• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dobranocka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Cypisek - syn rozbójnika Rumcajsa (tytuł oryg. O loupeznickém synku Cipískovi) – czechosłowacki serial animowany dla dzieci z 1972 roku w reżyserii Ladislava Čapka. Kontynuacja serialu Przygody rozbójnika Rumcajsa z 1967 roku. Serial liczy 13 odcinków.Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.

  Wieczorynka (dawniej: Dobranocka) – wieczorny blok programowy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, emitowany na antenie TVP ABC, a dawniej w TVP1 i TVP Kultura.

  "Wieczorynka” pod koniec swojej obecności w TVP1 od poniedziałku do piątku trwała od 5 do 10 minut, a w soboty i w niedziele czas emisji wynosił 20 minut.

  17 czerwca 2013 prezes TVP Juliusz Braun zapowiedział usunięcie „Wieczorynki” z jesiennej ramówki Jedynki. Powodem tego były zmiany programowe i gwałtowny spadek oglądalności. Inną przyczyną zdjęcia z anteny były plany uruchomienia nowego kanału dla dzieci TVP ABC, który ruszył w 2014 roku. Po raz ostatni Wieczorynka pojawiła się 30 sierpnia 2013 roku na antenie TVP1, a serialem, jaki został pokazany w ostatnim bloku, była Świnka Peppa. Od września 2013 do lutego 2014 roku w miejsce Wieczorynki w weekendy o 19:05 były emitowane zagraniczne seriale animowane, ale pod inną nazwą, czyli: Smerfy w Jedynce (sobota) i Walt Disney Przedstawia (niedziela).

  Świetliki (ang. The Glo Friends, 1986) – amerykański serial animowany. W Polsce wydany na kasetach wideo na początku lat 90. (lektorem był Andrzej Matul), później wyemitowany w wersji dubbingowanej przez TVP1 (odcinek Świetliki ratują Boże Narodzenie) oraz TVN (jako integralna część serialu Mój mały kucyk).Kacper (ang. Kipper) – brytyjski serial animowany dla dzieci. Głównym bohaterem serialu jest pomarańczowy pies o imieniu Kacper. W Polsce serial był emitowany w Cartoon Network, TVP1 oraz JimJam. Istnieje także inny serial animowany o takiej samej nazwie: Kacper.

  Od 2 września 2013 do 28 lutego 2014 w dniach od poniedziałku do piątku „Wieczorynka” była emitowana w TVP Kultura o 19:30. Nadawane były wyłącznie polskie produkcje dla dzieci.

  Od 15 lutego 2014 „Wieczorynka” jest emitowana w TVP ABC o 19:00, gdzie zyskała czas nadawania rozszerzony do 60 minut. W jej ramach są emitowane polskie, jak i zagraniczne produkcje dla dzieci. Dwa pierwsze programy „Wieczorynki” w dniu 16 lutego 2014 r. (Smerfy i Miś Uszatek) zostały nadane równolegle na antenie TVP1. W pierwszych tygodniach nadawania na TVP ABC, w skład „Wieczorynki” wchodziły następujące seriale animowane:

  Przygody szewczyka Grzesia (ang. Laptich, The Little Shoemaker, 2000) – chorwacko-niemiecki serial animowany. Zrealizowany przy współpracy z Croatia Film, Haffa Diebold i RTL Television. Kontynuacja filmu pod tym samym tytułem. Serial liczy 26 odcinków. Był emitowany na antenie TVP1 w 2002 roku.Opowiedz nam coś Milu (fr. Mila raconte mille et une histoires, 2006-2007) – belgijsko-francuski serial animowany, który emitowany jest na kanale TVP1 4 stycznia 2010 roku.
 • Dziwne przygody Koziołka Matołka
 • Miś Uszatek
 • Pszczółka Maja
 • Smerfy
 • Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 2 Seriale wieczorynkowe
 • 3 Dobranocka wszech czasów
 • 3.1 Wyniki
 • 4 Czołówki do „Wieczorynki”
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Smerfy (fr. Les Schtroumpfs, ang. The Smurfs) – fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzonych przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo. Znane z komiksu oraz filmu i serialu animowanego.
  Olimpiada Bolka i Lolka – serial animowany produkcji polskiej zrealizowany w latach 1983-1984 pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Serial przybliża młodym widzom tajniki poszczególnych dyscyplin sportowych. Jest to jedna z trzech serii przygód Bolka i Lolka posiadająca dialogi. Piosenkę czołówkową wykonuje zespół Alibabki. Ten serial był w 2008 roku w MiniMini i od 16 lipca 2011
  Zaczarowany ołówek – animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się.
  TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.
  Roztańczona Angelina (ang. Angelina Ballerina, 2001-2002) – brytyjski serial animowany, emitowany na antenie TVP1 w 2005 roku; obecnie na kanale JimJam. Przygody bohaterów kreskówki można oglądać też w iplaMINI - kanale dla najmłodszych telewizji internetowej ipla.Serial zawiera 26 odcinków i opowiada o białej myszce Angelinie, która uwielbia tańczyć w balecie. Oparta na książce z bajkami napisanej przez Katharine Holabird i Helen Craig. Od 7 stycznia 2009 jest emitowana na kanale MiniMini.
  Tao-Tao, mały miś panda (jap. タオタオ絵本館 世界動物ばなし, Tao Tao Ehonkan Sekai Doubutsu Banashi) – japoński serial anime wyprodukowany w 1983 roku w reżyserii Shuichi Nakahara i Tatsuo Shimamura. W Polsce serial był emitowany na kanale TVP1 w 1992 roku.
  Pszczółka Maja – austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski serial animowany (anime) dla dzieci. Składa się z dwóch serii po 52 odcinki. Bardzo popularny w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Oparty na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, Pszczółka Maja i jej przygody wydanej po raz pierwszy w 1912 roku. Książka została zaadaptowana na serial (jap.) Mitsubachi Māya no bōken w 1975.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.