• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dmosin - gmina

  Przeczytaj także...
  Parafia św. Franciszka z Asyżu w Woli Cyrusowej – mariawicka parafia kustodii płockiej, Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Kraszew – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim, w gminie Dmosin pomiędzy miejscowościami Nadolna i Kamień. Przystanek PKS, przelotowa droga jednopasmowa.

  Dmosingmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.

  Siedziba gminy to Dmosin.

  Według danych z 31 grudnia 2007 gminę zamieszkiwało 4647 osób.

  Gmina Głowno (do 1953 gmina Lubianków; 1953-54 gmina Antoniew) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, znajdująca się na zachód i na północ od Głowna.Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2007 gmina Dmosin ma obszar 100,19 km², w tym:

 • użytki rolne: 88%
 • użytki leśne: 7%
 • Gmina stanowi 27,94% powierzchni powiatu brzezińskiego.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2007:

  Województwo skierniewickie - województwo istniejące w latach 1975-1998. W 1999 zostało podzielone między województwo łódzkie a mazowieckie.Parafia św. Barbary w Głownie-Osinach – parafia znajduje się na terenie dekanatu głowieńskiego w diecezji łowickiej. Powstała 6 grudnia 1952 dzięki dekretowi ordynariusza łódzkiego, księdza biskupa Michała Klepacza. Wcześniej była filią parafii w Dmosinie.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dmosin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dmosin.png

  Religia[]

  Większość mieszkańców gminy należy do Kościoła Rzymskokatolickiego. Skupieni są w trzech parafiach:

 • w Dmosinie,
 • w Kołacinku,
 • w Głownie,

 • Niewielką grupę stanowią wyznawcy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którzy należą do parafii w Woli Cyrusowej Kolonia i Lipce oraz wyznawcy Kościoła Katolickiego Mariawitów, którzy należą do parafii w Woli Cyrusowej Kolonia.

  Sołectwa[]

  Borki, Dmosin, Dmosin Drugi, Dmosin Pierwszy, Grodzisk, Kałęczew, Kamień, Kołacin, Kołacinek, Koziołki, Kraszew, Kraszew Wielki, Kuźmy, Lubowidza, Nadolna, Nadolna-Kolonia, Nagawki, Nowostawy Dolne, Osiny, Szczecin, Teresin, Wiesiołów, Wola Cyrusowa, Wola Cyrusowa-Kolonia, Ząbki.

  Gmina Brzeziny – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Pozostałe miejscowości[]

  Dąbrowa Mszadelska, Janów, Michałów, Osiny-Zarębów, Praga, Rozdzielna, Zawady.

  Sąsiednie gminy[]

  Brzeziny, Głowno, Lipce Reymontowskie, Łyszkowice, Rogów, Stryków

  Przypisy

  Parafia Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Lipce – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kamień – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim, w gminie Dmosin. W sołectwie wieś Karwoszczyzna
  Kościół Katolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański kościół starokatolicki nurtu i tradycji mariawickiej, prawnie działający na terenie Polski. Siedzibą władz Kościoła jest miejscowość Felicjanów w powiecie płockim. Zwierzchnikiem Kościoła jest siostra biskupka Damiana Maria Beatrycze Szulgowicz. Kościół liczy obecnie około 2 tysięcy wyznawców i 11 duchownych. Posiada 19 placówek, w tym 1 czynny kościół i 17 kaplic.
  Wola Cyrusowa-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim, w gminie Dmosin, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
  Powiat brzeziński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 2001 roku z części powiatu łódzkiego wschodniego. Jego siedzibą jest miasto Brzeziny.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.
  Parafia Świętego Andrzeja Apostoła i Świętej Małgorzaty w Dmosinie - parafia należąca do dekanatu Głowno diecezji łowickiej. Erygowana w XV wieku. Mieści się przy Placu Kościelnym. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.