• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Discman

  Przeczytaj także...
  Odtwarzacz CD – elektroniczne urządzenie cyfrowe służące do odtwarzania płyt CD z nagranym dźwiękiem w formacie Audio za pomocą wiązki lasera, w Polsce początkowo znane pod nazwą gramofon laserowy cyfrowy, gramofon cyfrowy lub dyskofon albo też odtwarzacz płyt kompaktowych.MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.
  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).
  Sony D-50 — pierwszy discman bez dołączonego źródła zasilania.
  Sony D-50 wraz z kasetą baterii EBP-9LC, która jednocześnie pełniła funkcję dodatkowej obudowy ochronnej.
  Przenośny odtwarzacz CD Philips Expanium.

  Discman – niewielki, przenośny odtwarzacz CD, wyposażony w słuchawki. Nazwa discman jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Sony, niemniej popularnie używa się jej, podobnie jak w przypadku walkmana, jako nazwy dla ogółu tego typu urządzeń.

  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.Słuchawka – przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową podobnie, jak czyni to głośnik; od głośnika jednak odróżnia słuchawkę sposób, w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet wewnątrz ucha.

  Pierwszym urządzeniem tego typu był Sony D-50, wprowadzony na rynek w 1984 roku. Odtwarzacz ważył 590 gramów, był wielkości czterech położonych na sobie pudełek na płyty CD i wymagał zewnętrznego zasilacza. W sprzedaży były dostępne specjalne kasety na baterie i przenośne akumulatory, które umożliwiały słuchanie muzyki bez podłączenia do gniazdka, jednak zwiększały one wymiary i ciężar całości.

  CD-Audio, Audio-CD, CD-DA (ang. Compact Disc Digital Audio) – standard cyfrowego zapisu dźwięku na płycie kompaktowej, wykorzystujący do tego celu kodowanie PCM o częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i rozdzielczości 16 bitów na próbkę.Walkman – przenośny, zminiaturyzowany magnetofon kasetowy, odporny na wstrząsy i nieposiadający głośników lecz wyłącznie słuchawki, niektóre trochę większe modele posiadały też wbudowany mały głośnik umożliwiający słuchanie bez użycia słuchawek.

  Z czasem discmany stawały się poręczniejsze i uzyskiwały nowe możliwości. Pierwotnie discmany współpracowały jedynie z płytami nagranymi w formacie CD-Audio, późniejsze modele były w stanie odtwarzać również muzykę w formacie MP3, pojawiły się też przenośne odtwarzacze DVD-Video. Pozwalały na poprawną pracę pomimo wstrząsów, co umożliwiła wewnętrzna pamięć buforująca sygnał na wypadek zgubienia ścieżki. Spadał pobór energii, co pozwoliło na dłuższą pracę bez wymiany baterii czy ładowania akumulatorów. Bywały również wyposażane w uchwyt samochodowy lub pilota sterującego na podczerwień.

  Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w ponad 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw. "Wall Street"; (NYSE: PHG)). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.MiniDisc (MD) – to dyskowy nośnik danych cyfrowych, zwykle stosowany do zapisu dźwięku. Technologię MD zaprezentowała w 1991 roku firma Sony. W 1993 roku został zaprezentowany standard MD Data do przechowywania danych komputerowych, nie zyskał on jednak popularności, tak więc dzisiaj MD stosowane są głównie do zapisu dźwięku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Sony: Personal Audio (ang.). Sony. [dostęp 2014-06-04].
  2. D-50 (ang.). walkmancentral.com. [dostęp 2014-06-03].
  3. All-TIME 100 Gadgets (ang.). time.com. [dostęp 2014-06-03].
  4. Sony D-VE7000S DVD Walkman (ang.). cnet.com, 2006-04-28. [dostęp 2014-06-04].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • minidisc
 • odtwarzacz MP3
 • Odtwarzacz MP3 – przenośne urządzenie służące do katalogowania i odsłuchiwania plików dźwiękowych. Nazwa odtwarzacz MP3 pochodzi od pierwotnego przeznaczenia urządzenia – początkowo obsługiwane były tylko pliki dźwiękowe w formacie MP3. Obecnie większość modeli odtwarza także formaty WMA, a niektóre również rzadsze formaty, takie jak Ogg Vorbis, FLAC czy APE.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.