• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Disco Inferno  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.Dolby NR (skrót od ang. Noise Reduction) – system redukcji szumów stosowany w magnetofonach analogowych, opracowany przez firmę Dolby Laboratories. Zadaniem systemu Dolby NR jest zmniejszenie poziomu szumów samej taśmy, które są głównym czynnikiem ograniczającym dynamikę magnetofonów kasetowych.

  Disco Inferno – piosenka z 1976 roku autorstwa Leroya Greena i Tyrone’a Kerseya nagrana pierwotnie przez zespół The Trammps. Utwór, który okazał się największym przebojem grupy wydany został na singlu w grudniu 1976 roku, w tym samym miesiącu dostępny był na albumie eponimicznym. Na początku 1977 roku SP – wraz z dwiema innymi piosenkami grupy – przez 6 tygodni utrzymywał się na szczycie listy Billboard Hot Dance Club Play. Jednak dopiero kiedy utwór trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu Gorączka sobotniej nocy (1977) i wydany został ponownie na małej płycie zyskał prawdziwą popularność w USA, czego dowodem było 11. miejsce w zestawieniu Hot 100, do którego singiel dotarł w maju 1978 roku.

  Płonący wieżowiec – amerykański film fabularny z 1974 roku w reżyserii Johna Guillermina ze Steve’em McQueenem i Paulem Newmanem w rolach głównych. Scenariusz na podstawie powieści The Tower Richarda M. Sterna i The Glass Inferno Thomasa N. Scortii i Franka Robinsona.Tyrone Garfield „Ron” Kersey (ur. 7 kwietnia 1949 w Filadelfii, zm. 25 stycznia 2005 w Springfield (Pensylwania)) – amerykański klawiszowiec, autor piosenek, producent oraz aranżer, który zasłynął jako twórca muzyki do utworu „Disco Inferno” zespołu The Trammps.

  W 1999 roku swoją wersję piosenki nagrała Cyndi Lauper, która znalazła się na jej singlu. Wersja piosenkarki wspięła się na 8. pozycję listy Billboard Dance Club Songs. Ten cover znalazł się także na ścieżce dźwiękowej do filmu Odlotowy duet. Kilka lat wcześniej – w 1993 roku – Tina Turner zarejestrowała swoją wariację kompozycji, która zamieszczona została na jej albumie (OST) What's Love Got to Do with It.

  Cynthia Ann Stephanie Lauper (ur. 22 czerwca 1953 w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka, kompozytorka, producentka i aktorka, zdobywczyni nagrody Grammy, Tony oraz Emmy.Tina Turner (właśc. Anna Mae Bullock, ur. 26 listopada 1939 w Nutbush, Tennessee) – urodzona w USA, posiadająca aktualnie obywatelstwo Szwajcarii wokalistka soulowa i rockowa, obdarzona charakterystycznym zachrypniętym, mocnym głosem, sceniczną charyzmą i energią. Uważana jest za "Królową Rocka".

  Historia utworu[ | edytuj kod]

  Inspiracją do powstania piosenki była scena z filmu Płonący wieżowiec (1974), gdzie dyskotekę zajmują płomienie. Według Toma Moultona, który odpowiadał za miks nagrania, redukcja szumów Dolby została nieprawidłowo ustawiona podczas miksowania materiału. Efektem tego utwór stał się bardziej dynamiczny, co dodatkowo zostało wzmocnione ryczącym głosem Jimmy’ego Ellisa. Kiedy inżynier dźwięku Jay Mark odkrył błąd postanowił go poprawić, dzięki czemu dynamika miksu stała się pełniejsza od panującego wówczas standardu w przemyśle muzycznym. Takie niezamierzone rozwiązanie spowodowało, że słuchacz miał wrażenie, że nagranie „wyskakuje” w jego kierunku. Założeniem twórców „Disco Inferno” było wydanie na singlu krótkiej trzyminutowej wersji utworu zamiast dwuczęściowej niespełna jedenastominutowej. Poza listą Hot Dance Club Play singiel trafił na Black Singles, gdzie dotarł do pozycji 9. Jednak początkowo piosenka The Trammps przebojem radiowym się nie stała, docierając jedynie do miejsca 53. zestawienia Billboard Hot 100.

  The Trammps – amerykański zespół disco i soul, założony w 1972 roku w Filadelfii. Formacja była jedną z pierwszych grających muzykę disco.Gorączka sobotniej nocy (ang. Saturday Night Fever) – amerykański film z 1977 roku. Film porusza tematy ciężkiego życia, dyskryminacji i rasizmu. Gorączka sobotniej nocy została obrana za ikonę kultury disco, i końca lat 70., a piosenki zespołu Bee Gees zajmowały pierwsze miejsca na listach przebojów.

  Kiedy w 1977 roku „Disco Inferno” znalazło się na ścieżce dźwiękowej do filmu Gorączka sobotniej nocy utwór stał się powszechnie rozpoznawalny. Zamieszczona na płycie pełna wersja trwała blisko 11 minut. Reedycja singla wydana przez wytwórnię Atlantic wiosną 1978 roku wspięła się na 11. pozycję najpopularniejszego amerykańskiego zestawienia, co okazało się być najlepszym wynikiem formacji na Hot 100.

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Hot Dance Club Songs − jedna z list przebojów opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Notowania najbardziej popularnych w amerykańskich klubach piosenek w stylu dance-club, tworzone są co tydzień na podstawie playlist tworzonych przez DJ-ów (którzy uprzednio muszą spełnić odpowiednie kryteria).

  19 września 2005 roku utwór „Disco Inferno” został wprowadzony do Dance Music Hall of Fame.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.