• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dobiegniew - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Dobiegniewo – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. warszawskim, pomorskim i bydgoskim . Siedzibą władz gminy było Dobiegniewo .Młodolino – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.
  Kępa Zagajna – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.

  Dobiegniewgmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Siedziba gminy to Dobiegniew.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7010 osób.

  Dobiegniew – kolonia w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.Osowiec – mała osada śródleśna w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.

  Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

 • rezerwat przyrody Flisowe Źródliska - chroni kompleks źródliskowy wraz z otaczającym lasem wraz z charakterystycznymi, rzadkimi gatunkami roślin, w tym roślin zarodnikowych i zwierząt;
 • rezerwat przyrody Torfowisko Osowiec - chroni pojezierne torfowisko węglanowe z roślinnością mechowiskową i szuwarem kłoci wiechowatej wraz z charakterystycznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin naczyniowych i mszaków.
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dobiegniew ma obszar 350,99 km², w tym:

  Żeleźnica – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
 • użytki rolne: 27%
 • użytki leśne: 60%
 • Gmina stanowi 28,12% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dobiegniew w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dobiegniew.png

  Miejscowości[]

  Chomętowo, Chrapów, Czarnolesie, Derkacze, Dębnik, Dębogóra, Dobiegniew (kolonia), Głusko, Grabionka, Grąsy, Grzmikoło, Jarychowo, Kamienna Knieja, Kępa Zagajna, Kowalec, Kubczyce, Lipinka, Lubiewko, Łęczyn, Ługi, Ługowo, Mierzęcin, Młodolino, Moczele, Mostniki, Niemienica, Niwy, Nowy Młyn, Osieczek, Osiek, Osowiec, Ostrowiec, Ostrowiec (osada), Ostrowite, Podlesiec, Podszkle, Pokręt, Radachowo, Radęcin, Rolewice, Rozkochowo, Sarbinowo, Sitnica, Sławica, Słonów, Słonówek, Słowin, Starczewo, Stare Osieczno, Suchów, Świnki, Urszulanka, Wilczy Dół, Wołogoszcz, Żeleźnica.

  Gmina Drezdenko – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  Sąsiednie gminy[]

  Bierzwnik, Człopa, Drezdenko, Krzyż Wielkopolski, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie

  Zapoznaj się również z: gmina Dobiegniewo

  Przypisy

  Urszulanka – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.Wilczy Dół (Wilczyska) – mała osada śródleśna w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ługi (niem. Lauchstädt) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew przy drodze krajowej nr 22.
  Pokręt (Dolinka) (niem. Pockrands Teerofen) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.
  Dębnik – mała osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.
  Łęczyn – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.
  Gmina Bierzwnik – gmina wiejska, położona w województwie zachodniopomorskim, w południowo-wschodniej części powiatu choszczeńskiego. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim. Siedzibą gminy jest wieś Bierzwnik.
  Sławica – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.
  Czarnolesie – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.164 sek.