Discogs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Discogs – internetowa baza dyskografii, rozwijana przez użytkowników.

XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

Serwis jest własnością firmy Zink Media, Inc. zlokalizowanej w Portland, USA. Stanowi on jeden z największych zbiorów tego typu dostępnych on-line. Dane uzupełniane są przez użytkowników, którym przysługuje taka możliwość po wcześniejszej, nieodpłatnej rejestracji. Osoby które tego dokonały mają również możliwość grupowania swoich własnych zbiorów oraz informowania pozostałych członków o chęci sprzedaży poszczególnych płyt. Dotychczas (stan na grudzień 2020) skatalogowano ponad 13 mln wydań, 7,2 mln artystów oraz 1,6 mln wytwórni płytowych. Discogs zajmuje 771 miejsce w rankingu Alexa (stan na 2021).

Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.

Historia[ | edytuj kod]

Rejestracji domeny Discogs.com dokonano w sierpniu 2000, zaś uruchomienie witryny nastąpiło w październiku tego samego roku. Inicjatorem owego przedsięwzięcia był programista Kevin Lewandowski, mający w zamierzeniu stworzenie spisu prywatnej kolekcji muzycznej. Autor realizując swój pomysł, kierował się sukcesem takich serwisów jak eBay, Open Directory Project czy też Slashdot.

Domena internetowa – zbiór nazw systemu nazw DNS wykorzystywanego w Internecie, składający się z nazw umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

Strona w pierwotnym założeniu miała być obszerną bazą informacji na temat muzyki elektronicznej, pogrupowanych ze względu na artystę, wytwórnię oraz wydania. W 2003 kod strony został napisany od nowa i począwszy od stycznia 2004 zaczęto wspierać pozostałe gatunki muzyczne. Pierwszym w kolejności był hip-hop, następnie rock, jazz, funk/soul, muzyka latynoamerykańska oraz reggae w październiku 2005. W styczniu 2006 dodano kategorię blues oraz wydania niestanowiące utworów muzycznych (wywiady, nagrania zarejestrowane poza studiem nagraniowym etc). Możliwość katalogowania muzyki poważnej została udostępniona w czerwcu 2007. W październiku tego samego roku udostępniono wsparcie dla pozostałych gatunków, dzięki czemu stało się możliwe skatalogowania dowolnej płyty.

eBay Inc. – przedsiębiorstwo prowadzące największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

30 czerwca 2004 Discogs opublikowało swój ostatni raport dotyczący ilości danych oraz kontrybutorów. Wynikało z niego, że w serwis posiada 260 789 opisanych wydań oraz 15 788 aktywnych użytkowników. 20 lipca 2007 wprowadzony został nowy system Market Price History dla osób dokonujących transakcji. Wyświetlał on informacje dotyczące cen wydań sprzedanych do 12 miesięcy wcześniej. Funkcjonalność dostępna była za darmo przez 60 dni, dłuży okres wiązał się z płatną subskrypcją. Konieczność opłaty za Market Price History została zniesiona z początkiem roku 2008, umożliwiając tym samym korzystanie z niej nieodpłatnie.

Open Directory Project (zwany także dmoz od Directory Mozilla) – otwarty katalog stron WWW, utrzymywany na serwerach koncernu Time Warner, w którym zarówno drzewo kategorii jak i wszelkie wpisy są redagowane przez wspólnotę redaktorów-ochotników.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

W połowie sierpnia 2007 umożliwiono dostęp do informacji za pomocą RESTful, API wykorzystującego format XML. Początkowa, restrykcyjna licencja uniemożliwiająca modyfikację danych, z czasem została zmieniona na public domain. Wcześniej zbiory Discogs dostępne były wyłącznie poprzez język HTML, ze względu na przeznaczenie witryny jedynie dla przeglądarek internetowych. Interfejs HTML był też jedynym autoryzowanym sposobem na ingerencję w dane.

Slashdot (często pisany w skrócie "/.", z ang. slash - ukośnik i dot - kropka) to popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez Internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot".Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.
Skala logarytmiczna – rodzaj skali pomiarowej, w której mierzona wartość wielkości fizycznej jest przekształcana za pomocą logarytmu.
Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).
Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.
Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Representational state transfer (zmiana stanu poprzez reprezentacje), REST – styl architektury oprogramowania wywiedziony z doświadczeń przy pisaniu specyfikacji protokołu HTTP dla systemów rozproszonych. REST wykorzystuje m.in. jednorodny interfejs, bezstanową komunikację, zasoby, reprezentacje, hipermedia, HATEOAS.

Reklama