Dissent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dissent (ang. różnica zdań) – niezależny, lewicowy magazyn dotyczący polityki i kultury, wydawany przez Michaela Kazina i Michaela Walzera w USA. Jest wydawany dla Fundacji Studiów Niezależnych Koncepcji Społecznych (Foundation for the Study of Independent Social Ideas) na Uniwersytecie Pensylwanii.

Norman Kingsley Mailer, właśc. Nachum Molech Mailer (ur. 31 stycznia 1923 w Long Branch, zm. 10 listopada 2007 w Nowym Jorku) – amerykański powieściopisarz, eseista, dziennikarz, scenarzysta i reżyser filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera.Erich Fromm (ur. 23 marca 1900 we Frankfurcie nad Menem, zm. 18 marca 1980 w Muralto) – niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego.

Historia[ | edytuj kod]

Magazyn po raz pierwszy został wydany w 1954 roku przez grupę niezależnych amerykańskich radykałów z Nowego Jorku, wśród których byli Irving Howe, Lewis A. Coser, Henry Pachter oraz Meyer Schapiro. Stanowił protest przeciwko konformistycznej atmosferze życia kulturalnego i intelektualnego Stanów Zjednoczonych tamtych czasów. Jego powstanie było reakcją na makkartyzm, a także formy rządów w krajach “komunistycznych”. Krytykowano w nim między innymi amerykańską partię komunistyczną za popieranie Związku Radzieckiego i Stalina. Autorzy piszący dla Dissent reprezentowali szerokie spektrum poglądów, od lewicowych, liberalnych, socjaldemokratycznych, aż po antykomunistyczne.

Egalitaryzm (od francuskiego égalité – równość) – pogląd społeczno-polityczny uznający za podstawę sprawiedliwego ustroju społecznego zasadę przyrodzonej równości wszystkich ludzi (w odróżnieniu od elitaryzmu).Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.

Dissent zawsze różnił się od klasycznych pozycji ideologicznych lewicy i prawicy. W czasie Zimnej Wojny jego wydawcy byli żarliwymi antykomunistami, odrzucającymi jakiekolwiek moralne czy polityczne powiązania z ZSRR i Chinami, podważając marksistowską ideę kultury uprzedmiotowionej przez politykę. Dissent sprzeciwiał się komunistycznym eksperymentom na Kubie i w Wietnamie. Podkreślał, że obowiązkiem lewicy jest obrona wartości liberalnych i demokratycznych, ale również socjalistycznych.

Michael Walzer (ur. 3 marca 1935) − amerykański filozof i intelektualista. Profesor emerytowany w Instytucie Studiów Zaawansowanych (IAS) w Princeton w stanie New Jersey. Jest współwydawcą (wraz z Michaelem Kazinem) magazynu Dissent, z którym jest związany od czasu studiów na Uniwersytecie Brandeis. Jest autorem książek z zakresu wielu dziedzin, w tym dotyczących genezy wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych, nacjonalizmu, grup etnicznych, sprawiedliwości społecznej, krytyki modeli społecznych, radykalizmu, tolerancji oraz zaangażowania politycznego. Jest również redaktorem dwutygodnika The New Republic. Do dzisiaj napisał 27 książek oraz opublikował ponad 300 artykułów, esejów i recenzji książek w magazynach Dissent, The New Republic, The New York Review of Books, The New Yorker, The New York Times, Harpers i wielu innych czasopismach politycznych i filozoficznych.Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.

W latach 60. i 70. magazyn prezentował sceptycyzm dotyczący trzeciej rewolucji światowej, teorii wyzwolenia narodowego oraz kultury Nowej Lewicy, który izolował go od ruchów i środowisk studenckich. Jednocześnie przywiązanie do liberalnego internacjonalizmu i społecznego egalitaryzmu odróżniało Dissent od liberalizmu oraz rosnącego ruchu neokonserwatywnego głównego nurtu.

Charles Wright Mills (ur. 28 sierpnia 1916 w Waco w Teksasie, zm. 20 marca 1962 w Nyack w Nowym Jorku) – socjolog amerykański.Nowa lewica – ruch społeczno-polityczny powstały po 1964 roku. Jego głównym ideologiem był Herbert Marcuse. Termin Nowa lewica (New left) został spopularyzowany przez amerykańskiego socjologa C. Wright Millsa w 1960 roku. Rozwijał się on szczególnie w środowiskach akademickich i intelektualnych. Jego powstanie wiązało się z protestami przeciwko zatruciu środowiska, wojnom i zbrojeniom atomowym, nawoływała do ograniczenia konsumpcjonizmu i autorytarnych tendencji państwa.

Wśród autorów publikujących w Dissent znaleźli się m.in.:

 • Hannah Arendt
 • Erich Fromm
 • Paul Goodman
 • Günter Grass
 • Michael Harrington
 • Dwight Macdonald
 • Charles Wright Mills
 • Czesław Miłosz
 • Norman Mailer
 • Amos Oz
 • Richard Rorty
 • Ignazio Silone
 • Aleksandr Sołżenicyn
 • Cornel West
 • Ellen Willis
 • Richard Wright
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Sutowski i inni, „Dissent”, czyli niezgoda na status quo, KrytykaPolityczna.pl, 15 maja 2012 [dostęp 2020-02-10] (pol.).
  2. George Packer, A Modest Utopia: Sixty Years of Dissent, The New Yorker [dostęp 2020-02-10] (ang.).
  Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.Michael Kazin (ur. 1948 w Nowym Jorku) – profesor historii na Uniwersytecie Georgetown. Jest współwydawcą (wraz z Michaelem Walzerem) magazynu Dissent.
  Warto wiedzieć że... beta

  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.
  Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Gdańsku) – niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
  Makkartyzm (spotykana także pisownia maccartyzm, ang. McCarthyism) – ogólna nazwa działań politycznych, pozbawionych skrupułów metod śledczych oraz tworzenia atmosfery strachu i podejrzeń, w walce z „wewnętrznym zagrożeniem komunistycznym” w latach 1950-1954 w Stanach Zjednoczonych.
  Aleksandr Isajewicz Sołżenicyn, ros. Александр Исаевич Солженицын (ur. 11 grudnia 1918 w Kisłowodzku, zm. 3 sierpnia 2008 w Moskwie) – rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1970, autor trzytomowego Archipelagu GUŁag.
  Ignazio Silone, właśc. Secondino Tranquili (ur. 1 maja 1900 w Pescinie, zm. 22 sierpnia 1978 w Genewie) – włoski pisarz i działacz socjalistyczny.
  Dwight Macdonald (ur. 24 marca 1906 w Nowym Jorku, zm. w 1982) – amerykański pisarz i dziennikarz, jeden z najwcześniejszych badaczy i krytyków kultury masowej.
  Uniwersytet Pensylwanii (ang. University of Pennsylvania, potocznie Penn lub UPenn) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Filadelfii, w stanie Pensylwania, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League).

  Reklama