Disneyland Resort Paris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Disneyland Resort Paris – czwarty otwarty na świecie park rozrywki Walta Disneya.

Gdzie jest Nemo? (ang. Finding Nemo) – amerykańsko-australijski film animowany z 2003 roku produkcji Pixar Animation Studios oraz Walt Disney Pictures w reżyserii Andrew Stantona i Lee Unkricha. Film wyprodukowany za pomocą grafiki i animacji komputerowej otrzymał nagrodę Oscara za najlepszy film animowany 2003 roku.Wesołe miasteczko, park rozrywki, lunapark – to teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce. Program wesołego miasteczka jest często uzupełniony o punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji) oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).

Otwarty 12 kwietnia 1992 roku pod nazwą Euro Disney Resort. Nazwę zmieniono w 1994 roku, by pasowała do romantycznego obrazu związanego z Paryżem, także ze względu na złą reputację, jaka przylgnęła do starej marki. Kompleks położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Vallée - 30 km na wschód od stolicy Francji. Zarządzany jest przez spółkę Euro Disney SCA, w której udziały posiada The Walt Disney Company. W 2011 park odwiedziło 16 milionów gości, a od 1992 270 milionów gości. Oblicza się, że Disneyland Paris przyniósł gospodarce Francji 50 miliardów euro wartości dodanej.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.

Resorty[ | edytuj kod]

Bawić się można w 2 parkach tematycznych: Disneyland Park oraz Walt Disney Studios. Poniżej podano ich najważniejsze atrakcje. Do 2022 planowane jest uruchomienie trzeciego parku o powierzchni 120 ha.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Sposób w jaki opisywane są poniżej atrakcje:

 • Numer nazwa - opis.
 • Atrakcje oznaczone na mapie parku jako "nie przegap" / Atrakcje nie oznaczone na mapie parku jako "nie przegap". np.:

 • 2 Disney Railroad - Main Street Station - stacja kolejki, która wozi chętnych dookoła Disneyland Park.
 • lub

 • 17 La Cabane des Robinson - dom na drzewie zamieszkany przez Rodzinkę Robinsonów.
 • Disneyland Park[ | edytuj kod]

  Disneyland Park jest podzielony na 5 tematycznych krain:

  Piraci z Karaibów − seria amerykańskich filmów przygodowych wyprodukowanych przez Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures z Johnnym Deppem, Keirą Knightley, Geoffreyem Rushem i Orlando Bloomem w rolach głównych.Gospodarka Francji sytuuje się na piątym miejscu na świecie (2008 Francja wyprzedziła Wielką Brytanię w wyniku niskiego kursu funta szterlinga względem euro) i drugim w Europie pod względem wysokości nominalnego produktu krajowego brutto oraz na dziewiątym miejscu pod względem produktu krajowego brutto ważonego parytetem siły nabywczej. Wśród największych gospodarek świata wyróżnia się jednym z najniższych poziomów ubóstwa, najmniejszą nierównością dochodów oraz stojącym na wysokim poziomie systemem usług społecznych (opieka zdrowotna, system edukacji, system emerytalny) oraz usług publicznych (transport, bezpieczeństwo). W sektorze publicznym pracuje 21% pracowników (ok. 5,2 mln osób). Wydatki publiczne sięgają 56,3% PKB, co stawia Francję na drugim miejscu wśród krajów rozwiniętych (za Danią).

  Main Street. U.S.A.[ | edytuj kod]

  Główna Ulica - to amerykańska ulica małego miasteczka z początku XX wieku. Dominują tu wiktoriański styl i słodkie kolory. To pierwsza część Parku, tuż za wejściem, główna droga łącząca wszystkie krainy. Tędy przebiegają trasy wielu parad.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Dumbo – amerykański film animowany z 1941 roku wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya. Film powstały na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Helen Aberson z ilustracjami Harolda Pearla.
 • 2 Disney Railroad - Main Street Station - stacja kolejki, która wozi chętnych dookoła Disneyland Park.
 • Frontierland[ | edytuj kod]

  Pogranicze - to kraina Dzikiego Zachodu. Przygotowana jest dla starszych dzieci, które mogą tu znaleźć:

 • 9 Phantom Manor - Dom Strachów z XIX wieku,
 • 10 Thunder Mesa Riverboat Landing - parowe statki pływajace po sztucznym jeziorze,
 • 12 Big Thunder Mountain - górnicza kolejka górska pomiędzy czerwonymi skalistymi wzgórzami na sztucznym jeziorze,
 • 13 Pocahontas Indian Village - miasteczko Pocahontas.
 • Adventureland[ | edytuj kod]

  Kraina Przygody - to kraina podróżników i przygody oraz odkrywców. Najciekawsze atrakcje:

  Indiana Jones (właściwie dr Henry Walton Jones Jr.; zdrob. Indy) – postać fikcyjna, główny bohater serii filmów fabularnych, wykreowany przez scenarzystę George’a Lucasa. Indiana Jones jest archeologiem i poszukiwaczem przygód a jego atrybutami są fedora, bicz, skórzana kurtka oraz rewolwer, dzięki którym stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. Indiana Jones pojawił się dotychczas w czterech pełnometrażowych filmach wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga gdzie w rolę tytułową wcielił się amerykański aktor Harrison Ford.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
 • 20 Indiana Jones and the Temple of Peril - rollercoaster Indiany Jonesa,
 • 22 Pirates of Caribbean - Piraci z Karaibów,
 • 17 La Cabane des Robinson - dom na drzewie zamieszkany przez Robinsonów.
 • Fantasyland[ | edytuj kod]

  Kraina Fantazji - to najbardziej bajkowa (kreskówkowa) z krain, przygotowana przede wszystkim dla najmłodszych.

  Strefa mroku – amerykański horror, będący kinową wersją serialu telewizyjnego z lat 50 o tym samym tytule. Składa się z czterech historii opowiedzianych przez różnych reżyserów.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
 • 27 Peter Pan's Flight - lot Piotrusia Pana,
 • 32 Mad Hatter's Tea Cups - popularne filiżanki,
 • 35 "It's a Small World" - miniaturowa podróż dookoła świata,
 • 23 Sleeping Beauty Castle - Zamek Śpiącej Królewny,
 • 26 Le Carrousel de Lancelot - karuzela Lancelota,
 • 30 Dumbo the Flying Elephant - karuzela latający słoń Dumbo,
 • 31 Alice's Curious Labyrinth - labirynt Alicji w Krainie Czarów.
 • Discoveryland[ | edytuj kod]

  Kraina Odkryć - to przede wszystkim "kosmiczna" i futurystyczna kraina:

  Wartość dodana – przyrost wartości dóbr w wyniku określonego procesu produkcji lub tworzenia usługi. Źródłem wartości dodanej jest praca.Pocahontas – amerykański film animowany z 1995 roku. Jest to 33. pełnometrażowy film z wytwórni Disneya, jego kontynuacja Pocahontas 2: Podróż do Nowego Świata pojawiła się 3 lata później.
 • 37 BuzzLightyear Laser Blast - zabawa z Toy Story 2: pokonaj Zurga i innych przeciwników Buzza Astrala,
 • 42 Star Tours - wyprawa statkiem kosmicznym (symulator ruchu),
 • 46 Space Mountain: Mission 2 - kosmiczny rollercoaster,
 • 47 Autopia - przejażdżka samochodzikami z lat 50. XX w.,
 • 38 Orbitron (Machines Volantes) - karuzela "międzyplanetarna",
 • Walt Disney Studios[ | edytuj kod]

  Park Walt Disney Studios podzielony jest na 4 strefy, obrazujące powstawanie różnego typu filmów:

  Alicja w Krainie Czarów to 13. film Walta Disneya, zrealizowany w roku 1951. Jest adaptacją książki Lewisa Carrolla pod tym samym tytułem. Premiera filmu w USA odbyła się 28 lipca 1951 (W Wielkiej Brytanii dwa dni wcześniej). W Polsce premiera miała miejsce w grudniu 1951 (Disney Channel emituje tę wersję dubbingowaną).SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
 • Front Lot - "wejście" - zdjęcia, wystawy, bary
 • Toon Studio (wcześniej - Animation Courtyard) - kulisy przygotowywania filmów animowanych, a także dwie atrakcje dla młodszych turystów - mały rollercoaster z Nemo i wyścigi Aut
 • Production Courtyard - strefa kulis kręcenia filmów - Wieża z filmu "Strefa mroku", pokaz starych filmów, specjalny pociąg pokazujący różne techniki efektów specjalnych w plenerze.
 • Backlot - to świat efektów specjalnych, m.in. motorowe pokazy kaskaderskie i powstawanie efektów specjalnych do takich filmów, jak Armageddon.
 • Disney Hotels[ | edytuj kod]

  Hotele dla gości parku utrzymane w bajkowym klimacie.

  The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Disney Village[ | edytuj kod]

  Wioska Disneya z campingiem i ze sklepami.

  Golf Disneyland[ | edytuj kod]

  Pole golfowe.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Disneyland Resort Paris
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Piotruś Pan (ang. Peter Pan) – pełnometrażowy film animowany, wyprodukowany w 1953 r. przez studio Walta Disneya. Film oparto na motywach powieści Jamesa Matthew Barrie o tym samym tytule.
  Auta (ang. Cars) – pełnometrażowy film animowany produkcji USA z 2006 roku stworzony przez firmę Pixar we współpracy z firmą Disney. Inspiracją dla stworzenia filmu była autentyczna historia miasteczka Peach Springs w północno-zachodniej Arizonie.
  12 kwietnia jest 102. (w latach przestępnych 103.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 263 dni.

  Reklama