowej płyty grupy. 27 sierpnia Doda wystąpiła podczas gali rozdania niemieckich nagród muzycznych Daf BAMA Music Awards, która miała miejsce w Hamburgu. Piosenkarka zaprezentowała tam premierowy utwór zespołu Virgin zatytułowany „Hard Heart”. Ponadto została nagrodzona w kategorii Best Video (Najlepszy klip) za teledysk do utworu „Nie pytaj mnie”, a także zdobyła statuetkę dla Najlepszej polskiej artystki. 29 sierpnia opublikowano studyjną wersję „Hard Heart”, natomiast 31 sierpnia utwór został wydany na singlu. 7 września ukazała się polskojęzyczna wersja piosenki – „Niebezpieczna kobieta”, promująca film Patryka Vegi Pitbull. Niebezpieczne kobiety.

  19. gala rozdania nagród MTV Europe Music Awards odbyła się 6 listopada 2011 na hali Odyssey w stolicy Irlandii Północnej, Belfaście. Zostały na niej wręczone przez MTV Europe nagrody na przemysł muzyczny w ostatnim roku. Galę poprowadziła aktorka i piosenkarka Selena Gomez. W standardowych kategoriach nominowano głównie wykonawców amerykańskich, oprócz tego – tradycyjnie – z każdego z europejskich krajów posiadających własny oddział MTV wybrano jednego reprezentanta, następnie zaś spośród ponad dwudziestki wybrano jednego zwycięzcę. Nowością w stosunku do wcześniejszych gal EMA jest kategoria najlepszy wykonawca światowy, w której nominowano reprezentanci pięciu regionów kuli ziemskiej.Kiedy powiem sobie dość – drugi singel z płyty Bzzzzz zespołu O.N.A., wydany w 1996 roku. Jest to ballada rockowa, będąca najbardziej rozpoznawalną wizytówką grupy. Muzykę skomponował Grzegorz Skawiński, słowa napisała Agnieszka Chylińska. Do utworu został nakręcony teledysk.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.
  "Dziękuję" – pop rockowy utwór polskiej piosenkarki Dody z jej pierwszego albumu studyjnego, Diamond Bitch. Został wydany jako piąty i ostatni singel promujący album w maju 2009.
  Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.
  Włodzimierz Cimoszewicz (ur. 13 września 1950 w Warszawie) – polski polityk, prawnik. Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny (1993–1995), wicemarszałek Sejmu (1995–1996), prezes Rady Ministrów (1996–1997), minister spraw zagranicznych (2001–2005) oraz marszałek Sejmu (w 2005). W latach 1989–2005 poseł na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, od 2007 senator VII i VIII kadencji.
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.
  Fly High Tour jest czwartą trasą koncertową polskiej piosenkarki Dody promującą jej poprzednie dwa albumy studyjne - Diamond Bitch i 7 pokus głównych - a także nowy album, którego premiera zapowiedziana jest na trzeci kwartał tego roku. W ramach trasy zaplanowano koncerty głównie na terenie Polski oraz jeden w Berlinie (Niemcy). Pierwszy z nich odbył się 24 maja 2013 roku na terenie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.289 sek.