• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dobranocka  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.Świetliki (ang. The Glo Friends, 1986) – amerykański serial animowany. W Polsce wydany na kasetach wideo na początku lat 90. (lektorem był Andrzej Matul), później wyemitowany w wersji dubbingowanej przez TVP1 (odcinek Świetliki ratują Boże Narodzenie) oraz TVN (jako integralna część serialu Mój mały kucyk).
  W Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce początki emisji dobranocek zbiegają się z uruchomieniem telewizji w latach 50 XX w. Pasmo to było nadawane w ogólnopolskim Programie Pierwszym Telewizji Polskiej w godzinach wieczornych i trwało maksymalnie 15 minut. W latach 70. program na dobranoc nadawany w niedzielne wieczory otrzymał nazwę Wieczorynka i trwał niecałe 30 minut. Niedługo jednak wrócono do poprzedniej nazwy również w niedziele. Do 1993 program nosił nazwę Dobranocka.

  Przygody szewczyka Grzesia (ang. Laptich, The Little Shoemaker, 2000) – chorwacko-niemiecki serial animowany. Zrealizowany przy współpracy z Croatia Film, Haffa Diebold i RTL Television. Kontynuacja filmu pod tym samym tytułem. Serial liczy 26 odcinków. Był emitowany na antenie TVP1 w 2002 roku.Opowiedz nam coś Milu (fr. Mila raconte mille et une histoires, 2006-2007) – belgijsko-francuski serial animowany, który emitowany jest na kanale TVP1 4 stycznia 2010 roku.

  Pierwsze dobranocki lat 50. i 60. XX w. nie były jeszcze animowane, występowali w nich aktorzy, zabawki, ruchome plansze. Jedną z pierwszych postaci występujących w dobranockach była pacynka Pan Cerowany, wykonana z rękawiczki z naszytymi guzikami-oczami. Miś z okienka emitowany był od 1958 do 1973. W „okienku” miś prowadził rozmowy z aktorem (najpierw Stanisławem Wyszyńskim, potem Bronisławem Pawlikiem) na temat różnych książek dla najmłodszych. W roku 1959 pojawiły się Przygody Gąski Balbinki, których pierwowzorem były krótkie bajki Danuty Mancewicz publikowane w Świerszczyku i wydrukowane następnie w formie książeczki. Animacja ta była jeszcze niezwykle prymitywna. Każdy odcinek był zespołem statycznych plansz pokazujących przygody Gąski Balbinki i sepleniącego Kurczaka Ptysia, a do tego dialogi czytała autorka Danuta Mancewicz. Prymitywna animację stosowano także w Przygodach Gapiszona (1964-1966), którego pomysłodawcą i autorem ilustracji był Bohdan Butenko. Tytułowy Gapiszon był namalowany na szklanej tafli, za którą przesuwano krajobrazy Warszawy.

  Smerfy (fr. Les Schtroumpfs, ang. The Smurfs) – fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzonych przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo. Znane z komiksu oraz filmu i serialu animowanego.Olimpiada Bolka i Lolka – serial animowany produkcji polskiej zrealizowany w latach 1983-1984 pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Serial przybliża młodym widzom tajniki poszczególnych dyscyplin sportowych. Jest to jedna z trzech serii przygód Bolka i Lolka posiadająca dialogi. Piosenkę czołówkową wykonuje zespół Alibabki. Ten serial był w 2008 roku w MiniMini i od 16 lipca 2011

  Najstarszą polską animację Jacka i Agatkę wymyśliła Wanda Chotomska. Dobranocka ta pojawiła się na czarno-białych ekranach w 1962 i była wyświetlana trzy razy w tygodniu (we wtorki, czwartki i soboty).

  W latach 70. w dobranockach zaczęto pokazywać bajki z zagranicy, zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu. Królowały czechosłowackie kreskówki, m.in. Krecik, Makowa panienka,Rusałka Amelka, Bajki z mchu i paproci, Przygody rozbójnika Rumcajsa, czy Psi żywot. Wyświetlano bajki rosyjskie (m.in. Wilk i Zając), węgierskie (m.in. Latający zajączek), niemieckie (Piaskowy Dziadek). Z czasem zaczęto nadawać też bajki francuskie, a także angielskie. Jednym z najbardziej lubianych seriali animowanych w czasach PRL-u była Pszczółka Maja, do której polską wersję piosenki wykonał Zbigniew Wodecki.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Zaczarowany ołówek – animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się.

  W latach 90. XX w. Dobranocka rozpoczęła jako pierwsza w Polsce emisję seriali animowanych wytwórni Walta Disneya. Po upadku PRL-u dużą oglądalnością cieszyły się także emitowane w tym paśmie seriale i bajki, m.in.: Witaj, Franklin, Tabaluga, różnego rodzaju produkcje z Kubusiem Puchatkiem, Stacyjkowo, Noddy, Muminki, Listonosz Pat oraz wielokrotnie powtarzane przygody Pszczółki Mai i Smerfy.

  TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.Czarodziejska karuzela (fr. Le Manège enchanté) – francuski serial animowany dla dzieci. W Polsce serial był emitowany na kanale TVP1 w Wieczorynce w pierwszej połowie lat 90. W 2005 roku powstał remake Magiczna karuzela.

  Najpopularniejsze polskie dobranocki (wieczorynki)[ | edytuj kod]

  Na przestrzeni lat powstało także wiele polskich bajek stworzonych specjalnie na potrzeby Dobranocki (później Wieczorynki). Większość z nich, wykonanych różnymi technikami powstała w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for i Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Do najbardziej popularnych należą m.in.: Przygody kota Filemona, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Dziwne przygody Koziołka Matołka, Porwanie Baltazara Gąbki, Plastusiowy pamiętnik, Wędrówki Pyzy, Mały pingwin Pik-Pok, Pampalini łowca zwierząt, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?, Przygody Misia Colargola, Przygód kilka wróbla Ćwirka, Pomysłowy Dobromir, Zaczarowany ołówek, Król Maciuś Pierwszy, Pamiętnik Florki, a także Rodzina Treflików.

  Roztańczona Angelina (ang. Angelina Ballerina, 2001-2002) – brytyjski serial animowany, emitowany na antenie TVP1 w 2005 roku; obecnie na kanale JimJam. Przygody bohaterów kreskówki można oglądać też w iplaMINI - kanale dla najmłodszych telewizji internetowej ipla.Serial zawiera 26 odcinków i opowiada o białej myszce Angelinie, która uwielbia tańczyć w balecie. Oparta na książce z bajkami napisanej przez Katharine Holabird i Helen Craig. Od 7 stycznia 2009 jest emitowana na kanale MiniMini.Tao-Tao, mały miś panda (jap. タオタオ絵本館 世界動物ばなし, Tao Tao Ehonkan Sekai Doubutsu Banashi) – japoński serial anime wyprodukowany w 1983 roku w reżyserii Shuichi Nakahara i Tatsuo Shimamura. W Polsce serial był emitowany na kanale TVP1 w 1992 roku.

  Emisja[ | edytuj kod]

  Od lat 50. XX w. program był emitowany codziennie w Pierwszym Programie Telewizji Polskiej (TVP1) w okolicach godziny 19:00 przed głównym wydaniem Dziennika Telewizyjnego, później Wiadomości. Oba serwisy informacyjne nadawane były o godzinie 19:30.

  Przez ostatni rok emisji Wieczorynki w TVP1, czyli w latach 2012-2013 pasmo trwało od 5 do 10 minut. Półgodzinna Wieczorynka była natomiast w tym czasie nadawana przez TVP Kultura o godzinie 19:30.

  Pszczółka Maja – austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski serial animowany (anime) dla dzieci. Składa się z dwóch serii po 52 odcinki. Bardzo popularny w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Oparty na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, Pszczółka Maja i jej przygody wydanej po raz pierwszy w 1912 roku. Książka została zaadaptowana na serial (jap.) Mitsubachi Māya no bōken w 1975.Biały delfin Um (org. Oum le Dauphin Blanc) – serial animowany dla dzieci produkcji francuskiej z 1971 roku. Głównym bohaterem był tytułowy biały delfin o imieniu Um i jego przyjaciele: chłopiec, który nazywa się Janek (Yann), dziewczynka imieniem Marina, dziadek (Patrick), zwierzak Mariny koala Raul (Raôul), kapitan Flem i jego kruk Sebastian (Jean-Sébastien), władający językiem delfinów.

  Od 15 lutego 2014 wieczorynka funkcjonuje jako codzienny cykl bajek i polskiego seriali animowanych, który jest pokazywany na antenie dedykowanego dzieciom kanału TVP ABC w godzinach między 19:00 a 20:00. W paśmie tym emitowane są wyłącznie produkcje przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

  W 2014 powróciła też dawna nazwa programu, czyli Dobranocka (nie istniejąca od 1993). Tą nazwą określany jest ok. 15 minutowy program dla dzieci, wyłącznie z polskimi bajkami i serialami animowanymi nadawany w TVP Polonia i TVP Wilno (tylko cyfrowa telewizja naziemna na Litwie) o godzinie 19:45, czyli tuż przed nadaniem głównego wydania serwisu informacyjnego Polonia 24, który w 2020 zastąpił retransmitowane wcześniej Wiadomości. Dobranocka adresowana jest szczególnie do dzieci pochodzących z rodzin emigrantów mieszkających poza granicami kraju i niemającymi dostępu do polskojęzycznych kanałów z produkcjami dla dzieci.

  Truskawkowe Ciastko (oryg. Strawberry Shortcake, 2005-2010), serial animowany produkcji amerykańsko–kanadyjskiej z 2005 roku. II seria emitowana w Wieczorynce od 2 września 2008 roku. Bolek i Lolek na wakacjach – polski serial animowany zrealizowany w latach 1965-1966 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest to drugi z kolei cykl filmowy opowiadający o przygodach Bolka i Lolka. Każdy z odcinków przedstawia jedną przygodę tytułowych bohaterów na wakacyjnym szlaku.

  Polska Wieczorynka emitowana od 2014 na antenie TVP ABC stanowi wyjątek na tle innych krajów, gdyż trwa ok. 60 minut. Jest to jednak pasmo, na które składa się każdego dnia kilka różnych produkcji przerywanych specjalnie dostosowanymi zapowiedziami i informacjami dla dzieci.

  Przyczyny zakończenia emisji Wieczorynki przez TVP1[ | edytuj kod]

  17 czerwca 2013 prezes TVP Juliusz Braun zapowiedział usunięcie Wieczorynki z ramówki TVP1. Powodem tej decyzji były zmiany programowe i gwałtowny spadek oglądalności, gdyż na rynku medialnym w Polsce istniały już kanały całodobowo oferujące programy dla dzieci, a część stacji miała już dobrze rozwinięte pasma przeznaczone dla najmłodszych widzów. Inną przyczyną usunięcia jej z Jedynki były plany uruchomienia nowego kanału dla dzieci TVP ABC, który ruszył w 2014 roku. Po raz ostatni Wieczorynka pojawiła na antenie TVP1 30 sierpnia 2013, a serialem pokazanym w ostatnim bloku była Świnka Peppa.

  Danuta Mancewicz (ur. 24 listopada 1922 w Bydgoszczy, zm. 6 stycznia 2008 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i korepetytor dykcji. Ukończyła w 1948 PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi). W swej karierze najbardziej znana jako aktorka głosowa. Użyczyła głosu Lolkowi w filmach z serii Bolek i Lolek, postaciom z dobranocki Przygody Gąski Balbinki oraz Plackowi w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc. Wystąpiła też w kilku epizodycznych rolach filmowych, ostatnia jej rola to babcia Bogusia w serialu M jak miłość. Odcinek, w którym wystąpiła, miał swoją premierę dwa dni po jej śmierci.Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego (ang. Tom and Jerry Tales) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach kota imieniem Tom i myszy imieniem Jerry. W Polsce nadawany był na kanale TV Puls od 1 marca 2010 roku w wersji lektorskiej, a od 29 października 2012 roku na kanale Boomerang w wersji dubbingowej.

  Seriale emitowane w polskiej Wieczorynce[ | edytuj kod]

  Lista alfabetyczna:

 • Agi Bagi
 • Andy Pandy
 • Andzia
 • Animowane bajki świata
 • Autobusy
 • Babcia Róża i Gryzelka
 • Bajki Bolka i Lolka
 • Bajki Domowego Przedszkola
 • Bajki japońskie
 • Bajki Misia i Margolci
 • Bajki z mchu i paproci
 • Bajki zza okna
 • Baranek Shaun
 • Bardzo przygodowe podróże Kulfona
 • Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm
 • Baśnie i bajki polskie
 • Baśnie i waśnie
 • Bąbel i Rudzielec
 • Bąblandia
 • Bertha
 • Biały delfin Um
 • Bob Budowniczy
 • Bolek i Lolek
 • Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie
 • Bolek i Lolek na wakacjach
 • Bolek i Lolek w Europie
 • Bolek i Lolek wśród górników
 • Bolek i Lolek wyruszają w świat
 • Bouli
 • Bracia koala
 • Bruno brum-brum
 • Bun Bu
 • Był sobie człowiek
 • Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego
 • Chłopiec z plakatu
 • Cywilizacja
 • Cypisek – syn rozbójnika Rumcajsa
 • Czarodziejska karuzela
 • D’Artagnan i trzej muszkieterowie
 • Dinusie
 • Dig i Dug
 • Dixie
 • Doktor Melchior Wyderko
 • Dommel
 • Dynastia Miziołków
 • Dziwne przygody Koziołka Matołka
 • Dziwny świat kota Filemona
 • Eckhart – mysz o wielkim sercu
 • Edi i Miś
 • Ferdynand Wspaniały
 • Flintstonowie
 • Fortele Jonatana Koota
 • Fraglesy
 • Fred postrach kotów
 • Gapulka
 • Garfield i przyjaciele
 • Gucio i Cezar
 • Gwiazdka Laury
 • Jacek i Agatka
 • Jeż Kleofas
 • Joë u mrówek
 • Kacper
 • Kacper i przyjaciele
 • Kangurek Hip-Hop
 • Karolina i jej przyjaciele
 • Karrypel kontra Groszki
 • Kasia i Mim-Mim
 • Kasztaniaki
 • Kolorowy świat Pacyka
 • Krecik
 • Król Maciuś Pierwszy
 • Królowie i królowe
 • Krówka Mu Mu
 • Kucyki z Gwiezdnego Wzgórza
 • Kulfon, co z ciebie wyrośnie?
 • Leśna rodzina
 • Lis Leon
 • Listonosz Pat
 • Littlest Pet Shop
 • Lippy and Messy
 • Makowa panienka
 • Mali mieszkańcy wielkich gór
 • Małe zoo Lucy
 • Małgosia i buciki
 • Mały Miś
 • Mały Pingwin Pik-Pok
 • Mapeciątka
 • Marcelino, chleb i wino
 • Marta mówi
 • Maurycy i Hawranek
 • Mieszkaniec zegara z kurantem
 • Między nami bocianami
 • Misiowanki
 • Miś Fantazy
 • Miś Poldek
 • Miś Uszatek
 • Miś Tomi i przyjaciele
 • Miś z błękitnego domu
 • Miś z okienka
 • Mój przyjaciel królik
 • Muminki
 • My Little Pony: Przyjaźń to magia
 • Mysia
 • Myszka Pik
 • Niedźwiadek Tao-Tao
 • Noddy
 • Noddy w Krainie Zabawek
 • Nouky i przyjaciele
 • Nowe przygody Madeline
 • Nurkuj, Olly
 • O czym szumią wierzby
 • O gajowym Robatce i jeleniu Wietrzynosku
 • Opowiedz nam coś Milu
 • O rety! Psoty Dudusia Wesołka
 • Ogrodnik Pankracy
 • Ola bajki opowiada
 • Olimpiada Bolka i Lolka
 • Opowiadania Muminków
 • Paddy
 • Pajączek
 • Pająk chwat wszystkich brat
 • Pamiętnik Florki
 • Pan Andersen opowiada
 • Pan Cerowany
 • Pani Łyżeczka
 • Pani Pająkowa i jej przyjaciele ze Słonecznej Doliny
 • Parauszek i przyjaciele
 • Piaskowy Dziadek
 • Pif i Herkules
 • Pingu
 • Pingwiny z Madagaskaru
 • Pinokio
 • Piotruś w krainie czarów, czyli podróż fantastyczna
 • Pippi
 • Pixie i Dixie
 • Pocoyo
 • Podróże kapitana Klipera
 • Podróże na burzowej chmurze
 • Pomysłowy Dobromir
 • Pomysłowy wnuczek
 • Porwanie Baltazara Gąbki
 • Pow Wow - indiański smyk
 • Powrót do Wiklinowej Zatoki
 • Proszę słonia
 • Prosiaczek Cienki
 • Przygody Błękitnego Rycerzyka
 • Przygody Bolka i Lolka
 • Przygody kaczorka Jonatana Alfreda Kwaka
 • Przygody kota Filemona
 • Przygody Kota Leopolda
 • Przygody Misia Colargola
 • Przygody Misia Paddingtona
 • Przygody Misia Uszatka
 • Przygody ośliczki Tosi
 • Przygody ropucha
 • Przygody szewczyka Grzesia
 • Przygód kilka wróbla Ćwirka
 • Przyjaciele z podwórka
 • Przypadki Zwierzo-Jeża
 • Psi żywot
 • Pszczółka Maja (serial animowany 1975)
 • Pszczółka Maja (serial animowany 2012)
 • Puchar Zoo
 • Reksio
 • Reksio i ptaki
 • Rodzina Rabatków
 • Rodzina Treflików
 • Ropuszy zwiad
 • Rozbójnik Rumcajs
 • Roztańczona Angelina
 • Różne przygody Gąski Balbinki
 • Rycerz Piotruś herbu Trzy Jabłka
 • Sali Mali
 • Sąsiedzi
 • Sekretne życie zabawek
 • Słoń Benjamin
 • Smerfy
 • SpongeBob Kanciastoporty
 • Stacyjkowo
 • Strażak Sam
 • Śpiewanki Misia i Margolci
 • Świat małej księżniczki
 • Świetliki
 • Świnka Chudzinka (1995)
 • Świnka Peppa
 • Tabaluga
 • Tajemnica szyfru Marabuta
 • Tajemnice wiklinowej zatoki
 • Teletubisie
 • Tęczowe rybki
 • Tom i Jerry
 • Tomek i przyjaciele
 • Tomek i Tunia
 • Troskliwe misie
 • Truskawkowe ciastko
 • Trzy misie
 • Tukany na tropie
 • Tupcio Chrupcio
 • Tutturynka
 • Vipo i przyjaciele
 • W jeżynowym grodzie
 • W krainie czarnoksiężnika Oza
 • Wallace i Gromit
 • Wesoła siódemka
 • Wesoły świat Richarda Scarry’ego
 • Wędrówki Pyzy
 • Wieczór ze starym misiem
 • Wielka podróż Bolka i Lolka
 • Wiewiórcze opowieści
 • Wilk i Zając
 • Wissper
 • Witaj, Franklin
 • Wiwat skrzaty
 • Wodnik Szuwarek i jego staw
 • Wodnikowe Wzgórze
 • Wyprawa Profesora Gąbki
 • Wyspa Niedźwiedzi
 • Zabawy Bolka i Lolka
 • Zaczarowana kraina
 • Zaczarowany ołówek
 • Zima w Wiklinowej Zatoce
 • Zwariowane melodie
 • Zwierzaki-cudaki
 • W krainie czarnoksiężnika Oza – serial animowany produkcji polskiej, zrealizowany na podstawie cyklu opowiadań L. Franka Bauma. Serial był emitowany po raz pierwszy w latach 1983-1989.Rusałka Amelka (czes. Říkání o víle Amálce, 1975) – czechosłowacki serial animowany wyreżyserowany przez Václava Bedřicha.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Myszka Pik (ros. Мышонок Пик) – radziecki krótkometrażowy film rysunkowy z 1978 roku w reżyserii Giennadija Sokolskiego oparty na podstawie utworu Witalija Biankiego.
  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.
  Troskliwe misie (ang. The Care Bears, 1985-1988) – amerykańsko-kanadyjsko-francuski serial animowany opowiadający o przygodach sporej ilości misiów.
  Nurkuj, Olly lub Nurkuj, Olly, nurkuj (ang. Dive Olly Dive!, 2007) – amerykańsko-francuski serial animowany z elementami edukacyjnymi.
  Miś Tomi i przyjaciele/Miś Pysiaczek i przyjaciele (ang. PB Bear & Friends, 1998-1999) – brytyjski serial animowany dawniej emitowany w Polsce na kanale TVP 1 i JimJam.
  Mój przyjaciel królik (ang. My Friend Rabbit, 2007) – serial animowany produkcji kanadyjskiej, zawiera 26 odcinków. Emitowany w Wieczorynce TVP1 od 3 marca 2009 roku.
  Dziennik Telewizyjny (DT, do końca lat 70. DTV) – główny program informacyjny TVP w czasach PRL, nadawany w latach 1958-1989. W 1989 roku został zastąpiony przez Wiadomości TVP1. W latach 70. i 80. był głównym ośrodkiem propagandy władz PRL i PZPR, mogącym oddziaływać na całe społeczeństwo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.