• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Discogs  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  System kontrybucji[ | edytuj kod]

  System dodawania danych przeszedł 4 rewizje.

  Wersja 1 (V1)[ | edytuj kod]

  Wszystkie napływające kontrybucje weryfikowane były przez uprzywilejowanych użytkowników (moderatorów) wytypowanych przez administrację. Dane pochodzące z kontrybucji nie były publikowane dopóki, dopóty nie uzyskały choć jednego pozytywnego głosu od moderatora.

  Wersja 2 (V2)[ | edytuj kod]

  Kolejna wersja systemu wprowadziła koncepcję limitu do 2–3 kontrybucji, jakie mogły oczekiwać w kolejce do moderacji. Limit zwiększał się w skali logarytmicznej. To rozwiązanie względem nowych użytkowników miało na celu dwie rzeczy: Pozwalało ono uniknąć nadmiaru danych nadchodzących do moderatorów. Było również pomocne w oswajaniu się z zasadami obowiązującymi w serwisie. Wymagane były dwa głosy, aby dodane wydanie zostało zaakceptowane.

  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

  Wersja 3 (V3)[ | edytuj kod]

  Limit kontrybucji został zniesiony, umożliwiając w ten sposób na edycję oraz dodawanie nowych wydań w stopniu nieograniczonym. Nowe płyty dodane do bazy były wyraźnie oznaczone jako „niezmoderowane”. Poprawki wniesione do już istniejących wydań publikowane były dopiero po zaakceptowaniu przez moderatora.

  Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.

  Wersja 4 (V4)[ | edytuj kod]

  System ten został wprowadzony 10 marca 2008 r. Nowe wydania oraz modyfikacje odnoszą natychmiastowy skutek. Oznaczone są one jednak jako „potrzebujące głosów” (needing votes). Oflagowany wpis zaznaczony jest na liście płyt żółtym kolorem. Na każdą pozycję głosować można w dowolnej chwili, nawet jeśli nie jest ona oflagowana. Na głosy składa się ocena wszystkich informacji o wydaniu (nie tylko ostatnio dokonanych edycji). Dokonywać takiej oceny mogą użytkownicy, którym automatycznie zostały przyznane uprawnienia przez nieujawniony algorytm. Średnia głosów danego wydania podawana jest wraz z innymi danymi o nim.

  Domena internetowa – zbiór nazw systemu nazw DNS wykorzystywanego w Internecie, składający się z nazw umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

  Ta wersja systemu wywołała wśród aktywnych użytkowników oraz moderatorów sporo kontrowersji. Powodem tego jest zmniejszenie rzetelności informacji, a co za tym idzie przydatności całej bazy danych. W rezultacie kilkoro użytkowników z długim stażem oraz byłych moderatorów usunęło swoje konta lub też ogłosiło bezterminowe odejście. Kilkuset pozostałych użytkowników wspólnie odpowiedzialnych za wprowadzenie początkowych 200 tys. wydań (około 1/5 całości) oznajmiła chęć powrotu do poprzedniej wersji – V3.

  eBay Inc. – przedsiębiorstwo prowadzące największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Zmianie uległ również system nagradzania kontrybutorów. W wersji v3 punkty przyznawane były tylko wtedy, gdy dana edycja została zaakceptowana przez głosy moderatorów. W kolejnej wersji, v4 punkty przyznawane są bez względu na głosy moderatorów oraz wiarygodność wprowadzonych informacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Find Music on Discogs (ang.). Discogs. [dostęp 2020-12-09].
  2. Statystyki strony w serwisie Alexa. [dostęp 2021-04-21].
  3. What/Why v2.0?. discogs.com. [dostęp 2008-10-02].
  4. Kopia witryny z 2004 w serwisie Internet Archive. [dostęp 2009-04-21].
  5. Kevin Lewandowski: Open Data + API (Discogs News forum post). August 2007. [dostęp 2007-08-27].
  6. Kevin Lewandowski: Discogs Data License. August 2007. [dostęp 2007-08-27].
  7. Kevin Lewandowski: Discogs API Documentation. August 2007. [dostęp 2007-08-27].
  8. Terms of service changes (forum thread). 2005-06-15. [dostęp 2007-08-27].
  9. Kevin Lewandowski: Restructuring of Moderation/Voting System. February 2008. [dostęp 2008-03-17].
  10. Various: Roll of Honour. March 2008. [dostęp 2008-03-23].
  11. Various: Sign here if you want V3 back.... March 2008. [dostęp 2008-03-23].
  12. Various: Fastest grown user. October 2008. [dostęp 2008-08-29].
  Open Directory Project (zwany także dmoz od Directory Mozilla) – otwarty katalog stron WWW, utrzymywany na serwerach koncernu Time Warner, w którym zarówno drzewo kategorii jak i wszelkie wpisy są redagowane przez wspólnotę redaktorów-ochotników.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Slashdot (często pisany w skrócie "/.", z ang. slash - ukośnik i dot - kropka) to popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez Internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot".
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.
  Skala logarytmiczna – rodzaj skali pomiarowej, w której mierzona wartość wielkości fizycznej jest przekształcana za pomocą logarytmu.
  Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).
  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.744 sek.