• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • [email protected]

  Przeczytaj także...
  Nagrywarka, (ang.) optical disc drive (ODD) – urządzenie służące do zapisywania informacji na przeznaczonych do tego celu dyskach optycznych, inaczej płytach. Można spotkać nagrywarki CD, nagrywarki DVD, nagrywarki BD oraz stacjonarne nagrywarki DVD.Labelflash™ – technologia umożliwiająca użytkownikowi nagrywanie dowolnych motywów, napisów lub obrazków na płytę DVD, oparta na wcześniejszej technologii [email protected] firmy Yamaha dla płyt CD opracowana przez YAMAHA CORPORATION przy współpracy FUJIFILM Corporation. Również obie te firmy udzielają licencji na technologie Labelflash™. W związku z tym, że płyty DVD oparte na cyjaninie (ciemnoniebieskie) są już rzadkością (aktualnie ftalocyjanina) FUJIFILM Corporation opracowała specjalne płyty ze specjalną warstwą ciemnoniebieską na górnej powierzchni dla lepszego kontrastu wypalanych informacji, a od dołu ze standardową warstwą DVD. Yamaha opracowała technologię przenosząc ją z płyt CD na DVD. Przy wypalaniu napisów na dolnej warstwie DVD (do tego wystarczy zwykła płyta DVD) program np. Nero informuje nas o tym, że płyta jest wypalana w trybie [email protected] – jeśli mamy specjalna płytę Labelflash™ i wypalamy płytę na górnej specjalnej warstwie dostajemy informacje o wypalaniu w trybie Labelflash™ Technologia Labelflash™ została zastosowana po raz pierwszy przez NEC w grudniu 2005. Podobna technologia jest również LightScribe autorstwa Hewlett-Packard.
  CD-RW (ang. Compact Disc – ReWritable) jest to płyta kompaktowa z możliwością wielokrotnego nagrywania (ok. 1000 razy) za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej.

  [email protected] - technologia stworzona przez firmę Yamaha umożliwiająca tworzenie nadruków na płytach CD-R.

  [email protected] (wymawiane jak angielskie słowo "tattoo" - czyli "tatuowanie dysków") jest pierwszą technologią służącą do umieszczania nadruków na dyskach optycznych bezpośrednio przy pomocy nagrywarki. Została zaimplementowana w nagrywarkach płyt CD-R/CD-RW firmy Yamaha z serii F1 i po raz pierwszy zaprezentowana podczas targów CeBIT w 2002 roku.

  Yamaha Group – japoński koncern, założony 12 października 1887 przez Torakusu Yamahę, notowany na giełdzie w Tokio.CD-R (ang. Compact Disc – Recordable, nagrywalna płyta kompaktowa) – płyta kompaktowa (płyta CD) z możliwością jednokrotnego zapisu (za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej) oraz wielokrotnego odczytu (ang. Write Once Read Many, WORM, zapisz raz czytaj wiele razy).

  Technologia ta umożliwia tworzenie nadruków zarówno w postaci napisów jak również obrazków, na spodniej (zapisywalnej) stronie płyty CD-R przy użyciu tego samego lasera, którym wypala się dane. Przed rozpoczęciem „nadrukowywania" należy zamknąć sesję nagrywania płyty. Etykieta dysku jest umieszczana na zewnętrznym w stosunku do wcześniej umieszczonych danych obszarze nośnika. Nadruki są monochromatyczne, a ich kolor i wyrazistość są uzależnione od rodzaju zastosowanej płyty. Zaletą tej technologii jest to, że nie wymaga specjalnego rodzaju płyt CD-R. Do głównych wad można zaliczyć nieprzystosowanie do nośników wielokrotnego zapisu, a także zmniejszenie się obszaru, na którym można umieszczać dane. Istnieje tu prosta zależność - im więcej danych zostanie zapisanych na płycie, tym mniej miejsca pozostaje na umieszczenie etykiety.
  Technologia [email protected] została pierwszy raz zaimplementowana w programie Nero Burning ROM w wersji 5.5.8.13.

  Ftalocyjanina – organiczny związek chemiczny o budowie zbliżonej do występującej w przyrodzie porfiryny. Jej pochodne, szczególnie jej kompleksy z kobaltem, niklem i miedzią, są stosowane jako barwniki o barwach od czerwonej po granatową. Szacuje się, że ok 25% przemysłowo stosowanych barwników to różne pochodne ftalocyjaniny.Etykietowanie dysków optycznych – etykietowanie, czy inaczej opisywanie dysków optycznych to zbiór technik, służących do trwałego oznaczania dysków CD i DVD.

  [email protected] jest typowym przykładem „spóźnionej" technologii. Jej wprowadzenie na rynek nastąpiło w okresie kiedy dyski CD-R bazujące na podłożu cyjaniny (w kolorze ciemnoniebieskim), na których nadruk był najlepiej widoczny, zaczęły być wypierane przez znacznie tańsze nośniki z barwnikiem opartym na pochodnych ftalocyjaniny (bladoniebieskie i bladozielone). Na płytach w kolorach złotym i srebrnym napisy wykonane tą technologią są prawie niewidoczne.

  Nero Burning ROM to jeden z najpopularniejszych programów służących do nagrywania płyt CD/DVD pod kontrolą systemu Windows. Współpracuje z wieloma nagrywarkami – do wielu z nich do niedawna był dołączany standardowo, obecnie jego miejsce zajął uproszczony Nero Express. Nero Burning ROM jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów w swojej klasie, pozwalającym nagrywać wiele rodzajów danych na płytach CD/DVD. Potrafi zapisywać dane w trybie wielosesyjnym. Wchodzi on w skład pakietu Nero składającego się z większej liczby programów.Dysk optyczny to jeden z rodzajów nośników informacji używany w systemach komputerowych do zapisu danych. Dysk optyczny jest płaskim, plastikowym krążkiem pokrytym materiałem, na którym mogą być zapisywane bity informacji w postaci fragmentów dobrze i słabo odbijających wiązkę światła. Odczyt danych następuje poprzez oświetlenie promieniem lasera. Dane są zapisane sekwencyjnie na ciągłej, spiralnej ścieżce od środka dysku na zewnątrz.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Etykietowanie dysków optycznych
 • LightScribe
 • Labelflash
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Yamaha [email protected] Technology (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  CeBIT (skrót od Centrum der Büro- und Informationstechnik) - targi informatyczne oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii (m.in. w telefonii komórkowej i artykułach RTV) organizowane corocznie w połowie marca (od 1986) w Hanowerze w Niemczech, odwiedzane przez miliony zwiedzających.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.