• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Djimon Hounsou

  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Szybcy i wściekli 7 (ang. Furious 7) – amerykański film fabularny (sensacyjny), który kontynuuje wydarzenia z poprzedniego filmu serii Szybcy i wściekli. Po raz ostatni pojawia się w nim jedna z głównych postaci serii, Brian O’Connor. Wcielający się w tę postać Paul Walker zginął tragicznie w wypadku w 2013 roku, a w niezrealizowanych scenach z Brianem zagrali go bracia Walkera, Caleb i Cody, na których sylwetki na etapie postprodukcji cyfrowo naniesiono twarz Walkera.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Djimon Gaston Hounsou (ur. 24 kwietnia 1964 w Kotonu, Benin) – aktor, tancerz i model amerykański benińskiego pochodzenia nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za role w filmach Nasza Ameryka (2004) i Krwawy diament (2007).

  W 1977 wyjechał, wspólnie z bratem, do Paryża, gdzie wiódł żywot bezdomnego. Pewnego dnia "odkrył go" dla świata mody projektant Thierry Mugler. Szybko upomniało się o niego Hollywood: debiutancką rolę zagrał w filmie Without You I'm Nothing (reż. John Boskovich).

  Kariera Djimona Hounsou nabrała przyśpieszenia w 1997 roku. Rola przywódcy buntu niewolników w filmie Stevena Spielberga Amistad sprawiła, iż twarz aktora stała się rozpoznawalna na całym świecie. Kreacja ta przyniosła mu również nominację do Złotego Globu. Kolejne produkcje (m.in. Gladiator Ridleya Scotta czy Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia) utrwaliły pozycję Djimona Hounsou jako jednego z najlepiej rozpoznawalnych aktorów charakterystycznych w Hollywood.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Gladiator – film kostiumowy produkcji USA z 2000 roku w reżyserii Ridleya Scotta, którego akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Obok postaci historycznych, jak cezar Marek Aureliusz czy jego syn Kommodus, występują też postaci fikcyjne jak Juba, czy też generał Maximus (ma on jednak kilka pierwowzorów historycznych).

  12 grudnia 2006 Djimon Hounsou odebrał nagrodę WAFCA (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Waszyngtonu) za rolę drugoplanową w filmie Krwawy diament. 23 stycznia 2007 Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła, iż rola ta uhonorowana została nominacją do Oscara.

  Wybrana filmografia[]

 • 2015: Szybcy i wściekli 7 (Furious 7) jako Mose Jokande
 • 2015: Taśmy Watykanu (The Vatican Tapes) jako Wikary Imani
 • 2011: Biały słoń (Elephant White) jako Curtie Church
 • 2010: Burza (The Tempest) jako Caliban
 • 2009: Push jako agent Henry Carver
 • 2008: Po prostu walcz! (Never Back Down) jako Jean Roqua
 • 2006: Krwawy diament (Blood Diamond) jako Solomon Vandy
 • 2005: Wyspa (The Island) jako Laurent
 • 2005: Constantine jako Papa Midnite
 • 2004: Blueberry jako Woodhead
 • 2003: Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia (Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life) jako Kosa
 • 2002: Pościg za milionem (Le boulet) jako Youssouf
 • 2002: Nasza Ameryka (In America) jako Mateo
 • 2000: Gladiator jako Juba
 • 1997: Amistad jako Cinqué
 • 1994: Gwiezdne wrota (Stargate) jako Horus
 • 1990: Without You I'm Nothing jako były chłopak
 • Linki zewnętrzne[]

 • Djimon Hounsou w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Djimon Hounsou w bazie filmweb.pl
 • Djimon Hounsou w bazie stopklatka.pl
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspa (ang. The Island) – amerykański film science-fiction z roku 2005. Produkcja ta okazała się hitem i zagwarantowała aktorce Scarlett Johansson status megagwiazdy. Film przyniósł swoim twórcom dochód w wysokości prawie 163 mln dolarów.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Krwawy diament (ang. Blood Diamond) – amerykański dramat wojenny z roku 2006 w reżyserii Edwarda Zwicka. Główne role zagrali w nim Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly i Djimon Hounsou. Tytuł wziął się od zjawiska zachodzącego na afrykańskich terenach objętych wojną, gdzie wydobywane diamenty służą do finansowania wojen.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Push – amerykańsko-kanadyjsko-brytyjski film fabularny powstały w reżyserii Paula McGuigana. Jego światowa premiera miała miejsce 29 stycznia 2009 r. w Los Angeles.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.