• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doświadczenie Ørsteda

  Przeczytaj także...
  Igła magnetyczna – niewielki magnes trwały, zazwyczaj w kształcie wydłużonej linii, zamocowany tak by mógł się obracać wokół pionowej osi, używany do wskazywania kierunku linii pola magnetycznego.Hans Christian Ørsted (spotykana jest też pisownia "Oersted"; ur. 14 sierpnia 1777 w Rudkøbing, zm. 9 marca 1851 w Kopenhadze) – duński fizyk i chemik, najbardziej znany z odkrycia zjawiska elektromagnetyzmu. W prostym eksperymencie pokazał, że igła kompasu odchyla się pod wpływem prądu w przewodzie.
  Skopijski Uniwersytet Świętego Cyryla i Metodego (maced. Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје, Univerzitet „Sv. Kiril i Metodij“ - Skopje) to uniwersytet zlokalizowany w Skopju - stolicy Macedonii. Został założony w 1946 r., jego patronami zostali dwaj święci, którzy stworzyli najstarsze pismo słowiańskie - Głagolicę. Uniwersytet posiada 23 wydziały. Uniwersytet zrzesza 2,300 członków oraz posiada 36,700 studentów. Pracuje tu 2,3 tys. nauczycieli akademickich i 0,3 tys. naukowców w instytutach badawczych. Rektorem Uniwersytetu jest obecnie Velimir Stojkoski.
  Doświadczenie Ørsteda, przedstawione przez prof. Olivera Zajkova w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopje w Macedonii

  Doświadczenie Hansa Ørsteda (spolszczona pisownia: Oersteda) – doświadczenie, którego zasadę odkrył 1820 roku Hans Ørsted. Ustawiona pod przewodnikiem elektrycznym igła magnetyczna zmienia swoje położenie po zasileniu przewodnika prądem elektrycznym co pokazuje, iż wokół przewodnika wytwarza się pole magnetyczne.

  Doświadczenie jest powszechnym pojęciem składającym się z wiedzy lub umiejętności w obserwacjach pewnych rzeczy, wydarzeń, uzyskanych poprzez zaangażowanie w ujawnienie tych rzeczy lub wydarzeń. Historia słowa doświadczenie (w tym staropolskiego słowa eksperiencja) jest blisko związana z pojęciem eksperymentu.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Zobacz też[]

 • Hans Christian Ørsted
 • pole magnetyczne
 • Przypisy

  1. Grzegorz Bogusz, Mateusz Moksa: Doświadczenie Hansa Oersteda (pol.). [dostęp 2014-09-10].
  2. Katarzyna Świętek: Doświadczenie Oersteda (pol.). Elektryczność i elektromagnetyzm. [dostęp 2014-09-10].
  Pole magnetyczne – stan przestrzeni, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne, obok pola elektrycznego, jest przejawem pola elektromagnetycznego. W zależności od układu odniesienia, w jakim znajduje się obserwator, to samo zjawisko może być opisywane jako objaw pola elektrycznego, magnetycznego albo obu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.